یکشنبه , ۱۹ مرداد ۱۳۹۹
اعلان

آیا در آینده مصرف کننده انرژی هستیم؟

آیا در آینده مصرف کننده انرژی هستیم؟

آیا در آینده مصرف کننده انرژی هستیم؟

یک روزنامه نگار به مبحث فقر-سوختی پرداخته است
در اروپا و شمال آمریکا , فقر سوختی رو به افزایش است و تخمین زده شده که ۱۰۰ میلیون خانوار نمی توانند خانه هایشان را در طول فصل های زمستانی به اندازه کافی گرم نگاه دارند.
در پروژه Enact اقدام به تهیه و تولید مجموعه ای چندرسانه در مورد فقر سوختی و علل و عوامل ایجاد و مدیریت ان پرداخته شده است.
در قسمتی از این پروژه آمده است زمانیکه مردم با اولین فصل سرد زمستانی روبرو می شوند قیمت گاز طبیعی افزایش می یابد و مردم نمی توانند در حد مطلوب خانه های خود را گرم نگاه دارند و در این مستندات ابعاد مختلف این فقر سوختی و علل و عوامل آن مورد بررسی قرار گرفته است.
پیام کلی پروژه  نشان دادن گستردگی فقر-سوختی است و در بیشتر موارد, ترکیب خانه های بی کیفیت و قیمت های بالای انرژی مردم را دچار مشکلات مالی می کند و در نهایت می تواند باعث به خطر انداختن سلامتی و تندرستی آنها شود.
این پروژه با استفاده از رسانه های گوناگون سعی در پررنگ کردن بهینه سازی مصرف سوخت دارد تا در چند سال های آتی که مصرف انرژی بصورت تصاعدی روی به افزایش است بتواند سبب کاهش مصرف و درست مصرف کردن خانه ها از انرژی شود.

 

آیا در آینده مصرف کننده انرژی هستیم؟

در ایران نیز مبحث ۱۹ ساختمان در همین زمینه به تصویب رسیده است اما هنوز به شکل جدی دنبال نمی شود. مبحث نوزدهم مقررات ملی ساختمان، یکی از مباحث بیست‌ودوگانه مقررات ملی ساختمان است که با رعایت این مقررات در ساخت‌وسازها می‌توان ساختمان‌هایی علمی و مبتنی بر ضروریات لازم محیط زیست و باصرفه در مصرف انرژی را در کشور داشت.
اما هدررفت ۳۰درصدی انرژی در ساخت‌وسازهای کشورمان نشان از این دارد که با وجود نهادهای نظارتی همچون سازمان‌های نظام مهندسی و شهرداری‌ها، رعایت مبحث ۱۹ در ساخت‌وسازهای کنونی مغفول مانده و کمتر به آن توجه می‌شود.
اخیراً نیز اکبر ترکان، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، بر اهمیت رعایت مبحث ۱۹ در ساخت‌وسازها تأکید کرد و از شهرداری‌ها خواست که براساس قانون عمل کنند و به ساختمان‌های فاقد مبحث ۱۹ مجوز پایان کار ندهند.
البته شهرداری‌ها نیز بر اهمیت اجرای مبحث ۱۹ در ساخت‌وسازها واقف و معتقدند در سال‌های اخیر، عواملی همچون عدم به‌کارگیری مصالح و تجهیزات ساختمانی عایق و موثر در کاهش اتلاف انرژی در ساختمان و در نهایت، ضعف در فرهنگ‌سازی درست مصرف انرژی در میان بهره‌برداران در کنار اجرانشدن کامل مبحث ۱۹ مقررات ملی، ساختمان‌های کشور را به بزرگ‌ترین منبع اتلاف انرژی تبدیل کرده است.
حال با وجود اینکه اهمیت رعایت مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان هم برای شهرداری و هم برای نظامات مهندسی روشن است، چه دلایلی اجرای این مهم را تاکنون به تعویق انداخته است؟

کاهش مصرف انرژی در بخش ساختمان می‌تواند با نظارت دقیق مسئولان شهرداری و سازمان‌های نظام مهندسی و نیز استفاده از مصالح استاندارد در ساختمان، حاصل شود.»

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

arnisco_com

You can now follow us on telegram channel

JOIN CHANNEL
CLOSE