جمعه , ۱۷ مرداد ۱۳۹۹
اعلان

الاستومر

الاستومری

الاستومر پلیمری است که قابلیت ارتجاعی زیادی دارد و نام الاستومر از دو قسمت الاستو برگرفته از الاستیک و به معنای ارتجاعی  و مر برگرفته از پلیمر تشکیل شده است.الاستومر ها در ساخت محصولات زیادی مانند لاستیک اتومبیل ,سیل های آب بندی ,برف پاک کن و شلنگ ها بکار می روند. ضریب پواسون آنها به ۰٫۵ بسیار نزدیک است و بنابر این می توان آنها را تراکم ناپذیر فرض کرد.

الاستومرها به ۲ دسته تقسیم می شوند :

الاستومر ها که در نتیجه حرارت سخت شده و دیگر به حالت اولیه بر نمی گردند.ترمو پلاستیک الاستومر ها که با حرارت حالت ارتجاعی پیدا می کنند.

 

رابرها و الاستومرها

رابر ها و الاستومرها عمدتاً به عنوان مواد پوشش برج ها ,مخازن ,تانک ها و لوله ها استفاده می شوند. مقاومت شیمیایی بستگی به نوع رابر و ترکیبات آن دارد.اخیراً رابر های مصنوعی به بازار عرضه شده که نیاز های صنایع شیمیایی را تا حد زیادی تامین کند. هرچند هیچ یک از رابرهای تهیه شده دارای خواص رابر طبیعی نیست ولی در یک یا چند مورد نسبت به آن برتری دارد. از رابر های مصنوعی , ترانس – پلی ایزوپرن سیس – پلی بوداتین, شبیه رابر طبیعی هستند. تفاوت رابر ها والاستومرها در کاربرد های خاص , مشخص می شود.

الاستومر-ترموپلاستیک

رابرطبیعی( NR )

رابرطبیعی پلی ایزوپرن دارای منومر اولیه ایزوپرن ( این ماده گاهی کائوچو نامیده می شود ) است. رابر طبیعی توسط فرآوری عصاره درخت رابر ( Heva Brasiliensis ) با بخار و ترکیب آن با عوامل ولکانیزه , آنتی اکسیدان ها و پر کننده تهیه می شود . رنگ های دلخواه می تواند با ترکیب رنگدانه های مناسب ( به عنوان مثال, قرمز: اکسید آهن Fe2O  سیاه: کربن سیاه و سفید : اکسید روی حاصل شود. رابر طبیعی دارای خواص دی الکتریک مناسب قابلیت ارتجاعی عالی , قابلیت جذب ارتعاش بالا و مقاومت شکست مناسب است. بطور کلی , رابر های طبیعی از نظر شیمیایی در مقابل اسید های معدنی رقیق , قلیا و نمک ها مقاوم هستند . رابر طبیعی , براحتی توسط مواد شیمیایی اکسید کننده , اکسیژن اتمسفری , ازن , روغن ها , بنزن و ستن ها مورد حمله قرار گرفته و غالباً دارای مقاومت شیمیایی کم در مقابل نفت و مشتقات آن و بسیاری مواد شیمیایی آلی هستند, بطوری که در معرض آنها نرم می شوند . علاوه بر این , در مقابل تابش اشعه UV به عنوان مثال , قرار گرفتن در معرض نور خورشید بسیار حساس هستند . در مجموع این ماده برای کاربرد هایی که به مقاومت سایشی , مقاومت الکتریکی و خواص جذب ضربه یا ارتعاش نیاز دارند, بسیار مناسب است . با وجود این, به واسطه محدودیت مکانی رابر طبیعی و همچنین بسیاری از رابر های مصنوعی , توسط ولکانیزاسیون و ترکیب با افزودنیهای دیگر این مواد به محصولات پایدارتر و سخت تر تبدیل می شوند.فرایند ولکانیزاسیون شامل اختلاط رابر طبیعی یا مصنوعی خام با ۲۵ درصد وزنی سولفور و حرارت مخلوط در OC صدوپنجاه است. مواد رابر حاصله به واسطه واکنش های زنجیری بین رشته های کربن مجاور به مراتب سخت تر و قوی تر از مواد اولیه هستند . بنابراین , کاربردهای صنعتی رابر طبیعی ولکانیزه شده شامل مواردی نظیر: پوشش داخلی پمپ ها,شیرها , لوله ها ,خرطومی ها و اجزای ماشین کاری است. به دلیل مقاومت شیمیایی پایین و حساسیت این رابر به نور خورشید ,که یک خاصیت نامطلوب در صنایع است , امروزه این ماده با انواع جدید الاستومرها جایگزین می شود.

