جمعه , ۱۷ مرداد ۱۳۹۹
اعلان

راهکار بی عیب پشم سنگ برای چالش کمبود آب

راهکار بی عیب پشم سنگ برای چالش کمبود آب

راهکار بی عیب پشم سنگ برای چالش کمبود آب

یکی از بزرگترین چالش ها موجود زمین کمبود آب است در روز جهانی آب , گروه پشم سنگ به بررسی راهکار های صوتی برای چالش های مرتبط با کمبود آب می پردازد.
صنایع غذایی و بخش کشاورزی یکی از بزرگترین مصرف کنندگان آب هستند و در مقابل آنها نقش حیاتی در زمینه تأمین غذا برای جمعیت رو به رشد جهان ایفا می کنند. در چهارچوب این موقعیت متضاد و همچنین روز جهانی آب, سردمدار نوآوری و کاربرد روش های مبتنی بر پشم سنگ  GRODAN نتایج مطالعات خود در مورد مصرف بهینه تر از آب منتشر کرد.
در سال ۲۰۵۰, مصرف غذای جهان به دوبرابر مقدار فعلی خواهد رسید و این درحالی است که منابع کمتری از آب موجود است این مطالعات بسیار دلگرم کننده است.

استفاده بهینه از آب : کشت در خاک در مقابل کشت در پشم سنگ

در زمینه زراعت پایدار عملی, بسیاری از سبزیجات بر روی بسترهای پشم سنگ به جای بستر خاک رشد کرده اند.  این قبیل جایگزین ها تقریباً در اکثر گلخانه های تجاری در هلند استفاده می شود.

این مطالعات نشان می دهد که در سیستم های کشت در بستر خاک مصرف آب به شکل قابل توجهی بالاتر و حدود ۵۰-۱۰۰% است و در بستر خاک همه آب ها به قسمت ریشه نمی رسند و این باعث می شود تا فواصل آبیاری گیاه کوتاه تر و تعداد آن بیشتر شود و این مشکلات در بستر پشم سنگ وجود ندارد. آب اضافه ای که در نتیجه کشت در بستر پشم سنگ باقی می ماند را می توان مجدداً مورد استفاده قرار داد و به شکل قابل توجهی کارایی بهینه سازی مصرف آب را بهبود بخشید که حداقل ۵۰% از مصرف آب مورد نیاز کاسته می شود. علاوه بر این, تکنولوژی های آبیاری جدید امکان سنجش و تنظیم میزان آبدهی بر اساس رشد گیاه را فراهم می کنند تا از آبیاری بیش از حد گیاه جلوگیری کند.

نتیجه مطالعات بیانگر آن است که بازده بالاتر با استفاده از آب کمتر می تواند با بستر های کشت پشم سنگ فراهم شود. حجم آب مورد نیاز برای تولید یک کیلو سیب زمینی در بستر خاک خیلی بیشتر از یک لایه پشم سنگ است و اختلاف اغلب موارد دو برابر بود یا بیشتر است . اگر مابقی جهان از سیستم مورد استفاده  GRODAN استفاده کنند دو برابر سبزیجات تولیدی فعلی جهان با همان میزان آب قابل تولید است.

زراعت پایدار روی واسط های جایگزین در حال افزایش است

راهکار های زراعت در بستر پشم سنگ بیشتر برای کشت گل و سبزیجات مورد استفاده قرار می گیرد و در مقیاس های تجاری توسط GRODAN پیاده شده است.
پشم سنگ مورد نیاز برای کشت هیدروپونیک از سنگ طبیعی آتشفشانی با نام بازآلت تولید می شود. بزرگترین مزیت رشد در بستر پشم سنگ مصرف کامل آب و مواد و املاح مغذی آن توسط گیاه و بهینه ترین روش است و آب اضافی را نیز می توان جمع آوری و مورد استفاده مجدد قرار داد زیرا پشم سنگ در آب املاحی آزاد نمی کند و این مطالعات نشانگر آن است که استفاده مجدد از آب های اضافی می تواند تا ۲۱% باعث صرفه جویی کلی شود.
مزایای دیگر استفاده از بستر پشم سنگ:

  • گیاهان در هر متر مربع میوه هایی با کیفیت بهتر تولید می کنند.
  • پشم سنگ مورد استفاده در پایان هر فصل تعوض می شود و احتمال شیوع بیماری ها را کاهش داده و در هر فصل در یک بستر کاملاً جدید و بهداشتی گیاه رشد خود را آغاز می کند.
  • بستر مورد استفاده قابل بازیابی بوده و توسط کمپانی تبدیل به مصالح خام ساختمانی برای تولید آجر می شود.

این شکل از رشد پایدار تمرکز بر کاهش ورودی ها و مصالح برای تولید بیشترین خروجی است در حالی که به مردم و زمین احترام می گذارد.
و این یک خبر امید بخش در روز جهانی آب است. سیاره ما در حال حاضر با چالش های زیادی روبروست ولی ما هم در مقابل باید راهکار هایی مواجه با آنرا پیاده کنیم.

چرخه بازیافت پشم سنگ در هیدروپونیک

چرخه بازیافت پشم سنگ در هیدروپونیک

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

arnisco_com

You can now follow us on telegram channel

JOIN CHANNEL
CLOSE