دوشنبه , ۷ مهر ۱۳۹۹
اعلان

عایق صوتی پشم سنگ در سقف کاذب

عایق صوتی پشم سنگ در سقف معلق

عایق صوتی پشم سنگ در سقف معلق

 

کاربرد سقف کاذب

از سال ۱۹۵۰ , سقف های معلق روشی منتخب برای پوشاندن منافذ تهویه مطبوع هوا, کابل های برق , لوله کشی ها , سیم های تلفن و خطوط امنیتی درون ساختمان های تجاری بود. این سقف های معلق , شامل سیستم به هم متصل شده داخلی شامل یک شبکه فلزی به شکل های T و تیغه اصلی (main runner) است. تیغه اصلی توسط سیم آویز ها (hanger) معلق می شود و کانال ها دیوار با زوایایی که یک دید مطلوب در کل محیط فراهم می کنند. پانل ها برای مخفی سازی و تمیز کاری است (شامل مخفی کردن ساختار سازه , سیستم آویز , سیستم مطبوع , و تجهیزات دیگر , درعین فراهم آوردن دسترسی ساده برای تعمیر و نگهداری های آینده سیستم) .

مقاومت در برابر زنگ زدگی و خوردگی در سیستم سقف کاذب یک اولویت محسوب می شود بر اساس استاندارد های صنعتی  ۲۳٫۸ میلی متری مشخص می شود. استیل گالوانیزه برای شبکه فلزی سقف کاذب بیشتر با یک مقدار مشخص از مواد بازیافتی تشکیل می شود. در حالیکه اندازه پانل های سقفی , جهت , رنگ , سو , و لبه تا حد زیادی برای زیبایی است ولی علاوه بر آن شدت صوت را نیز کاهش می دهد .

تعریف آسایش صوتی

بر اساس تعریف سازمان جهانی سلامت  (WHO) : سر و صدا (noise) بطور جدی سلامتی انسان را بوسیله ایجاد مشکلات سلامتی کوتاه و بلند مدت به مخاطره می اندازد. سرو صدا در فعالیت های روزانه افراد در مدرسه , در محل کار , در خانه و در اوقات فراغت تداخل دارد و می تواند خواب را بر هم زند , سبب مشکلات قلبی و عروقی و تأثیرات روانشناختی , مانع کار و عملکرد تحصیلی و بازخورد های ناراحت کننده و تغییر در رفتار اجتماعی فرد شود .

بنابراین , می توان استدلال کرد طراحان اهل فن مسئول ایجاد آسایش صوتی و تندرستی برای کاکنان ساختمان هایشان هستند. پشم سنگ می تواند دو جزء اصلی آسایش صوتی را فراهم کند : کاهش صوت و فهم گفتار.
مقاومت در برابر جریان هوا مصالح و تراکم به کمک خصوصیت جذب صوت بیشتر می آید . اندازه طول الیاف و بدون جهت بودن آن به کیفیت جذب صوت کمک می کند . اقدامات و مفاهیمی که در این مقاله بحث شد برای درک ارتباط بین خصوصیات پشم سنگ به عنوان یکی از مصالح ساختمانی و دستیابی به آسایش حرارتی لازم است .

فهم گفتار

یکی از اجزای اصلی آسایش صوتی و پایداری است , فهم گفتار به معنای توانای شنونده برای شنیدن و فهم صحبت در یک اتاق یا فضا است. و با نرخ سیگنال-به-سر-و-صدا اندازه گیری می شود و با دسی بل dB نمایش داده می شود . برای این درخواست , سیگنال معمولی صحبت و سر و صدا هر چیزی دیگری در پس زمینه آن است .

فاکتور هایی که فهم گفتار را تحت تاثیر قرار می دهد شامل :

  • قدرت سیگنال و وضوح آن
  • جهت منابع صوت
  • سطح صدای زمینه
  • شکل طنین و زمان آن
  • حد شنوایی و دامنه آگاهی شنونده

زمان طنین بر پایه دو متغیر اساسی است : حجم اتاق و مقدار جذب صوت مصالح. وقتی حجم کاهش می یابد یا مقدار جذب صوت مصالح افزایش می یابد , زمان طنین کاهش و درک گفتار افزایش می یابد. زمانیکه حجم اتاق اغلب بر اساس تابعیت و معیار های زیباشناسی است , زمان طنین اغلب تنها وابسته به مقدار و کارایی جذب صوت مصالح است.
در بیشتر موارد , قرار دادن مصالح جذب صوت روی دیوار ها به علت گرایش به تخریب مناسب نیست و از آنجا که در بیشتر دفاتر پلیس و مکان های اجتماعی دیگر که درک گفتار یکی از معیار هاست از سقف های کاذب استفاده می کنند .

زمان طنین

یکی از فاکتورهای مهم آسایش صوتی , به عنوان مقدار زمانی لازم برای کاهش سطح فشار صدا تا ۶۰ دسی بل زیر سطح میزان اصلی خود تعریف می شود . در بیشتر مواقع زمان طنین کمتر فهم گفتار و آسایش صوتی را بهبود می بخشد(بجز موسیقی تقویت نشده). برای بیشتر اتاق ها فهم گفتار الزامی است , میانگین-فرکانس زمان طنین در اتاق خالی باید بین ۰٫۵۰ و ۱٫۰۰ ثانیه باشد.

ضریب کاهش نویز (سروصدا)

ضریب کاهش نویز (سروصدا)

ضریب کاهش نویز (سروصدا)

ضریب کاهش نویز (NRC) قابلیت جذب صوت سطح برای کاهش نویز است . و بوسیله محاسبه میانگین ضریب جذب از باند های فرکانسی ۲۵۰-Hz, 500-Hz, 1-kHz, و ۲-kHz حاصل می شود . و بین ۰٫۰ (جذب صوت کم) و ۱٫۰ (جذب صوت بلند) متغیر است . ضریب کاهش نویز یکی از دو متغیر مهم در تعیین زمان طنین است و دیگری حجم اتاق است . ضریب کاهش نویز بالاتر نشانگر جذب صوت بیشتر (یا کاهش صوت بیشتر) و زمان طنین کمتر و فهم گفتار بیشتر است . محصولات سقفی پشم سنگ معمولاً دارای ضریب کاهش نویز ۰٫۸۵ و بیشتر از آن هستند .

صدای پس-زمینه

صدا های نا خواسته از منابع مختلف می تواند نویز (سر و صدا) را از خارج یا فضاهای داخلی دیگر به درون ساختمان وارد کنند. همچنین می تواند شامل نویز های تولید شده بوسیله سیستم های ساختمانی و طنین طولانی مدت این نویز ها درون ساختمان باشد.

صداهای پس زمینه اتاق

صداهای پس زمینه اتاق

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

arnisco_com

You can now follow us on telegram channel

JOIN CHANNEL
CLOSE