دوشنبه , ۱۶ تیر ۱۳۹۹
اعلان

تبدیل شدن پشم سنگ به سوخت ششم

تبدیل شدن پشم سنگ به سوخت ششم

تبدیل شدن پشم سنگ به سوخت ششم

 

تبدیل شدن پشم سنگ به سوخت ششم

سازمان GPSB در گزارشی که ارائه داده است. به اتلاف گسترده انرژی در ساختمان های اشاره می کند و چون بافت خانه های فعلی اکثرا قدیمی است و در این بافت انرژی به شکل گسترده ایی اتلاف می شود با محاسباتی نشان داده است که با عایق پشم سنگ و عایقکاری ساختمان ها می توان میزان مصرف انرژی را تا حد قابل توجهی کاهش داد و از عایق پشم سنگ تحت عنوان سوخت ششم یاد می کند.

در این گزارش میزان مصرف سوخت به میران ۵۶۸۶ تن در سال صرفه جویی اقتصادی دارد .

بروشور پشم سنگ سوخت ششم کلیک کنید

 

تبدیل شدن پشم سنگ به سوخت ششم در ایران

برآوردها نشان می‌دهد ۹ سانتی‌متر عایق حرارتی پشم سنگ معادل ۳ متر سیمان در کاهش مصرف سوخت و جلوگیری از اتلاف حرارت داخل ساختمان و همچنین کاهش ورود سر و صدا به داخل ساختمان عمل می‌کند.
با ۲ درصد هزینه اضافی در ساختمان سازی برای عایق کاری با پشم سنگ می‌توان ۴۰ درصد در مصرف انرژی صرفه جویی کرد و همچنین مانع ورود صداهای مزاحم به داخل ساختمان شد.
به عقیده کارشناسان صنعتی و دست اندرکاران ساختمان‌سازی، عایق‌کاری ساختمان‌ها ۸/۱ درصد هزینه کل ساختمان است؛ اما مزایای استفاده از عایق کاری مانند کاهش مصرف سوخت، جلوگیری از اتلاف گرما و سرمای داخل ساختمان و همچنین اثرات جلوگیری از ورود آلودگی هوا و آلودگی صوتی به داخل محیط زندگی و کار بسیار بالاتر از سرمایه گذاری اولیه برای عایق کاری است.
خانوارها و ساکنان ساختمان‌های عایق کاری شده در سال اول سکونت خود، کل هزینه عایق کاری را از محل صرفه‌جویی در سوخت و برق پرداخت خواهند کرد.
آمارهای صرفه‌جویی در هزینه‌ها و کاهش مصرف سوخت در اثر عایق کاری صنایع و ساختمان‌ها در کشورهای مختلف نشان می‌دهد که ترکیه در سال ۱۹۹۵ با اجباری کردن عایق کاری با ضخامت ۵ سانتی متر در ساختمان‌ها ۲۰ هزار تن گاز سمی ۲CO را کاهش داد و سایر آلاینده‌ها نیز به میزان قابل توجهی کاهش یافت.
این کشورها علاوه بر کاهش آلودگی هوا از سایر مزایای عایق کاری مانند کاهش مصرف سوخت و برق، جلوگیری از ورود سر و صدا به داخل خودروها و ساختمان‌ها و محیط زندگی و کاهش سر و صدا و اتلاف انرژی در کارخانه‌ها، خیابان‌ها و ساختمان‌ها، میلیاردها دلار صرفه جویی داشته اند و محیط زندگی شهری و خانواده‌ها با آرامش بیشتری همراه شده است.
کارشناسان محیط زیست، متخصصان انرژی و روان شناسان، امروزه اجباری کردن عایق کاری و استفاده از عایق‌های رطوبتی و حرارتی را عاملی در کاهش ناراحتی‌های روحی، عصبی، اتلاف انرژی، کاهش آلودگی هوا و بیماری‌های مختلف معرفی کرده اند. در شرایطی که تولید خودرو در کشور به ۷۰۰ هزار دستگاه در سال رسیده و ساخت و ساز رونق زیادی دارد و به معابر و خیابان‌های محدود تهران هر روز تعداد زیادی خودرو اضافه می‌شود، ساختمان‌های تک واحد و ۲ واحدی تخریب می شوند و به جای آنها آپارتمان‌های ۲۰- ۱۰ واحدی ساخته می‌شود، خانوارهای شهری به صورت متراکم در نقاط شهر سکونت می‌کنند، تراکم جمعیت، ترافیک، مصرف سوخت، ایجاد آلودگی هوا، آلاینده سمی۲ CO، صداهای مزاحم و… هر روز رو به افزایش است، باید راهکارهایی نظیر استفاده از عایق‌های مختلف در صنایع، خودروسازی و ساختمان‌سازی مورد توجه قرار گیرد تا علاوه بر کاهش مصرف سوخت از افزایش آلاینده‌ها و صدای مزاحم، از ورود آلودگی هوا و آلودگی صوتی به داخل ساختمان‌ها و محیط زندگی خانوارها جلوگیری و محیط زندگی برای خانوارهای شهری با آرامش و رفاه نسبی بیشتری همراه شود.
فرهنگ عمومی استفاده از پشم سنگ و عایق‌های رطوبتی و حرارتی و عایق‌های صوتی در کشور ما گسترش نیافته است و متخصصان توجه زیادی به استفاده از عایق‌های مختلف در صنایع و ساختمان‌ها ندارند.
یکی از دلایل اصلی در این زمینه وجود منابع سرشار نفت و گاز در کشور و ارزانی قیمت نفت، گاز و گازوییل بوده که باعث شده استفاده از عایق‌های مختلف در ساختمان‌ها مورد توجه قرار نگیرد.
علاوه بر کم توجهی دولت به کاهش مصرف سوخت در ساختمان‌ها خانوارها هم تمایلی به پرداخت هزینه برای عایق کاری ساختمان، درها و پنجره‌ها نداشته‌اند.
اما امروزه با گسترش آپارتمان‌نشینی در تهران و ساخت ۲۰ واحد جدید به جای یک واحد ساختمان قدیمی، ضرورت کاهش مصرف سوخت بیشتر مورد توجه قرارگرفته است و سر و صدای موجود در آپارتمان‌های مجاور، راه پله‌ها، کوچه‌ها و خیابان‌ها خانوارها را به چاره اندیشی و تفکر درباره راهکار جلوگیری از ورود سر و صدا به داخل منازل و ساختمان‌ها و کاهش مصرف سوخت مشغول کرده است.
دولت نیز از آمار رو به افزایش مصرف سوخت، گاز، گازوییل و بنزین نگران است. در حال حاضر سازمان بهینه سازی مصرف انرژی و سایر نهادهای دولتی طرح‌هایی برای کاهش مصرف سوخت خودروها با استفاده از پشم سنگ و عایق‌های رطوبتی و حرارتی و عایق‌های صوتی در خودروها، ساختمان‌ها و صنایع مختلف در نظر گرفته اند که البته تا همگانی شدن این طرح‌ها و گسترش فرهنگ و اجباری شدن عایق کاری راه درازی پیش رو داریم.

