جمعه , ۱۷ مرداد ۱۳۹۹
اعلان

ساپورت , هنگر , کلیپس

ارتباط بین پایت و ساپورت و هنگر و کلیپس

ارتباط بین پایت و ساپورت و هنگر و کلیپس

ساپورت , هنگر , کلیپس

شاید شما هم یکی از افرادی باشید که به این مثلث عایق کاری برخورد کرده باشید و بدنبال یافتن ارتباط بین اجزای این مثلث باشید . چه رازی در این مثلث نهفته است که هر کسی را وادار به تجزیه و تحلیل آن می کند اگر بخواهیم از دید عایق کاری به این مثلث بنگریم هر سه جز در ارتباطی تنگاتنگ با یکدیگر قرار دارند .

مسلماً زمانیکه شما نیاز به عایقکاری داشته باشید برای مثال عایق کاری لوله ها یا همان پایپ به جزئ اول این مثلث برخورد می کنید و زمانیکه بخواهید جلوی شوک و لرزه هایی که در اثر انبساط و انقباض ایجاد می شود را بگیرید این هنگر است که به کمک شما می آید و زمانیکه نیاز به تکیگاه لوله داشته باشید این ساپورت است که با تحمل بار پایپ این وظیفه را برای شما انجام می دهد و برای نگاه داشتن و متصل کردن این اجزا به کلیپس ها نیازمندید.

در ادامه به انواع عایق های موجود را بطور مختصر برای آشنایی بررسی می کینم :
۱ـ تركيب پلاستيك: اين نوع عايق به صورت پودر خشك احتمالا با تقويت فيبري است كه در تركيب با آب، آماده استفاده مي شود.

۲ـ عايق ميكروپروس: عايق ميكروپروس كه گاهي اوقات با عنوان Silica aerogel شناخته مي شود، محتوي يك پودر نرم با سوراخ هاي ميكروسكپي است كه به ماده، رسانايي حرارتي پايين تري نسبت به رسانايي هواي ساكن مي دهد. اين عايق به صورت شكل داده شده يا درون كپسول وجود دارد.

۳ـ فوم هاي Epoxy Syntactic: روش جديدي وجود دارد كه اگرچه داراي قيمت اوليه گران تري است، اما نيازي به هزينه هاي نگه داري ندارد و مشكلات خوردگي را نيز مرتفع مي سازد. چون مي توان آن را به روش پاششي به طور مستقيم روي سطح زير لايه در سطوح بزرگ قرار داد، يا اين كه با استفاده از غلاف هاي از پيش ريخته گري شده كه به صورت نيم استوانه است، بر روي لوله قرار گيرد و مي تواند نفوذ آب و خوردگي را حذف كند. اين پوشش به صورت ۲ يا ۳ فازي مي تواند مورداستفاده قرار گيرد. تحقيقات نشان داده است كه بيش از ۹۰درصد سازه هاي فولادي در دماهايي زير ۱۲۰درجه سانتي گراد كار مي كنند كه اين دما مشكلي براي پوشش هاي مذكور ايجاد نمي كند.

۴ـ عايق هاي مقوايي: اين مقواها، صلب يا نيمه صلب بوده و معمولا همراه با تقويت فيبري و فشرده شده به شكل يك جرم متراكم وجود دارد.

۵ـ آجرهاي عايق كننده و محصولات وابسته: اين عايق ها از خاك رس متراكم، سبك وزن و فشرده غير آلي كه با پخته شدن در دماي بالا، به صورت عايق سخت شكل داده شده است، ساخته مي شود.

۶ـ عايق هاي بتوني: عايق هاي بتوني به طور نمونه شامل خرده سنگ هاي متخلخل سبك وزن به همراه سيمان هيدروليكي به عنوان عامل چسبندگي يا رزي سخت شده هيدروليكي است.

