شنبه , ۵ مهر ۱۳۹۹
اعلان

راه های صرفه‌جویی انرژی در ساختمان

راه های صرفه‌جویی انرژی در ساختمان

راه های صرفه‌جویی انرژی در ساختمان

 

صرفه‌جویی انرژی در پنجره‌ها

پنجره‌ها از نظر صرفه‌جویی انرژی نقش حساسی دارند، چرا كه حدود ۳۰% از كل تلفات حرارتی ساختمان از پنجره‌ها صورت می‌گیرد، به همین دلیل پنجره‌هایی كه در جای خوبی نصب نشده‌اند یا خوب محافظت نمی‌شوند، می‌توانند هزینه سوخت را بسیار بالا ببرند. اگر تصمیم دارید ساخت ساختمان جدیدی را شروع كنید، با یك مشاور آشنا به اصول صرفه‌جویی تماس بگیرید، اما اگر می‌خواهید ساختمان موجود خود را بهینه‌سازی كنید و از هزینه‌های خود بكاهید، این راهنما می‌تواند راهنمای خوبی برای شما باشد.

جلوگیری از تلفات حرارتی پنجره‌ها

یك پنجره با شیشه تك جداره تقریباً ۱۰ برابر یك دیوار عایقكاری شده هم اندازه خود تلفات حرارتی دارد. چنین پنجره‌ای سه مشكل عمده ایجاد میكند:

بالا بودن تلفات حرارت ، فراهم نشدن آسایش ساكنین ، بخار گرفتن پنجره‌ها.

برای كاستن از مشكلات ناشی از پنجره‌ها، می‌توان از راههای مختلف یك لایه هوای ساكن بین محیط داخل و خارج ایجاد كرد، با انجام این كار تلفات حرارتی پنجره به نصف كاهش می‌یابد. برای ایجاد این لایه هوا راه‌های مختلفی وجود دارد.

دو جداره كردن

دو جداره كردن شیشه هر پنجره‌ای باعث بالا رفتن كارآیی آن می‌شود، بویژه پنجره‌هایی كه پرده‌ای روی آنها نصب نشده است. پنجره دو جداره، دارای دو شیشه می‌باشد كه بین آنها یك فضای كاملاً درزبندی شده قرار گرفته است. این فاصله معمولاً بین ۶ تا ۲۰ میلیمتر است. اگر اینفاصله هوایی ۱۵ میلیمتر انتخاب شود، بهترین كارآیی بدست می‌آید. دو جداره كردن پنجره با وجود اینكه اتلاف حرارت را كاهش می‌دهد، جلوی ورود نور و گرمای خورشید را نمی‌گیرد. بنابراین در فصول گرم سال برای كاهش ورود گرما به داخل ساختمان باید جلوی تابش مستقیم خورشید به پنجره را گرفت. در كنار اینها، دو جداره كرده پنجره‌ها باعث كم شدن ورود سر و صدا به داخل ساختمان می‌شود و نیز بخارگیری پنجره‌ها در فصول سرد سال كاهش می‌یابد. برای دو جداره كردن پنجره یك جداره موجود می‌توان یك لایه دیگر از شیشه یا اكریلیك شفاف دیگر روی آن نصب كرد و فضای بین آنها را كاملاً درزبندی كرد. در این فضا باید مقداری ماده جاذب رطوبت قرار داد تا رطوبت این فضا را كاملاً بگیرد.

پركردن با گاز

در برخی از پنجره‌های دو جداره، فضای میانی را با گازهایی مانند آرگون و كریپتون پر میكنند تا كارایی آنها حدود ۱۰% افزایش یابد.

