سه شنبه , ۱۷ تیر ۱۳۹۹
اعلان

سوال هایی در مورد عایق مکانیکی

سوال هایی در مورد عایق مکانیکی

سوال هایی در مورد عایق مکانیکی

عایق مکانیکی برای کاربرد های پوشش لوله ها و داکت ها و تانک ها و تجهیزات در کاربرد های تجاری یا محیط های صنعتی استفاده می شود و بر پایه دمای کنترل در یک بازه بسیار گسترده تر از واریانس دمای خانه های معمولی استفاده می شود. عایق ها در مصارف مسکونی معمولاً در دیوار های خارجی و سقف ها استفاده شده و برای آسایش حرارتی دمای زیست استفاده می شوند. اختلاف دما در کاربرد خانگی عایق ها در بیشتر موارد بسیار کمتر از کاربرد های تجاری یا صنعتی است. برای نمونه , یک نوع عایق مسکونی می تواند دمای داخل را روی ۷۶درجه فارنهایت نگه دارد. در حالیکه دمای دیوار خارجی ۱۰ درجه فارنهایت در زمستان و ۱۰۰ درجه فارنهایت در تابستان باشد. بنابراین اختلاف دما در حدود ۲۴ تا ۶۶ درجه فارنهایت باشد. در بیشتر کاربرد های تجاری و صنعتی اختلاف دمایی در بازه ای حدود ۲۰ تا ۶۰۰ درجه فارنهایت یا بیشتر است.
عایق مکانیکی بطور کلی برای محدود کردن افزایش یا کاهش گرما از دمای محیط استفاده می شود.

چگونه عایق مناسب را برای کار خود انتخاب کنید؟

یافتن جواب این سوال در گرو پاسخ به سوالاتی به شرح زیر است :
۱- دمای کار سیستم یا دمای خطی که قرار است عایق شود چقدر است ؟
بطور کلی , سیستم هایی که قرار است عایق شوند به سه بازه دمایی تقسیم می شوند :
دمای حرارتی پایین (-۱۰۰ تا ۶۰ درجه فارنهایت) تبرید , سیستم های آب سرد و دمای های تجاری و سیستم های خنک کننده .
بازه دمایی معتدل (۶۱ تا ۶۰۰ درجه فارنهایت) آب گرم و بخار , لوله های قدرت/فشار, کوره ها و پشته ها.
بازه دمایی بالا (۶۰۱ تا ۱۵۰۰ درجه فارنهایت) تولید قدرت , توربین ها , کوره , کارخانه ای ذوب , سیستم دود کش ها و لوله های قدرت.

۲- سیستم بیرونی است یا درونی یا ترکیبی از دو ؟
برای تخمین اینکه سیستم نیاز به عایق دارد یا خیر یا اینکه برای محافظت در برابر آب و هوا , اتسمفر خونده , آب یا املاح شیمیایی , استفاده نادرست یا دیگر شرایط

۳- دمای محیطی ثابت است یا دارای نوسان ؟
جواب این سوال به شما کمک می کند تا صخامت مناسب را برای حفاظت در برابر چگالش (کاندانس) , از دست دادن گرما یا ورود گرما یا مشکلات گرمایی دیگر برآورد کنید.

کجا می توان اطلاعاتی فنی عایق ها را بدست آورد ؟

درک خصوصیات فنی یکی از مهمترین قسمت های کار می باشد. ما پیشنها می کنیم از راهنمای NIA’s Guide برای اطلاع از مشخصات فنی عایق ها استفاده کنید.

آزمون های مهم , کد ها و استاندارد ها برای چک کردن خصوصیات اصلی برای اطمینان از عملکرد عایق و سیستم شامل موارد زیر می شود:

•    ASTM—American Society for Testing Materials
•    ASHRAE—American Society of Heating, Refrigerating, and Air Conditioning Engineers
•    U.S. Government—publishes federal and military specifications for insulation materials
•    MICA—Midwest Insulation Contractors Association
•    PIP—Process Industry Practices

برخی از خصوصیات فنی که باید با آن در کار آشنایی داشته باشید شامل : میزان انتقال بخار آب , مقاومت فشاری و کلاس بندی آتش محصول می باشد. برای مثال : شما می دانید که کلاسبندی آتش یک محصول برابر ۲۵/۵۰ است که ۲۵ نشانگر شاخص منتشر شده آتش و ۵۰ نشانگر دود حاصل است.

مفهوم فاکتور-R , فاکتور-K , فاکتور-C چیست ؟

فاکتور-K (فاکتور هدایت حرارتی) : میزان انتقال گرما در واحد Btu از یک سطح ۱ فوت ماده همگن با ضخامت ۱ اینچ در طول ۱ ساعت برای هر درجه اختلاف دمای فارنهایت می باشد. هرچه میزان فاکتور-K کمتر باشد قدرت عایق بیشتر است.
مواد عایق معمولا دارای فاکتور-K کمتر از یک می باشد و تحت عنوان متوسط درجه حرارت گزارش می شود برای محاسبه آن می توانید دمای دو طرف عایق را بدست اورده جمع و تقسیم بر دو کنید.

فاکتور-C (فاکتور دمای رسانش) : میزان انتقال واحد گرمایی Btu که از سطح ۱ فوتی از مصالح عبور می کند با اختلاف ۱درجه فارنهایت در یک ضخامت خاص. فاکتور-C برابر تقسیم فاکتور-K بر ضخامت عایق است . و این فرمول نشانگر معکوس بودن رابطه آن با فاکتور-R است و هرچه مقدار C کمتر باشد عایق بهتر است.

فاکتور-R (فاکتور مقاومت حرارتی) :در استاندارد تجاری و صنعتی عایق فاکتور-R چنین تعریف می شود میزان توانایی تأخیر در برابر جریان گرما نسبت به گرمای منتقل شده .
R برابر معکوس C استبنابراین داریم R=1/C. پس هر چه میزان فاکتور-R محصول بالاتر باشید عایق کنندگی نیز بالاتر است.

تفاوت عایق پشم شیشه , عایق پشم سنگ و سرباره , عایق سلولزی , عایق فومی و عایق الاستومری در چیست ؟

عایق پشم شیشه از شیشه های مذاب و بازیافتی و مصالح غیر ارگانیک دیگر در دمای بسیار بالا در انواع پتویی , تخته ای , خام تولید می شود
عایق پشم سنگ و سرباره در پروسه ای مشابه ولی با سنگ طبیعی و سرباره ذوب آهن تولید می شوند و در شکل ها پتویی , تخته ای , خام تولید شده که به علت طبیعی بودن آن هیچ گونه عوارضی نداشته و حتی برای کشت های بدون خاک (هیدروپونیک) از آن استفاده می شود.
عایق سلولوزی : عایقی است که از کاغذ های بازیافتی تولید می شود که به آن مواد ضد اشتعال افزوده شده است .

عایق ها فومی : این عایق های ها به شکل تخته های سخت یا مصالح پاشش در محل هستند که می توانند درز ها و حفره های موجود در ساختمان را پر کنند .

عایق های بازتابی: این عایق ها بوسیله فویل آلومینیوم و در مرکز از پلی اتیلن و لایه پلاستیکی استفاده شده . این عایق ها عبور گرما را به تأخیر می اندازند و بنابراین فاکتور-R مختص خود را دارند.

عایق های الاستومری : این عایق ها انعطاف پذیر و سلول-بسته می باشند و بر پایه NBR یا EPDM هستند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

arnisco_com

You can now follow us on telegram channel

JOIN CHANNEL
CLOSE