۷ـ سيليكات كلسيم: در فرآيندهاي صنعتي كه به دماي بالا و استحكام زياد در برابر فشردگي نياز است، سيليكات كلسيم به طور وسيعي استفاده مي شود. همچنين اين ماده براي عايق كاري لوله هاي اصلي سيستم گرمايش در محل هايي كه اين لوله ها در زير خاك قرار گرفته اند، به كار مي رود.

از آن جايي كه سيليكات كلسيم شديدا جاذب رطوبت است، در دماهاي متوسط و شرايط سيكلي دما باعث خوردگي زير عايق مي شود.

۸ـ شيشه سلولي: شيشه سلولي يك ماده كاملا غيرقابل نفوذ است و به منظور عايق كاري لوله كشي و تجهيزات صنايع پتروشيمي، گاز و فرآيندهاي صنعتي استفاده مي شود. شيشه سلولي مي تواند در يك محدوده دمايي وسيع كه شامل تجهيزات تبريد است، استفاده شود. اين ماده به دليل استحكام آن در برابر فشردگي، براي عايق كاري پايه هاي مخزن نيز ايده آل است.

۹ـ لاستيك نيتريل انبساط يافته: لاستيك نيتريل انبساط يافته عايقي قابل انعطاف است و يك مانع يكپارچه سلولي بسته را در مقابل بخار تشكيل مي دهد. اين ماده در اصل براي كنترل ميعان روي لوله هاي تجهيزات تبريد و خطوط آب سرد استفاده مي شد و اكنون به طور وسيعي در سيستم هاي گرمايش و تهويه (H&V) به كار مي رود.

۱۰ـ فوم هاي پلي استيرين: اين نوع عايق به صورت هاي مختلفي نظير پليت وجود دارد و براي اينكه بتواند به عنوان يك عايق حرارتي عمل كند، چگالي آن نبايستي كمتر از ۲۴كيلوگرم بر مترمكعب باشد.

۱۱ـ رزين هاي پلي يورتان: پلي يورتان سخت داراي ساختار مولكولي متغيري است كه محدوده دانسيته آن ۸ تا ۴۰۰ كيلوگرم بر مترمكعب است. دانسيته مناسب براي عايق كاري با توجه به شرايط، از ۳۰ تا ۶۰كيلوگرم بر مترمكعب قابل تغيير است. پلي يورتان يك نوع پليمر با وزن مولكولي بالا است كه مي تواند به عنوان عايق در محدوده دمايي منفي۱۹۶ تا مثبت ۱۳۰درجه سانتي گراد مورد استفاده قرار گيرد.

۱۲ـ پشم شيشه معدني: پشم شيشه به شكل هاي مختلفي، از لوله اي (توپي) گرفته تا تخته هاي صلب و مقاطع از پيش شكل داده شده لوله اي وجود دارد. پشم شيشه علاوه بر كاربردهاي صنعتي در ساير موارد نيز به منظور عايق كاري حرارتي و صوتي سرويس هاي گرمايش و تهويه به كار مي رود.

۱۳ـ اكسيد منيزيم: اكسيد منيزيم يك محصول تميز و خنثي است و در نتيجه به طور وسيعي در صنايع غذايي، دارويي و مواد آرايشي و ساير فرآيندهايي كه تميز بودن محيط آن ها اهميت خاصي دارد، به كار مي رود.

۱۴ـ رزين ملامين: رزين ملامين يك ماده با چگالي بسيار كم، سلول باز، عاري از كلرور فلوئوركربن (CFC) و قابل انعطاف با خصوصيات عايقي خوب حرارتي و صوتي است. به عنوان يك ماده آ لي، رزين ملامين نيز داراي حد دماي فوقاني بالايي است.

۱۵ـ عايق سيليس ميكروپروس: عايق ميكروپروس به طور وسيعي در سيستم هاي ذخيره كننده حرارتي و براي عايق كاري صنعتي دما بالا كه در آن ويژگي هاي حرارتي بهتري نسبت به مشخصه حرارتي عايق فيبري مورد نياز است، استفاده مي شود.

