سه شنبه , ۳۰ مهر ۱۳۹۸
اعلان

دستگاه اسپری فوم پلی یورتان

دستگاه اسپری فوم پلی یورتان

دستگاه اسپری فوم پلی یورتان

 

فوم اسپری پلی یورتان (SPF) توسط مجموعه پیوسته ای از تجهیزات تجاری اعمال و اجرا می شود و می بایست توسط اپراتورها و پیمانکاران باتجربه و آموزش دیده اجرا گردد. فوم اسپری پلی یورتان در مقیاس ها و کاربردهای کوچک تر توسط مواد بسته بندی شده در قوطی های حلبی افشانگر که تحت فشار پرشده اند، مورد استفاده قرار می گیرد.

رزین پلی ال و ماده ایزوسیانات بصورت معمول در بشکه های ۲۲۰ لیتری بسته بندی و فروخته می شوند و برای اینکه در دستگاه های اسپری پلی یورتان مورد استفاده واقع شوند می بایست توسط پمپ های مخصوصی که پمپ های انتقال نامیده می شوند به درون تانک های ایزو و پلی ال دستگاه منتقل می شوند.

تجهیزات عمومی اسپری فوم پلی یورتان برای هر کدام از اجزای فوم اسپری پلی یورتان (پلی ال و ایزوسیانات) پمپ مخصوصی را استفاده می کنند، مواد در درون مخازن دستگاه گرم شده و توسط لوله های دارای سیستم گرمایش با نسبت ترکیب ۱ به ۱ به گان (تفنگ) اسپری کننده منتقل می شوند. دو جزء فوم پلی یورتان تا لحظه تماس در تفنگ اسپری کننده جدا از هم نگه داشته می شوند و هنگام رسیدن به گان اسپری کننده با هم میکس شده و با سرعت زیاد بر سطح مورد نظر اعمال می شوند.

دستگاه اسپری فوم پلی اورتان

دستگاه اسپری فوم پلی اورتان

این دستگاه در اندازه ها و کارکردهای مختلف توسط کمپانی های سازنده تولید و به بازار عرضه می شوند. در هنگام خرید این دستگا ها چندین ویژگی عمده و مهم توسط خریداران در نظر گرفته می شود که عبارتند از:

–  نوع سیستم رانش فشاری دستگاه

–  ظرفیت فشاری و ظرفیت خروجی دستگاه

–  ظرفیت گرمایش دستگاه

–  سیستم برقی دستگاه

حداکثر و حداقل طول لوله های تزریق به شرایط کاربردی دستگاه بستگی دارد و قابل تنظیم می باشد.

سیستم فشاری دستگاه موجب تنظیم کارکرد بالا و پایین پمپ های اندازه گیری می شوند. پمپ های اندازه گیری وظیفه نسبت بندی مواد پلی ال و ایزوسیانات و رانش این مواد در طول لوله های انتقال و پاشش از سر تفنگ را برعهده دارند. مهمترین سیستم های رانشی رایج در دستگاه های اسپری فوم پلی یورتان عبارتند از:

سیستم رانشی بادی (پنوماتیک)

سیستم رانشی الکتریکی

سیستم رانشی هیدرولیکی

دستگاه های دارای سیستم های رانشی بادی کمترین قیمت را در بازار دارند اما به دلیل تراکم پذیری هوا، دستگاه های هیدرولیکی برای پروژه های بزرگ تر ترجیح داده می شوند.
نرخ خروجی و میزان فشار دستگاه

نرخ خروجی مواد از دستگاه فوم پاششی پلی یورتان از طریق میزان مواد مورد نیاز برای ترکیب در مدت زمان خاص، اندازه گیری و محاسبه می شود. خروجی دستگاه بطور معمول برحسب واحد های پوند بر دقیقه یا کیلوگرم بر دقیقه گزارش می شود. فشار مورد نیاز دستگاه برحسب اینکه چه فشاری برای اختلاط کامل پلی ال و ایزوسیانات در گان اسپری مورد نیاز است، محاسبه و تنظیم می شود. فشار دستگاه بطور معمول برحسب پوند بر اینچ مربع (psi) و یا بار (bar) گزارش می شود.
نکته مهم و ضروری:
درنظر داشته باشید که شرکت های سازنده دستگاه ها معمولا حداکثر فشار خود را به عنوان فشار استاتیک دستگاه اعلام می کنند. فشار واقعی هنگام کارکرد دستگاه معمولا کمتر از فشار استاتیک اعلام شده است. این نکته برای اینکه فشار مورد نیاز تفنگ اسپری خودر را با فشار واقعی تولیدی دستگاه تنظیم نمایید، بسیار مهم و ضروری است.

