جمعه , ۱۷ مرداد ۱۳۹۹
اعلان

ایروژل (هواژل)

ایروژل ( هواژل )

ایروژل ( هواژل)

ایروژل (هواژل) یک مادهٔ تولیدی است که کمترین چگالی را در میان مواد جامد دارد. این ماده از یک ژل به دست می‌آید که در آن قسمت مایع ژل با گاز جایگزین می‌شود. نتیجه این فرایند ماده‌ای جامد با چگالی بسیار کم و در عین حال، ویژگی قابل‌توجه در زمینه عایق گرمایی است. هواژل در فرهنگ عامه مردم تحت نام‌های دیگری هم‌چون دود منجمد، دود جامد، هوای جامد و یا دود آبی نیز شناخته می‌شود که این نام‌گذاری‌ها به دلیل ظاهر شفاف و نیز نحوه پخش نور در این ماده‌است.

ایروژل (هواژل) ماده ای فوق سبک (Ultra-light) متخللی است که از ژل سیلیکا ساخته می شود به طوری که در ساختار آن قسمت مایع ژل از آن خارج شده و گاز جایگزین آن می شود. در نتیجه جامدی متخلل و بسیار سبک بدست می آید که با وزن بسیار کمی که دارد، اما به دلیل ساختار دندانه فرکتالی، مقاومت مکانیکی بسیار بالای از خود نشان می دهد. برای داشتن تصویری بهتر از سبکی ایروژل (هواژل)، به عنوان مثال، اگر ماکتی از انسانی به جرم ۸۴ کیلوگرم کاملا از جنس ایروژل (هواژل) بسازیم، ماکت تنها ۱۷ گرم وزن خواهد داشت! در تصویر زیر، یک آجر دو کیلوگرمی برروی یک بلوک ایروژل (هواژل)ی ۲ گرمی قرار داده شده است.

مقاومت عایق ایروژل هواژل در برابر حررات

مقاومت عایق ایروژل در برابر حررات

به دلیل ساختار سوپرمتخلخل ایروژل (هواژل)، حالت آن شفاف (Transparent) است به طوری که می توان از یک طرف آن، طرف دیگر را دید. به همین دلیل، به ایروژل (هواژل)، دود منجمد شده (Frozen Smoke) یا هوای جامد (Solid Air) نیز میگویند. رنگ آبی بسیار کم رنگ به دلیل پراکنش فرکانس های پایین نور مرئی است که از بلوک ایروژل (هواژل) میگذرد.

برخلاف اسمش، ایروژل (هواژل) کاملاً جامد است و حالت ژله گونه ندارد. به دلیل ساختار فوق متخلل و گاز محبوس شده درون آن، ایروژل (هواژل) ماده ای ایده آل برای عایق کاری محسوب می شود و عمده کاربری های تجاری نیز، در عایق کاری حرارتی است. ضریب انتقال حرارت بسیار کم، سبکی فوق العاده، حالت شفاف و نسبت خواص مکانیکی به چگالی عالی، ایروژل (هواژل) را برای بسیاری از کاربردهای عایقکاری، عایقی بی نظیر معرفی می کند. همانطور که در تصویر مقابل می بینید ضریب انتقال حرارت این عایق بقدری پایین است که چوب کبریت ها آتش نمی گیرند.

تولید ایروژل (هواژل) رولی از سال ۲۰۰۰ آغاز شد که بصورت رولی، کامپوزیتی است , از ایروژل (هواژل) سیلیکا و الیاف تقویت کننده. ایروژل (هواژل) رولی بسته به نوع و مقدار الیاف تقویت کننده، ماتریس ایروژل (هواژل) سیلیکا و مواد افزودنی دیگر، خواص مکانیکی و حرارتی مختلفی دارد.

به دلیل اینکه فاز مایع از درون ایروژل (هواژل) به روش Super-critical Drying خارج شده است، ایروژل (هواژل) ماده ای بسیار خشک است و توانایی جذب رطوبت بالایی دارد. این قابلیت، ایروژل (هواژل) را برای کاربری های دیگر غیر از عایق کاری، مانند صنایع شیمیایی یا گردگیرها، مناسب می سازد.

 

 

آجر و عایق ایروژل هواژل

آجر و عایق ایروژل هواژل

موارد کاربری ایروژل (هواژل)