یک کارشناسان صنعت پشم سنگ در این زمینه می‌گوید: اگر قانون لزوم استفاده ساختمان‌های بالای ۸۰۰ متر و ۱۰۰۰ متر زیربنا از عایق کاری در شهرستان‌ها و تهران اجرا شود و قوانین تکمیلی دیگری در مورد ضرورت عایق کاری در ساختمان‌ها و صنایع به اجرا درآید از محل صرفه جویی در سوخت و انرژی به راحتی می توان علاوه بر تأمین مبلغ سرمایه گذاری برای عایق کاری از اتلاف انرژی و سو صدای زیاد محیط زندگی جلوگیری کرد به گونه ای که از محل کاهش مصرف سوخت در یکی دو سال اول می‌توان هزینه عایق کاری را تأمین کرد و در سال‌های بعد از مزایای آن سود برد. صدابندی و استفاده از عایق‌ها و جداگری‌های مناسب در ساختمان‌ها الزامی است تا از ورود صداهای مزاحم بالای ۵۰ دسی بل به ساختمان‌ها جلوگیری شود. در نتیجه ضروری است که جداگرها و عایق کاری با حداقل صدابندی ۵۰ دسی بل در محل سکونت و با حداقل صدابندی ۶۰ دسی بل در بیمارستان‌ها و حداقل صدابندی ۴۰ دسی بل در کلاس‌های درس مورد توجه قرار گیرد.

خانوارها و ساکنان ساختمان‌های عایق کاری شده در سال اول سکونت خود، کل هزینه عایق کاری را از محل صرفه جویی در سوخت و برق پرداخت خواهند کرد

تقاضای موجود در بازار پشم سنگ ایران برای عایق کاری تنها ۷۰ میلیون مترمربع است.
به عقیده کارشناسان، مصالح ساختمانی و روش‌های ساخت دیوار، در، پنجره، سقف و تقاضای موجود بازار برای پشم سنگ و عایق‌های رطوبتی و حرارتی نشان دهنده وضعیت نامطلوب عایق‌کاری و صدابندی و طراحی در صنعت خودرو و ساختمان است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

arnisco_com

You can now follow us on telegram channel

JOIN CHANNEL
CLOSE