یکشنبه , ۳ شهریور ۱۳۹۸
اعلان

خودپایایی (Sustainability) چیست ؟

خود پایایی چیست؟

خود پایایی چیست؟

 

خود پایایی یا خودمانایی مفهومی کلی است که موضوع ساختمان سبز , محیط زیست که به روند و اعمالی که با ادامه روند حیات در تضاد قرار ندارند.
پایایی، ظرفیت یک پدیده است برای تحمل. این واژه به توصیف این مساله می‌پردازد که چگونه سیستم‌های زیستی در طول زمان، متنوع و بارور می‌مانند. زندگی طولانی و سالم جنگل‌ها و تالاب‌های دیرپا نمونه‌هایی از سیستم‌های از نظر زیستی پایا هستند. برای انسان، پایایی عبارت است از پتانسیلی برای کسب رفاه به شکلی طولانی‌مدت؛ رفاهی که ابعاد زیست‌محیطی، اقتصادی و اجتماعی را در بر می‌گیرد.

در مبحث عایق ها می توان خود پایایی را در به شکل زیر دسته بندی کرد :

۱- محیط

– آب : شرکت های سازنده عایق پشم سنگ می توانند با کاهش مصرف روزانه آب به این مهم کمک کنند.
– منابع طبیعی : همیشه شرکت های تولید کننده پشم سنگ باید سعی در کاهش مصرف مواد اولیه و مصرف بیشتر مواد زائد داشته باشند.
– بازیافت : شرکت های تولید کننده عایق پشم سنگ باید  شکل تولید سنتی که از گرفتن مواد اولیه , تولید , دفن کردن به چرخه ایی شامل بازیافت و استفاده مجدد تغییر دهند تا بتواند مواد را دوباره به محیط زیست بر گردادند.

۲- آتش

– خسارت مالی : آتش سوزی مسبب جان باختن افراد زیادی در دنیا می شود و علاوه بر آن می توان از دید خسارات مالی نیز به آن نگاه کرد. که سالانه حدود ۱٫۴ بیلون یورو خسارت ناشی از آن است.
-دود های سمی : آتش خطرناک است ولی دود آن یک تحدید واقعی است در حوادث آتش سوزی حدود ۵۰% تا ۷۵% قربانیان آتش از خفگی جان باخته اند ولی پشم سنگ با مهار آن می تواند از تولید این دود ها در آتش سوزی ها جلو گیری کند.
– حفاظت : آیا تا به حال شما شاهد سوختن سنگ بوده اید ؟! پشم سنگ به دلیل ساخته شدن از سنگ های آتشفشانی اشتعال پذیر نیست. ۱,۰۰۰ °C دمایی است که پشم سنگ می تواند در مقابل آن مقاومت کند که در اکثر مواقع جلوی گسترش آتش را می گیرد و به عنوان سوخت کمک کننده به آتش نیز عمل نمی کند.
– مقاومت : دقیقه ای که مهم است ! در آتش سوزی برای نجات افراد مهمترین چیز زمان است. و در آتش سوزی ها پشم سنگ با مقاومت بالا سبب کاهش خسارات می شود.

۳- انرژِی

-عملکرد ساختمان : پشم سنگ با جلوگیری از اتلاف انرژی باعث می شود تا ساختمان راحت تر باشد.
– گفتگو با تصمیم گیرندگان : ما با قانون گذاران , سیاستمدارن و عاملان در صحبت هستیم تا به نقش مهم عایق در ساختمان توجه بیشتری داشته  باشند.
– مرکز طراحی انرژی در ساختمان : در ساختمان بسیاری از مصارف انرژی ناشناخته است و معلوم نیست انرژی صرف چه چیزی شده است. اما زمانیکه انرژی ساختمان مدیریت و برنامه ریزی شود تمام مصارف مشخص و قابل کنترل و برنامه ریزی است.
– حمل و نقل : محصول پشم سنگ تأثیر مثبتی جلوگیری از تولید گاز گلخانه ای CO2 دارد. هر چند ما تلاش قابل توجهی بر کاهش میزان انتشار فعلی نیز داریم .
– خصوصیات عایق : گرما در زمستان و سرما در تابستان . حباب های کوچک هوا در ساختار پشم سنگ باعث می شود پشم سنگ به عنوان یک عایق با عملکرد بالا عمل کرده و بین دو محیط پل حرارتی از بین برود.
-دوام : فکر نسل پیش رو باشید . یک روز می آید و یک روز می رود ولی پشم سنگ باید کارش را به نحو احسن انجام دهد و در طول زمان کیفیت خود را ازدست ندهد.

۴- سلامتی

-همسایه مسئول : مرگ از بالا . انتشار گازهای سمی در اتمسفر  به ما در کوتاه و بلند مدت ضرر می زند. هر سالاه بسیاری از افراد به علت تشعشعات ماورا بنفش جان خود را از دست می دهند و این به علت سوراخ شدن لایه اوزون می باشد. پشم سنگ هیچ گونه گازی از خود متصاعد نمی کند و زیست دوست است.
– آکوستیک : پشم سنگ توانایی بسیار بالایی در جذب صداها در محیط داشته و می تواند سبب کاهش صداهای منتشر شده به محیط بیرون شود .
– سر و صدا : پشم سنگ توانایی جذب صداهای ناخواسته بیرونی را دارد می تواند آنها را به خوبی جذب کرده و آسایش صوتی مناسبی در محل فراهم آورد.

۵- جامعه

– بی پولی انرژی : بسیاری از مردم در طول زمان به علت هزینه های گزاف انرژی نمی توانند خانه خود را گرم نگاه دارند ولی پشم سنگ با استفاده از توانایی ذاتی خود با صرف انرژی کمتر باعث گرم نگاهداشتن ساختمان ها می شود.
– کار سبز : پشم سنگ توانایی هیدروپونیک داشته و می تواند بستری برای رشد و تولید گیاهان گلخانه ای شود.

نمایش گرافیکی : http://sustainability.rockwool.com

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.