دوشنبه , ۷ مهر ۱۳۹۹
اعلان

استحکام فشاری فوم پلی یورتان

استحکام فشاری فوم پلی یورتان(PUR/PIR)

 

۱-استحکام فشاریσm یا استرس فشاری در تغییر شکل ۱۰%  σ۱۰

رفتار استحکامی فوم پلی یورتان سخت(PUR/PIR) عمدتا عملکرد چگالی آن است.هنگامی که به دنبال رفتار مواد تحت بارگذاری فشار هستید،بین استرس فشرده و قدرت فشاری تفاوت می یابید.استرس فشاری معمولا در تغییر شکل ۱۰% تعیین می شود.استحکام فشاری به عنوان حداکثر استرس تا قدرت شکستن تعریف می شود.

استحکام فشاری یا استرس فشاری در تغییرات ۱۰% تغییرات فوم پلی یورتان سخت با توجه به EN826 در مدت زمان فقط چند دقیقه اندازگیری می شود. این به عنوان یک رفتار کوتاه مدت شناخته شده است.این مقادیر اندازه گیری می تواند برای مقایسه مواد مختلف عایق مورد استفاده قرار گیرد.برای اندازه گیری های آماری قابل اعتماد،لازم است که مقادیر برای استرس فشاری طولانی مدت (خزش فشاری)داشته باشیم.

برای بسیاری از کاربردهای فوم پلی یورتان سخت (PUR/PIR)،استحکاک فشاری σm یا استرس فشاری σ۱۰ مقدار ۱۰۰kpa کافی است در بعضی از برنامه های کاربردی عایق ،به عنوان مثال در پشت بام تخت ،کف،سقف و یا عایق محیط ،بارهای فشاربالاتر می تواند رخ دهد.

 

۲- استرس فشاری مداوم σm (خزش فشاری)

ساختار ساختمان عموما تحت بارهای استاتیک در طول دوره های طولانی قرار می گیرند.بارها باید بدون اسیب رساندن به کلیه ساختمان ها منتقل شوند.فوم پلی اورتان سخت با استرس فشاری فوق العاده همراه با کشش ،خود را به عنوان یک عایق حرارتی استثتایی در چنین کاربرد تحت فشاری نشان داده است.

در کاربرد های خاص” بیشتر در کف پوش”فوم پلی اورتان سخت  (PUR/PIR) در معرض بارهای مداوم استاتیک ،بویژه از طریق ماشین آلات یا مواد ذخیره شده قرار می گیرد.در اینجا ،تغییر شکل تحت استرس مداوم، عامل اصلی در محاسبه استاتیک است. برای اطمیناناز اندازه گیری ایمن در چنین سازه ها ، حد اکثر تغییر شکل مواد عایق نباید به طور مشخصی بیش از ۲ درصد به ترتیب در دوره ی ۲۰ و ۵۰ سال باشد.تست های بلند مدت مورد تایید بر روی فوم پلی اورتان سخت این مقادیر را تایید کرده اند.

رفتار های طولانی مدت مواد عایق پلی اورتان سخت تحت تنش فشاری مداوم (خزش فشاری) مطابق با EN1606 تعیین می شود.

تصویر-۱: منحنی های فشار طولانی فوم هاب پلی اورتان فشرده ((PUR / PIR) تخته ای ، ۳۳ کیلوگرم در متر مربع با فویل آلومینیومی، فشار بار طولانی مدت ۴۰ کیلو وات، مقادیر اندازه گیری شده پس ازوره فشاری ۲ و ۵ سال استخراج تا ۲۰ و ۵۰ سال)

 

۳- استحکام کششی عمود بر سطوح σmt،مقاومت برشی و مقاومت خمشی σb

مواد عایق ساخته شده از فوم پلی یورتان سخت(PUR/PIR) اغلب در ترکیب با مصالح ساختمانی دیگر (به عنوان مثال در سیستم های کامپوزیت عایق حرارتی خارجی (ETICS)) برای ساختمان های بزرگ صنعتی و کشاورزی استفاده می شود.در چنین کاربردی ،آنها در معرض تنشهای کششی ،برشی و خمشی قرار می گیرند.با توجه به ثبات وویژگی های عایق بندی استثنایی خود،عناصرکامپوزیتی با یک فوم پلی یورتان سخت دارای یک رکورد عملکرد اثبات شده حتی در مورد عناصر بسیار نازک نیز در دهه های گذشته هستند.

اگر فوم پلی یورتان سخت برای عایق حرارتی در پشت بام های تخت ،پایان نازک کاری های داخلی و یا در سیستم عایق کامپوزیت عایق حرارتی(ETICS)استفاده شود.مهم است که اطمینان حاصل شود که ساختار کامپوزیت بدون تغییر در لایه عایق باقی می ماند.استحکام کششی و مقاومت برشی در این رابطه مهم هستند.استرس کششی عمود بر سطح مطابق با EN1607 تعیین می شود.

بسته به چگالی ،مقادیر (PUR/PIR) بین ۴۰ و ۹۰۰ کیلو پاسکال می باشند.بسته به نوع چگالی ،مواد عایق پلی یورتان سخت دارای مقاومت برشی بین۱۲۰تا۴۵۰ کیلو پاسکال مطابق با استاندارد EN12090  می باشد.

استحکام خمش مطابق با استاندارد EN12089 مشخص شده است که رفتار تحت تنش خمشی در مناطق کاربردی خاص ،مانند پشتیبانی از گچ در سازه های چوبی توصیف می شود . استحام خمیدگی عناصر کمپوزیت با فوم پلی یورتان سخت ،بستگی به تراکم فوم و روکش مورد استفاده دارد. مقادیر بین ۲۵۰ تا ۱۳۰۰ کیلو پاسکال است.

 

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

arnisco_com

You can now follow us on telegram channel

JOIN CHANNEL
CLOSE