عایق‌های ویژه پنجره

این عایقها را كه به شكل برچسبهای شفاف ساخته می‌شوند به راحتی می‌توان بر روی شیشه پنجره‌ها چسباند و بخشی از خواص پنجره‌های دو جداره را در آنها به وجود آورد. این برچسبها باعث می‌شوند ورود گرما دار تابستان تا ۸۰% كاهش یابد. علاوه بر این انواع كم تابش این محصولات (Low-E) قادرند تلفات حرارتی و زمستانی را نیز تا ۳۰% كاهش دهند. این عایقها از نظر قیمت با پنجره‌های دو جداره قابل رقابت هستند. بویژه در ساختمانهای موجود كه تعویض پنجره‌ها با پنجره‌های دوجداره هزینه زیادی به همراه خواهد داشت

پوششهای شفاف

راه دیگر برای بالا بردن كارآیی پنجره‌های موجود، نصب ورقه‌های پلاستیكی شفاف بر روی پنجره‌ها است. این ورقه‌های شفاف را می‌‌توان توسط چسبهای دوطرفه طوری به شیشه چسباند كه چند میلیمتر با آن فاصله داشته باشند. كار ساده‌تری كه می‌توان انجام داد این است كه در چند هفته از سال كه هوا خیلی سرد است بر روی پنجره‌ها نایلون كشید و دور تا دور آن را با چسب نواری پهن چسباند. با این كار در درجه اول شرایط آسایش بالاتری برای ساكنین ایجاد می‌شود و در كنار آن در مصرف سوخت نیز صرفه‌جویی می‌شود.

پرده‌ها

نصب پرده‌های كاملاً چین‌دار كه پنجره را كاملاً بپوشاند می‌تواند جلوی اتلاف حرارت را به مقدار زیادی بگیرد. این پرده‌ها در فلصل تابستان نیز جلوی تابش خورشید را می‌گیرند و به خنك نگه داشتن داخل ساختمان كمك شایانی می‌كنندف بویژه اگر آستر براق داشته باشند. به اندازه بودن و نصب صحیح پرده بسیار مهم است. پرده باید طوری باشد كه هوا نتواند پشت آن آزادانه حركت كند. برای این كار می‌توان فاصله ریل پرده تا دیوار را با چیزی مانند تخته پركرد یا گیره‌ها را طوری به پرده زد كه خود پرده تا دیوار تا ادامه پیدا كند. همچنین می‌توان پایین پرده را با وسیله‌ای بر روی دیوار ثابت كرد.

 

انجام كارهای زیر اثر كاهنده ناچیزی بر روی تلفات حرارتی در زمستان دارند یا اصلا بیفایده هستند:

  • نصب پرده كركره: چون هوا از بین پره‌ها به راحتی حركت می‌كند و حرارت را جابجا می‌نماید
  • .استفاده از شیشه‌های چند لایه یا ضخیم: انجام این كار جلوی ورود سر و صدا را می‌گیرد ولی تاثیر بسیار كمی بر روی میزان اتلاف دارد.
  • استفاده از شیشه‌های بازتابنده یا تیره: این شیشه‌ها تاثیر محدودی دارند و باعث كم شدن نور و حرارت خورشید در همه مواقع سال می‌شوند.

حصیرها و پرده‌های پارسیانا

حصیر را می‌توان در طرف داخل پنجره نصب كرد. حصیرها باید كاملاً به هم چسبیده باشند تا بتوانند یك فضای درزبندی شده بوجود آورند و بیشترین كارایی را داشته باشند. نصب پرده‌های پارسیانا نیز می‌تواند تاثیر بسزایی در كاهش مصرف سوخت داشته باشد. این پرده‌ها از صفحات آلومینیومی كه بین آنها با مواد عایق پر شده است، تشكیل شده‌اند.

سایبان برای تابستان

در تابستان جلوگیری از ورود گرمای خورشید از هر كاری مناسبتر است. برای این كار نصب سایبان در طرف بیرون خیلی بهتر از نصب پرده در داخل ساختمان است. هر چند استفاده از هر دوی آنها بالاترین بازده را دارد. روش نصب سایبان به جهت قرارگیری پنجره بستگی دارد.

نصب سایبان در پنجره‌های رو به جنوب

وجود سایبان برای پنجره‌های رو به جنوب در فصل تابستان لازم است اما باید توجه داشت كه این سایبان در فصل زمستان جلوی ورود حرارت خورشید را به داخل ساختمان نگیرد. برای این كار راههای مختلفی وجود دارد.

نصب سایبان قابل تنظیم

برای كاهش ورود نور خورشید می‌توان در سمت بیرون پنجره حصیر یا پرده پارسیانا نصب كرد. باین روش می‌توان در تابستان بیشترین سایه ممكن را ایجاد نمود و در فصل زمستان نیز با جمع كردن یا بالا كشیدن این سایبان‌ها ورود گرمای خورشید را امكان‌پذیر ساخت.