رابر-طبیعی

رابر-طبیعی

ترانس-پلی ایزوپرن رابر ( PIR ):

ترانس پلی ایزوپرن رابر, یک رابر مصنوعی با خواص مشابه نوع طبیعی آن است . این ماده اولین بار در طول جنگ جهانی دوم به واسطه مشکلات تامین رابر طبیعی به طور صنعتی شناخته شدند. گرچه , این ماده حاوی ناخالصی های کمتری نسبت به رابر طبیعی بوده و فرآیند تهیه آن بسیار ساده است, به دلیل قیمت بالای آن , زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرد. خواص مکانیکی و مقاومت شیمیایی آن, مشابه رار طبیعی بوده و مانند بسیاری از انواع دیگر رابرها خواص مکانیکی آن توسط فرآیند ولکانیزاسیون بهبود می یابد.

 

رابر استایرن بوتادین ( SBR ):

رابر استایرن بوداتین , یک کوپلیمر استایرن و بوداتین است. این رابر تحت نام تجاری  Buna S شناخته شده است. مقاومت شیمیایی آن مشابه رابر طبیعی است و دارای مقاومت پایین در مقابل اکسید کننده ها, هیدرو کربن ها و روغن های معدنی است. از این رو از نظر شیمیایی مزیت خاصی نسبت به دیگر رابر ها ندارد این رابر در تایر اتومبیل , تسمه ها , واشرها , لوله های خرطومی و دیگر محصولات متنوع استفاده می شود.

rubberرابر نیتریل ( NR ):

  نیتریل رابر , یک کوپلیمر از بوتادین و آکریلونیتریل است . این ماده در نسبت های متفاوت از ۲۵:۷۵ تا ۷۵:۲۵ ساخته می شود که سازنده باید درصد آکریلونیتریل را در محصول خود مشخص کند . رابر نیتریل تحت نام تجاری Buna N شناخته شده و نظر به مقاومت در برابر متورم شدن در حالت غوطه وری در روغن های معدنی , دارای مقاومت بالا در مقابل روغن ها و حلال ها است . علاوه بر این , مقاومت شیمیایی آن در مقابل روغن ها متناسب با میزان آکریلونیتریل آن است. گرچه این ماده در مقابل اکسید کننده های قوی نظیر اسید نیتریک مقاوم نیست , مقاومت خوبی در مقابل ازن و تابش اشعه UV نشان می دهد . رابر نیتریل برای لوله های پلاستیکی گازوئیل , دیافراگم پمپ های سوخت , واشر ها , آب بندها و درزگیرها  ( نظیر او-رینگ ها) و نهایتاً زیره های مقاوم در برابر روغن برای کفش های کار ایمنی استفاده می شوند.

بوتیل رابر :

  بوتیل رابر , یک کوپلیمر از ایزوبوتیلن و ایزوپرن است. بوتیل رابر از نظر شیمیایی در مقابل اسید های معدنی رقیق , نمک ها و قلیاها مقاوم بوده و مقاومت شیمیایی خوبی در مقابل اسید های غلیظ به استثنای اسیدنیتریک و اسید سولفوریک دارا است. این رابر در مقابل ازن نیز مقاومت بالایی دارد . گرچه به راحتی در مقابل مواد شیمیایی اکسید کننده , روغن ها , بنزن ,و ستن ها مورد حمله قرار می گیرد , دارای مقاومت شیمیایی پایین در مقابل نفت و مشتقات آن و دیگر مواد شیمیایی آلی است. علاوه بر این , رابر بوتیل در مقابل اشعه ) UV مانند قرار گرفتن در معرض نور خورشید) بسیار حساس است. مشابه دیگر رابر ها , خواص مکانیکی آن توسط فرآیند ولکانیزاسیون بهبود می یابد. کاربردهای صنعتی آن مشابه کاربردهای رابر طبیعی است. بوتیل رابر برای برای تیوبهای داخلی تایر و لوله های خرطومی استفاده می شود.

جمع بندی الاستومر ها

پلیمرها به سه گروه اصلی ترموپلاستیک ها , ترموست ها و الاستومر ها تقسیم می شوند که بعضی انواع آن از نظر خواص فیزیکی و کاربردهای آن ها بیان شد. نتیجه حاصل از برسی انواع مختلف پلیمر ها مشخص می کند که هر سه گروه مذکور دارای مقاومت شیمیایی بسیار بالا در برابر اسیدهای معدنی بوده و تقریباً همه آنها در مقابل تابش اشعه UV , مخصوصاً تابش نور خورشید , بسیار حساس هستند . ترموپلاستیک ها با توجه به خواص مکانیکی و شیمیایی مناسب , در بسیاری کاربردهای صنعتی نظیر لوله ها و تجهیزات انتقال , تجهیزات الکتریکی , پوشش ها اتصالات و نظایر آن استفاده می شوند. ترموست ها برخلاف ترموپلاستیک ها دارای مقاومت خوردگی پایینی هستند و در نتیجه استفاده از آنها در صنایع محدود به ساخت لوله ها , شیرها, پمپ ها , ظروف , پوشش های محافظ , عایق کاری , چسبنده ها و … می شود. الاستومرها نیز به عنوان مواد پوشش مخازن , تانک ها و لوله ها استفاده شده و از نظر شیمیایی در مقابل اسید های معدنی رقیق , قلیاها و نمکها مقاوم هستند.

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

arnisco_com

You can now follow us on telegram channel

JOIN CHANNEL
CLOSE