ظرفیت گرمایش دستگاه

تقریبا بیشتر مواد فوم اسپری پلی یورتان در دمایی حدود ۵۰ درجه ساتیگراد مورد مصرف قرار می گیرند، این دما موجب کاهش وسکوزیته پلی ال و ایزوسیانات، برای سهولت کارکرد پمپ ها و اختلاط کامل تر مورد نیاز واقع می شود. در اغلب موارد این دما موجب بهبود فرایند اسپری و خواص نهایی فوم پلی یورتان پاششی می گردد. به همین علت اطمینان از کیفیت و ظرفیت کارکرد سیستم گرمایش تا تنظیم دمای مواد در خروجی دستگاه بسیار مهم و ضروری می باشد.

سیستم الکتریکی دستگاه

بیشتر دستگاه های اسپری فوم پلی یورتان که برای کنترل سیستم گرمایش خود نیازمند اتصالات الکتریکی خاصی می باشند. دستگا های هیدرولیک از موتورهای الکتریکی برای تامین نیروی سیستم رانش هیدرولیکی استفاده می کنند. دستگاه های پاشش فوم پلی یورتان برای کاربرد در نقاط مختلف جهان تولید می شوند به همین منظور ولتاژ الکتریکی متداول در آن ها عبارتند از ولتاژ تک فاز ۲۲۰ ولت، ولتاژ سه فاز ۲۲۰ ولت و ولتاژ سه فاز ۳۸۰ ولت. دقت نمایید که ولتاژ کارکرد دستگاه شما با امکانات کارگاهی محل استفاده از دستگاه تناسب داشته باشد.

گان ها (تفنگ ها)ی اسپری

اگر تمامی مواد مخلوط شده در اثر فشار ماشه از تفنگ اسپری خارج نشوند، در درون آن مانده و خشک خواهند شد. در فرایند تزریق و انتشار فوم می توان از انواع فناوری های متحرک و پایا استفاده کرد، با این حال ما در این نوشته بیشتر بر فرایند پاشش فوم تمرکز خواهیم کرد. پس از اختلاط دو جزء پلی ال و ایزوسیانات در درون تفنگ، آن ها با هم واکنش نشان داده و به دلیل بالا بودن سرعت واکنش در مواد اسپری شونده، تخلیه سریع و فوری مجاری اختلاط تفنگ از مواد واکنش داده بسیار مهم و تعیین کننده است.

تفنگ پاشش پلی یورتان

تفنگ پاشش پلی یورتان

سیستم های پاکسازی محفظه اختلاط

اگر مواد فوم مخلوط شده به موقع از مجاری تفنگ پاششی خارج نشوند در درون آن فوم کرده و موجب گرفتگی و از کار افتادگی آن خواهند شد. به همین منظور در سیستم تفنگ های پاششی فوم پلی یورتان از سیستم پاکسازی استفاده می شود. سیستم های پاکسازی (شستشوی محفظه اختلاط) در دستگاه های تولید شده توسط تامین کنندگان مختلف، علی رغم اساس کاری یکسان، کمی متفاوت است و هر کدام دارای مزایا و معایب مختص خود می باشند. از انواع سیستم های پاکسازی (شوینده) می توان به سیستم پاکسازی مکانیکی، سیستم پاکسازی با فشار هوا و سیستم پاکسازی با حلال را نام برد، که سیستم پاکسازی با حلال در دستگاه های اسپری فوم پلی یورتان کاربرد کمتری دارد.

سیستم پاکسازی مکانیکی

این نوع از سیستم پاکسازی از طریق دو حرکت مکانیکی در درون تفنگ اسپری، عمل پاکسازی را انجام می دهد. در این سیستم شیر میله ای در درون محفظه اختلاط گان جای می گیرد. زمانی که ماشه گان هنوز چکانده نشده است، این شیر میله ای در درون محفظه اختلاط به صورت ثابت میان پلی ال و ایزوسیانات می ماند و زمانی که ماشه گان فشرده می شود این شیر میله ای حرکت کرده و اجازه می دهد که پلی ال و ایزوسیانات وارد محفظه اختلاط تفنگ پاشش شوند. زمانی که ماشه پاشش رها می شود شیر لوله ای به جای خود بازگشته و ضمن جداسازی پلی ال و ایزوسیانات از یکدیگر، باقی مانده اختلاط این دوجزء را نیز از محفظه اختلاط بیرون می ریزد.

سیستم پاکسازی با هوا

گان های داری سیستم پاکسازی از طریق هوا مشابه گان های دارای سیستم پاکسازی مکانیکی عمل می کنند به جز اینکه پاکسازی محفظه اختلاط از مواد مخلوط شده توسط انفجار سریع یک توده هوای فشرده کوچک انجام می شود.

