دوشنبه , ۷ مهر ۱۳۹۹
اعلان

تفاوت پشم سنگ و پشم شیشه

پشم شیشه و پشم سنگ از الیاف سنگ و شیشه ایجاد می شود

پشم شیشه و پشم سنگ از الیاف سنگ یا شیشه ایجاد می شوند

تفاوت پشم سنگ و پشم شیشه یکی از سوالات متداول مهندسین است ،چرا که هر دوی این محصولات جزو عایق های حرارتی بوده و از نظر قیمت با هم تفاوت داشته و این سوال را مطرح می کند که کدامیک صرفه اقتصادی داشته و از کدام باید استفاده شود؟

نگاه کلی تفاوت پشم شیشه و پشم سنگ

پشم شيشه
اين ماده از ذوب شيشه و تبديل آن به الياف ريز توليد ميشود. اين الياف به صورت رول يا پانل درآمده و براي مصرف به بازار عرضه مي شوند. پشم شيشه در مقابل آتش مقاوم است.اين عايق انواع و كاربردهاي گوناگوني دارد و نصب آن مطابق دستورالعمل سازنده انجام ميشود. پشم
شيشه به راحتي بريده شده و نصب ميگردد.
پشم سنگ
ماده اوليه براي توليد پشم سنگ، مشهورترين سنگ آذرين يعني دياباز يا بازالت است. اين ماده بازمانده فعاليتهاي آتشفشاني است كه در ايران فراوان يافت ميشود. پشم سنگ از پشم شيشه متراكمتر بوده و داراي مقاومت گرمايي بيشتري است. پشم سنگ عايق صوتي خوبي
نيز هست. توليد، عرضه و نصب اين عايق مانند پشم شيشه بوده و در برابر آتش بسيار مقاوم است.

در ابتدا توصیه می شود که برای عایق کاری ساختمان خود با مهندسین شرکت آرمان عایق اسپادانا مشورت نمایید تا بتوانید هرچه بهتر محصول مورد نظر خود را انتخاب نمایید. با اینکه هردوی این محصولات عایق حرارتی بوده ولی بسته به نوع کاربری – میزان عایقکاری مورد نیاز- محل عایق کاری ساختمان کاربرد آنها متفاوت می باشد.در زیر شما می توانید توضیحاتی را مطالعه نمایید تا با تفاوت پشم شیشه و پشم سنگ بیشتر آشنا شوید.

جدول ضریب انتقال حرارت پشم سنگ

جدول ضریب انتقال حرارت پشم سنگ

پشم شیشه از ذوب شیشه و تبدیل آن به الیاف تشکیل شده است اما ماده اولیه پشم سنگ از سنگ آذرین بازالت یا دیاباز می باشد.تفاوت در ماده اولیه این دو محصول موجب می شود تا پشم سنگ را بتوان با هزینه کمتر به تراکم بیشتری رساند همین امر موجب می شود که استفاده از پشم سنگ برای عایق کاری صوتی اقتصادی تر باشد.

هم پشم شیشه و هم پشم سنگ دارای مقاومت خوبی در مقابل آتش می باشند اما به علت جنس ماده اولیه پشم سنگ مقاومت بیشتری در برابر آتش و آتش سوزی در ساختمان ها را دارا می باشد.

عایق های پشم شیشه به راحتی بریده می شوند لذا کار کردن با پشم شیشه نسبت به پشم سنگ آسان تر می باشد.

مشخصات آزمایشگاهی پشم شیشه

مشخصات آزمایشگاهی پشم شیشه

شباهت پشم سنگ و پشم شیشه در ساختار الیافی آن ها می باشد اما با توجه به اینکه هردو عایق حرارتی می باشند برای این امر محل استفاده از آن در ساختمان و هدف ما از عایق کاری بسیار مهم می باشد تا هم از نظر اقتصادی به صرفه باشد هم از نظر کاربردی رضایت مطلوب حاصل شود.به عنوان مثال برای عایق کاری سقف سوله ها پشم شیشه هم از نظر عملکرد مناسب بوده و هم از نظر اقتصادی با این تفاوت که برای عایق کاری دیوارها و کف پشم سنگ از نظر فنی مناسب تر می باشد و در طول زمان با جلوگیری از اتلاف انرژی صرفه اقتصادی پیدا می کند .

اگر هدف عایق کاری صوتی باشد قطعا پشم سنگ انتخاب مناسبی است و کیفیت آن در جلوگیری از ورود صوت جایی برای استفاده از پشم شیشه نمی گذارد.

وقتی قرار باشد یک بویلر با دمای ۹۰۰ درجه سانتیگراد عایقکاری شود حتما باید از پشم سنگ استفاده نمود زیرا در این دما پشم شیشه مقاومت نداشته و نابود خواهد شد.پشم سنگ تا ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد می تواند از خود مقاومت نشان داده و در سازه هایی که هدف سه سویه عایق کاری برای حریق – حرارت و صوت در نظر باشد بسیار موثر است.

دقت نمایید اگر برای عایق کاری ساختمان های مربوط به نگهداری مواد آتش زا و منفجره می خواهید اقدام نمایید حتما از پشم سنگ استفاده نمایید.

مقاومت حرارتی پشم سنگ با ضخامت آن رابطه مستقیم دارد و همچنین دانسیته هر دو محصول پشم سنگ و پشم شیشه در کارایی و میزان عملکرد موثر می باشد.

2 نظر

  1. شرکت تعاونی معدنی سخت کوشان آبیک

    تولید کننده سنگ آهک مورد نیاز شما برای تولید پشم سنگ
    ۰۹۱۲۳۷۰۱۹۳۳مهندس اصغری

  2. سلام.. منزل ما به علت اینکه طبقه پایین مغازه ست در زمستان به شدت سرد است.. به نظر شما ما باید چکار کنیم که هزینه زیادی هم نداشته باشد

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

arnisco_com

You can now follow us on telegram channel

JOIN CHANNEL
CLOSE