 • ایروژل (هواژل) شفاف، عایقی ایده آل برای عایق کاری شیشه های پنجره به شمار می آید. اگر این نوع عایق در شرایط خلاء ساخته شود، ساختار آن به مراتب منظم تر بوده و رنگ آبی آن به میزان قابل توجهی کمتر می شود.
 • عایق های رولی ایروژل (هواژل) که به صورت کامپوزیتی از سیلیکا و الیاف تقویت کننده هستند، از سال ۲۰۰۰ به صورت تجاری ساخته شده و در عایقکاری استفاده می شوند.
 • قابلیت جذب رطوبت ایروژل (هواژل)، باعث می شود به عنوان کاتالیزور یا ناقل کاتالیزور در فرآیندهای شیمیایی استفاده شود.
 • از ایروژل (هواژل) دانه ای به عنوان عایق فله ای استفاده می شود و معمولا در عایق کاری نورگیرها و شیشه های سقفی از آن استفاده می گردد.
 • استفاده در عایق کاری فضاپیماها توسط NASA
 • به دلیل وزن بسیار کم،در عایقکاری لباس غواصی استفاده می شود.
 • کاربری های متنوع در فیزیک ذرات، اخترشناسی و فضانوردی
 • استفاده به عنوان ناقل دارو در طب چراکه این عایق از لحاظ بیولوژیکی هیچ خطری ندارد. دارو جذب ساختار سوپرمتخلل ایروژل (هواژل) شده و به مرور در بدن آزاد می شود. با کنترل ساختار ایروژل (هواژل) می توان نرخ آزادشدن دارو را کنترل نمود.
 • از ایروژل (هواژل) به عنوان جذب کننده آلودگی های فلزات سنگین چون جیوه، قلع و کادمیوم، از آب استفاده می شود.

 

ایمنی ایروژل (هواژل)

ایمنی در ایروژل (هواژل) بیشتر تابعی از ترکیب جامدی است که از آن ساخته می شود. تریبات کربن و آلومینیوم می تواند برای سلامتی خطرناک باشد. اما ایروژل (هواژل) ساخته شده از سیلیکا، خطر شیمیایی برای بدن ندارد. همچنین، ساختار ایروژل (هواژل)، باعث می شود که جاذب قوی رطوبت شود و در صورت تماس مستقیم با پوست، می تواند باعث خشکی پوشت شود. بنابراین، توصیه اکید می شود که در جابه جایی ایروژل با دست، از دستکش ایمین استفاده شود. تماس ایروژل (هواژل) برای چشم نیز خطرناک است و باعث خشکی چشم می شود.

 

معایب ایروژل (هواژل)

 • قیمت فوق العاده بالا ایروژل
 • کاربرد خاص ( ایروژل برای مخازن و لوله های انتقال اصلاً به صرفه نمی باشد ولی برای سیستم های پرتاب موشک , پهباد , هواپیمایی و سامانه های مخابراتی بسیار مناسب می باشد) .
 • نحوه اجرا ( عایق ایروژل ( هواژل ) با توجه به استانداردهای ساخته شده با لوازم جانبی و چسب های خاص صورت می گیرد و از نظر اقتصادی استفاده از ایروژل به جز مواردی که ذکر شد مقرون به صرفه نیست).

37 نظر

 1. سلام
  آیا شرکت شما تولید کننده ایروژل میباشد؟ در این صورت تمایل به اخذ نمایندگی در شیراز دارم. لطفا با بنده تماس بگیرید.

 2. با سلام
  حداکثر تحمل حرارت و فشار در مورد ایروژل چقدر است؟
  ایا به راحتی در دسترس و قابل استفاده می باشد؟
  با تشکر

  • خصوصیات فیزیکی عایق هواژل

   ضخامت* ۰٫۲۰ in (5 mm) ۰٫۴۰ in (10 mm)
   شکل مصالح* ۱,۵۰۰ ft² rolls ۸۵۰ ft² rolls
   حداکثر تحمل حراراتی ۱۲۰۲ºF (650ºC)
   Colorرنگ Maroon
   دانسیته* ۱۲٫۵ lb/ft³ (۰٫۲۰ g/cc)

   این عایق به علت هزینه های بالا بیشتر در فلاسک ها کاربرد دارد و در موارد ساختمانی و صنعتی کاربرد وسیعی ندارد.

 3. سلام لطفا مقدار فشار بر سطح ۱۰*۱۰ ایزوژل برحسب Mpa و مشخصات فنی جهت تولید بتن فوق سبک به همراه قیمت و حداکثر مقدار تامین و تحویل در ماه را ارسال بفرمایید
  قبلا از حسن همکاری شما سپاس گزارم
  ۰۹۱۲۱۴۴۷۴۰۵

 4. فرهاد فیروزآبادی

  با عرض سلام و خسته نباشیدگ
  ایا میشه هواژل رو با آلمینیوم ترکیب کرد که استقامت اون بالاتر بره و در برابر فشار هوا استقامتی همچون لاستیک ماشین رو داشته باشه اگه لطف کنین جوابمو بزین ممنون میشم .۰۹۳۶۱۱۰۴۷۰۰

 5. با عرض سلام
  آیا شرکت ایروگلاس هم تولید میکند.

 6. با سلام
  اینجانب مسئول خرید شرکت ساختمان سازی الماس در مشهد هستم. خواشمندم برای یک موتورخانه ۶۰*۱۰ با ارتفاع ۳ متر چهقدر عایق آروژل لازمه وقیمت تمام شده چه قدر در میاد.