سیستم پاکسازی (شستشوی) حلالی

این سیستم علاوه بر اینکه در پاکسازی محفظه اختلاط گان های اسپری فوم پلی یورتان زیاد معمول نبوده و بکار برده نمی شود، نیازمند یک محفظه کوچک حلال برای شستشو و خنثی سازی شیمیایی پلی ال و ایزوسیانات مخلوط شده و پاکسازی محفظه اختلاط دارد. واقعیت این است که استفاده از حلال برای سیستم پاکسازی موجب تحمیل هزینه های اضافی در کنار مضرات استفاده برای اپراتور پاشش و محیط زیست می گردد. از این رو استفاده از گان های پاششی دارای سیستم شستشوی حلالی توصیه نمی شود.

شیلنگ های گرم کننده

رایج ترین دستگاه های پاشش فوم پلی یورتان در بازار جهت اسپری فوم به سقف ها، دیوار ها و مخازن مرتفع مورد استفاده قرار می گیرند. به همین دلیل همیشه امکان بلند کردن و جابجایی دستگاه برای اجرای فوم اسپری در مکان های خاص و مرتفع امکان پذیر نیست. به همین دلیل بیشتر این دستگاه ها دارای چندین متر شیلنگ برای انتقال مواد اولیه فوم پلی یورتان پلی ال و ایزوسیانات) به تفنگ پاشش فوم اسپری می باشند.

شیلنگ های گرم کننده

شیلنگ های گرم کننده

همانگونه که در بخش اول این مقاله نیز گفته شد، برای اجرا و راندمان بهتر فرایند پاشش فوم پلی یورتان نیاز هست که دو جزء مواد اولیه تا دمای ۴۵ تا ۵۵ درجه سانتیگراد گرم شوند. وظیفه پیش گرمایش مواداولیه برعهده گرم کن های تعبیه شده در مخازن دستگاه می باشد. همچنین برای حفظ دمای مواد اولیه در طول مسیر انتقال به گان پاششی از شیلنگ های گرم کننده استفاده می شود.

تجهیزات جانبی

در کنار هر دستگاه پاشش فوم اسپری پلی یورتان تجهیزات جانبی نیز علاوه بر تفنگ های پاشش و شیلنگ های گرم کننده مورد نیاز هست تا در موقعیت های مختلف عملیاتی بتوانند برای اجرای بهتر عملیات پاشش و اسپری فوم پلی یورتان یاری رسانند.

 

تجهیزات جانبی فوم پاششی پلی یورتان

تجهیزات جانبی فوم پاششی پلی یورتان

یکی از این تجهیزات جانبی مورد نیاز، ژنراتور برق قابل حمل برای تامین انرژی الکتریکی مورد نیاز دستگاه در سایت های اجرایی و ساختمان های در حال احداث می باشد. این ژنراتور باید توان تامین آمپر برق مورد نیاز برای استفاده دستگاه همراه با سایر وسایل جانبی را داشته باشد.

پمپ های انتقال مواد اولیه از بشکه های ۲۲۰ لیتری به داخل مخازن مواداولیه دستگاه که با نیروی محرکه باد کار می کنند نیازمند کمپرسور تولید نیروی باد می باشند. همچنین بیشتر گان های پاششی نیز با کمک نیروی باد کار می کنند که این نیاز به نیروی باد را برای این دستگاه ها بیشتر نمایان می سازد. همچنین دستگاه های اسپری فوم پلی یورتان پنوماتیک نیاز بیشتری به نیروی باد برای پمپاژ مواد اولیه در سیستم انتقال خود دارند. معمولا کمپرسور بسیار قدرتمندی با امکانات OEM برای دستیابی به نیروی محرک بادی با مشخصات فوق نیاز می باشد.

تجهیزات حمل و نقل سیار

تجهیزات حمل و نقل سیار این دستگاه ها شامل تمامی ابزارآلات و تجهیزات جانبی مورد استفاده دستگاه در یک خودرو وانت دار می باشد. بسیاری از این خودرو ها از نوع سبک و نیمه سنگین بوده و دارای کابین سرپوشیده با فضای کافی برای حمل دستگاه اسپری فوم پلی اورتان با تمامی تجهیزات جانبی شامل، شیلنگ ها، کمپرسور باد، ژنراتور تولید نیروی الکتریکی و … می باشند. استفاده از این نوع سیستم حمل و نقل موجب محیا شدن کلیه امکانات به صورت همزمان با قابلیت نقل و انتقال و جابجایی سریع برای انجام پروژه ها می شود.

 

بل

تجهیزات حمل و نقل سیار فوم پلی یورتان

تجهیزات حمل و نقل سیار فوم پلی یورتان

منبع : ایران پی یو

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

arnisco_com

You can now follow us on telegram channel

JOIN CHANNEL
CLOSE