نصب حصیر یا صفحات كدر در بالای پنجره

این صفحات ارزان‌ قیمت را می‌توان تابستانها نصب كرد و با شروع فصل سرد آنها را جمع كرد.

نصب سایبان با ابعاد محاسبه شده

اندازه سایبان و ارتفاع آن بالای پنجره را می‌توان طوری تعیین كرد كه جلوی آفتاب بلند تابستان را بگیرد ولی در زمستان آفتاب بتواند بدون برخورد با سایبان وارد خانه شود.

نصب سایبان نرده‌ای

می‌توان قطعات چوب را به طور موازی بر روی دو یا چند محور نصب كرد. فاصله این قطعات نباید بیش از یك سوم پهنای آنها باشد.

نصب سایبان با پره‌های ثابت یا متحرك

زاویه و فاصله این پره‌ها را می‌توان طوری تعیین كرد كه جلوی آفتاب تابستان را بگیرد ولی مانع آفتاب زمستان نشود.

كاشت درختانی كه برگشان در زمستان می‌ریزد . با این كار می‌توان جلوی تابش آفتاب را به داخل خانه را گرفت در زمستان هم با ریختن برگ این درختان مانعی بر سر راه ورود نور خورشید به ساختمان وجود نخواهد داشت. باید توجه داشت كه كاشت درختان همیشه سبز مفید نیست زیرا در زمستان مانع از رسیدن گرمای خورشید می‌شوند پس امكان كاشت آنها در نزدیك خانه وجود ندارد. استفاده از ایوانهای خیلی عمیق توصیه نمی‌شود . زیرا با وجود مناسب بودن برای تابستان در زمستان، به دلیل جلوگیری از ورود گرمای خورشید مشكل‌ساز می‌شود

نصب سایبان بر روی پنجره‌های شرقی و غربی

پنجره‌های شرقی و غربی هنگام تابستان باید به طور كامل از آفتاب طلوع و غروب حفاظت شوند. بر این كار بهترین راه استفاده از حصیر یا دیگر چیزهایی است كه پنجره را به طور كامل بپوشانند. استفاده از سایبانهای متحرك این امكان را فراهم می‌سازد كه در زمستان یا در روزهایی كه هوا زیاد گرم نیست از این پنجره‌ها استفاده شود. همچنین می‌توان با كاشت درخت در جلوی پنجره‌های شرقی و غربی جلوی تابش آفتاب را به آنها گرفت. در پنجره‌های شرقی و غربی با استفاده از شیشه‌های رنگی یا رفلكس می‌توان میزان ورود گرمای خورشید به داخل ساختمان را كم كرد. این شیشه‌ها انواع مختلف و كارآیی‌های گوناگونی دارند ولی به طور كلی هر قدر تیره‌تر باشند برای این كار مناسب‌ترند.

حفاظت از پنجره‌های سقفی و نورگیرها

پنجره‌هی سقفی و نورگیرها در تامین روشنایی ساختمان نقش بسیار مهمی دارند. اما وجود آنها می‌تواند مشكلات زیادی از نظر گرمایی ایجاد كند. برای پیشگیری یا حل این مشكلات اقدامات مختلفی را میتوان انجام داد. دو جداره كردن شیشه‌ها راهی است برای كاهش اتلاف حرارتی در زمستان اما باز هم اتلاف حرارتی آنها تا ۱۰ برابر یك سقف ایزوله شده است. برای كاهش اثر نورگیرها می‌توان آنها را با یك صفحه شفاف یا شیشه اضافی از محیط خانه جدا كرد. برای كاهش اثرات منفی نورگیرها در تابستان می‌توان روی آن سایبان نصب كرد یا پره‌هایی با زاویه قابل تنظیم روی آنها قرار داد.

نكاتی برای صرفه‌جویی در انرژی

  • در زمستان

در روزهای آفتابی زمستان، پرده و تمام پوششهای دیگر پنجره‌های جنوبی را كنار بزنید تا آفتاب بتواند به درون بتابد. در روزهای ابری به كمك پرده‌ها و دیگر وسایلی كه نصب كرده‌اید، جلوی اتلاف حرارت از پنجره‌ها را بگیرید.