۱۶ـ رزين فنلي: رزين فنلي، با داشتن ضخامت نسبتا كم از خاصيت عايق كاري حرارتي بالايي برخوردار و نسبتا خنثي است. از اين رو در كاربردهاي گرمايشي و تهويه مطبوع كه با وجود محدودبودن فضا، استانداردهاي عايقي بالايي نياز دارد و در صنايعي كه ميزان آتش كلاس صفر و مشخصه هاي انتشار كم دود حاكم است به كار مي رود.

۱۷ـ رزين صلب پلي ايزوسيانورات(PIR): (PIR) به شكل هايي با استحكام زياد وجود دارد و به طور وسيعي براي عايق كاري لوله كشي در دماي تبريد و دماي متوسط و تجهيزات موجود در صنايع پتروشيمي، گاز و فرآيندهاي صنعتي استفاده مي شود. (PIR) در انواع وسايل حمل و نقل سردخانه دار و در كانال كشي و لوله كشي ساختمان و لوازم ساختماني استفاده مي شود.

۱۸ـ فايبركلاس: آب و رطوبت را جذب مي كند و بيشتر از مواد عايق خاصيت آب كشي دارد. حداكثر دماي كاري آن با توجه به نوع و جنس آن ۱۹۱ تا ۴۵۴ درجه سانتي گراد و چگالي آن ۲۴ تا ۹۶كيلوگرم بر مترمكعب است و اصولا مقاومت فشاري ضعيفي دارد. فايبرگلاس در نوع كم چگالي داراي دانسيته حدود ۲۳ تا ۲۴ كيلوگرم بر مترمكعب است و مقاومت فشاري آن در ۱۰درصد تغيير فرم در دماي ۲۴درجه سانتي گراد برابر ۲۱۵هزارم كيلوپاسكال است. حداكثر دماي كار آن ۵۰۰درجه سانتي گراد است.

۱۹ـ فيبرهاي معدني: عايقي غيرقابل اشتعال است و در محدوده دمايي ۲۱ تا ۶۵۰درجه سانتي گراد كارايي دارد.

۲۰ـ فوم هاي الاستومر شكل پذير: اين عايق به صورت سياه و لاستيكي است. آب و رطوبت را جذب نمي كند. حداكثر دماي كاري آن ۸۲درجه سانتي گراد و چگالي آن ۹۶كيلوگرم بر مترمكعب است. مقاومت فشاري آن ضعيف است. به خودي خود خورنده نيست، اما با وجود آب به خصوص وقتي كه آب حاوي يون هاي خورنده نظير كلرايد باشد، خوردگي حادث مي شود.

۲۱ـ پشم معدني: مي تواند آب و رطوبت را جذب كند. با توجه به نوع و جنس آن، حداكثر دماي كاري آن بين ۶۴۹ تا ۹۸۲ درجه سانتي گراد و چگالي آن نيز حدود۹۶ تا ۳۰۴ كيلوگرم بر مترمكعب است. مقاومت فشاري آن ضعيف است، اگرچه در چگالي هاي بالاتر وضع بهتر مي شود.

۲۲ـ عايق هاي Perlite- Silicate: حداكثر دماي كاري آن حدود ۵۹۳ درجه سانتي گراد و چگالي آن حدود ۲۲۴كيلوگرم بر مترمكعب است. مقاومت فشاري آن نيز حدود ۴۸۳ تا ۵۵۲ كيلوپاسكال در ۵درصد تغيير فرم است. از آن جا كه PH آن بالا و حدود ۱۰است، لذا خوردگي كمتري در سطوح فلزي ايجاد مي كند.

۲۳ـ فوم هاي پليمري چندلايه: از جمله عايق هاي مناسب براي استفاده در مورد لوله هاي offتshore، فوم هاي پليمري چند لايه هستند. اين عايق از لحاظ اقتصادي نيز مقرون به صرفه است. عايق مذكور مي تواند با توجه به شرايط كاري بين ۵ تا ۷لايه داشته باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

arnisco_com

You can now follow us on telegram channel

JOIN CHANNEL
CLOSE