 7. سلام
  دست مریزاد واقعا
  آیا میشه از هواژل بعنوان شیشه حایل نیز استفاده کرد؟
  لطفا قیمت محصولتون را بر اساس ابعاد و ضخامت به ایمیلم ارسال کنید.
  با احترام

 8. بهرام نوری کیا

  سلام شما در شهرستان ها نمایندگی دارید یا خیر؟

 9. مهندس جمالیان

  سلام تولید کننده ایروژل چه مدلی هستید ؟ قیمت عایقتون و اگر میتوانید سیلیکا ایروژل را برایم بفرستید .. جخت اجرا در پروژه ای خاص نیاز داریم ۰۹۱۸۳۱۱۰۱۷۰ ایمیل من : [email protected]

 10. سلام
  هزینه تقریبی برای عایقکاری ساختمان برای هر متر مربع چقدر میباشد با مقاومت حرارتی ۱؟ چون در مقاله ای از این ماده برای عایقکاری حرارتی یک ساختمان استفاده شده بود.

 11. قیمت هر اینچ مربع برابر با چهار میلیون و هشتصد و چهل هزار وهفت هزار و دویست تومان میباشد برای خرید با ایمیل [email protected]

 12. سلام. ضریب هدایت حرارتی هواژل چقدر است؟

 13. با سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما
  میخواستم یک مینی یخچال جعبه ای کوچیک ۲۰ لیتری رو با یه لایه نازک ایروژل به ضخامت یک میلی متر عایق کاری کنم. لطفا کنید هزینه تقریبی رو تخمین بزنید .
  ابعاد۲۰*۱۵*۲۰ سانتی متر
  لطفا جواب رو واسم ایمیل کنید ممنون…..

 14. این محصول رو چجوری میشه تهیه کرد…چون من برای مقاله ای که می خوام بنویسم به یه مقدار کمی از این محصول نیاز دارم چجوری تهیه کنم؟

  • با سلام و احترام.
   منظور از تهیه کردن اگر ساخت این محصول باشد که می بایست با واحد فنی و یا تولید شرکت تماس بگیرید و اگر منظور خریدن محصول می باشد که دیدگاه های قبلی را چک کنید یا با واحد فروش عایق سرد شرکت تماس حاصل نمایید.

 15. میتونین در مورد قیمتش یکم توضح بدین برای خرید میگم

 16. سلام قیمت برای خرید چقدر هس و در چه اندازه هایی برای خرید موجود است
  شماره های تماس هم لطفا بگید ممنون

  • با سلام ,
   لطفا با واحد فروش تماس بگیرید : شماره ها :
   تلفاکس: ۳۲۲۴۰۳۳۴-۰۳۱
   خطوط تلفن شرکت :
   ۰۳۱-۳۲۲۳۱۷۷۰
   ۰۳۱-۳۲۲۱۶۷۶۸
   ۰۳۱-۳۲۲۰۴۲۸۱
   ۰۳۱-۳۲۲۱۶۶۲۱
   ۰۳۱-۳۲۲۴۳۸۱۴
   ۰۳۱-۳۲۲۴۳۶۷۱

 17. با سلام. بنده بلنکت ایروژل سلیکا ایرانی رو مصرف کردم اصلا رضایت ندارم ؛ عایق خوبی نبود .فوم پلی یورتان استفاده کردم بهتر جواب داد.

 18. سلام. قیمت هر گرم از ایروژل چقدر است ؟؟؟ و ایا شما ان را یه همین صورت که در تصویر نشان داده است تولید می کنید یا نه ؟؟ (یعنی بصورت جامد)
  لطفا هر چه زود تر به سوال من پاسخ دهید

  • سلام
   برای دریافت قیمت دقیق باید با واحد فروش تماس بگیرید ,
   گرمی ۳۷۰۰۰ تومان می باشد و هر تیوپ ۱۰۰ تا ۱۵۰ گرمی می باشد و به صورت خمیر مانند چسب اکواریوم زده می شود و بعد به صورت جامد ولی انعطاف پذیر (مانند لاستیک) در می آید
   ای نوع محصول بسیار سبک و در هواپیما و… بکار می رود.

 19. میشه بفرمایید که عایق ایروبلانکت را از چه شرکتی تهیه فرمودید؟ من بشدت بدنبال این عایق هستم و کار پژوهش دانشگاهم فعلا بخاطر نبود این عایق متوقف شده است… با تشکر…۰۹۱۲۳۷۰۵۹۵۳ ایروانی

  • با سلام
   ما از انجمن نانو تهران بصورت نمونه ایروژل دریافت کردیم , نوع اصلی آن ساخت امریکا بوده و قابلیت نمونه برداری و بررسی به علت بالا بودن قیمت را ندارد.
   شما می توانید با هیات نانو واقع در دانشگاه امیر کبیر تماس حاصل کنید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

arnisco_com

You can now follow us on telegram channel

JOIN CHANNEL
CLOSE