  • در تابستان

تمام پنجره‌ها را از طلوع تا غروب خورشید از تابش حفظ كنید. این كار را به كمك سایبانها، پرده‌ها تا … انجام دهید. تمام درها و پنجره‌ها را ببندید. اگر احساس كردید درون خانه از بیرون گرمتر است. پنجره‌ها را باز كنید تا خانه خنك شود. هنگام شب به كمك هواكش یا ایجاد كوران، هوای بیرون را در داخل ساختمان به جریان بیاندازید و هنگام صبح با گرم شدن هوا پنجره‌ها را ببندید. با این كار، خانه شما برای مدت بیشتری خنك باقی می‌ماند.

ساخت یك ساختمان جدید مطابق با مقررات

همانطور كه قبلاً گفته شد، برای ساخت یك ساختمان جدید باید از یك مشاور آشنا به اصول صرفه‌جویی انرژی كمك بگیرید. تمام ساختمانهایی كه در كشور ساخته می‌شوند باید مقررات ملی ساختمان در آنها رعایت شده باشد. مبحث نوزدهم از این مقررات كه از تیرماه سال ۱۳۸۰ رعایت آن الزامیست، در ارتباط با مصرف انرژی می‌باشد و براساس آن ضریب انتقال حرارت كلی هیچ ساختمانی نباید از حد استانداردی بالاتر باشد. این ضریب به طور مستقیم با میزان تلفات حرارتی ساختمان در ارتباط است. با رعایت مقررات مبحث نوزدهم در خانه جدید خود، قبض گاز شما سالانه تا ۱۶ هزار تومان كمتر می‌شود و با این كار هر سال دست كم حدود ۳۲ هزار تومان به اقتصاد ملی كمك خواهید كرد. همچنین با این صرفه‌جویی، سالانه ۴۰ هزار تومان از هزینه‌های زیست محیطی خواهید كاست.

شیشه های دو جداره

حدود ۴۰ درصد از اتلاف انرژی ساختمان از طریق پنجره‌ها صورت می‌گیرد. پنجره‌های دو جداره دارای دو شیشه هستند كه بین آنها یك فضای كاملاً درزبندی شده قرار دارد. دوجداره کردن شیشه ها باعث افزایش کارایی و کاهش اتلاف انرژی در ساختمان خواهد شدو اكنون با توجه به اینكه یكی از مهمترین عوامل اتلاف انرژی حرارتی در ساختمان، عبور گرما از شیشه‌های یك جداره و نشت هوای گرم خانه از طریق درزهای پنجره‌هاست، دو جداره كردن شیشه‌ها باعث بالا رفتن كارایی آن و جلوگیری از اتلاف انرژی در ساختمان می‌شود. یكی از دلایل اتلاف حرارتی، استفاده از قابهای نامناسب در پنجره‌ها می‌باشد، به همین دلیل كاربرد قابهای استاندارد از درجه اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین برای كاهش تبادل حرارتی از طریق قاب پنجره، استفاده از قاب استاندارد پی وی سی و آلومینیوم ترمال بریك كه ضریب هدایت حرارتی بسیار پایینی دارند بسیار موثر است.

مزایای استفاده از پنجره‌های دو جداره و قابهای پی وی سی و ترمال بریك

  • با استفاده از این قابها می‌توان تا ۲۰ درصد از اتلاف حرارتی در ساختمانها را كاهش داد.
  • قابهای پنجره پی‌وی‌سی علاوه بر كاهش اتلاف حرارتی به عنوان عایق‌های صوتی نیز عملكرد موثری دارند.
  • قابهای ترمال برك مجهز به یراق آلات مناسب بوده كه از اتلاف حرارت ناشی از نصب یراق‌آلات نامناسب جلوگیری می‌كند.
  • كسب آسایش حرارتی و ایجاد محیطی آرام در ساختمان از مزایای قابهای استاندارد و شیشه‌های دو جداره است.
  • استفاده از پنجره‌های دو جداره با قابهای استاندارد مصرف انرژی در ساختمان را تا ۲۰% كاهش می‌دهد

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

arnisco_com

You can now follow us on telegram channel

JOIN CHANNEL
CLOSE