سه شنبه , ۱۷ تیر ۱۳۹۹
اعلان

عایق فنولیک

عایق فنولیک

عایق فنولیک

تخته های عایق فنولیک

عایق فنولیک در پروسه ای تولید می شود که در آن فرم هایی از فوم پلاستیکی بین دو لایه منعطف قرار می گیرند و دارای محتوی سلول-بسته و ساختار سلولی خوبی است.
عایق های صلب فنولیک بوسیله مخلوط کردن مواد جامد بالا و رزین فنولیک با یک سطح به عنوان عامل تولید می شود. گرمای حاصل از واکنش باعث تبخیر مایع و جوش آمدن مایع واکنش گر شده و در مخلوط یک شبکه از حباب های کوچک در مصالح ایجاد می شود. فوم می تواند باعث تولید یکی از دو نوع محصول شود. این واکنش را می توان در یک فرآیند مداوم باعث ایجاد تخته های بزرگتر شده که می توان آنها را برش داد.

 

خصوصیات عایق های فنولیک :

تخته های صلب فنولیک خواص حرارتی بسیار خوبی را فراهم می کند و به علت هدایت حرارتی بسیار پایین فوم فنولیک در مقایسه با تخته های سخت پلی یورتان یا پلی استایرن اکترود شده عملکرد بهتری دارند.
در واقع کارایی فوم فنولیک ۵۰% موثر تر از دیگر مصالح عایق رایج می باشد و هدایت حرارتی بسیار پایین آن باعث ایجاد عملکرد حرارتی ویژه در محل عایقکاری با کمترین ضخامت عایق می شود و زمانی که فضا محدود باشد بسیار مهم است.

 

خواص فیزیکی فوم فنولیک

ساختار
عایق فنولیک صلب دارای محتویات سلول بسته بالایی بوده و ساختار سلولی خوبی دارد . این عایق سبک , دارای حمل و نقل آسان و نصب و پیاده سازی راحت می باشد.
مقاومت فشاری
فوم های فنولیک با دانسیته های در بازه ۳۵ kg/m³ تا ۲۰۰ kg/m³ هستند. دانسیته های بالا دارای مقاومت فشاری خوب و برای عایقکاری کف مناسب هستند.
مقاومت مواد
عایق فنولیک صلب در برابر نفوذ قارچ و کپک و حشرات موذی مقاوم است.
مقاومت در برابر حرارت
عایق فنولیک صلب می تواند بطور مداوم تا دمای ۱۲۰ درجه سلسیوس مقابله کند.

مقاومت در برابر رطوبت
رطوبت دارای تأثیر بسیار کمی روی عملکرد حرارتی دارد. عایق فنولیک صلب دارای محتوایی شامل ۹۵% یا بیشتر سلول-بسته می باشد که آنرا در برابر نفوذ رطوبت بسیار مقاوم می کند. ولی نفود بسیار کم بخار آب وجود دارد. فوم فنولیک به عنوان non-wicking شناخته می شود و به این معنی است که رطوبتی که در اثر سوراخ شدن سیستم ضد-نفوذ-نشتی وارد سیستم عایق می شود تمام بخار و آب محدود به همان سوراخ می شود و این اطمینان را می دهد که کل سیستم را نگیرد.
پایداری
فنولیک صلب دارای ابعاد پایدار است و می توان آنرا به راحتی برش داد تا به شکل هایی که قرار است عایق شود در آید برای مثال بین ستون ها و حفره های بین دیوار و ستون.
عملکرد در برابر آتش
عملکرد در برابر آتش فوم فنولیک استثنایی است. در هنگام آتش سوزی عایق فنولیک به میزان جزئی در گسترش آتش شرکت کرده و دود و گاز های سمی بسیار جزئی دارد. فوم فنولیک دارای هدایت حرارتی پایین تری نسبت به رقبای خود PUR و PIR دارد و خاصیت خود خاموش شوندگی داشته که همین امر مورد تایید شدن این عایق برای کاربرد در ساختمان ها شده است.
بازیافت
عایق فنولیک صلب در محیط تجزیه نمی شود و تنها می توان آنرا به فرآیند تولید باز گرداند.

خواص حرارتی عایق فنولیک
فاکتور-λ و فاکتور-R به شرح زیر می باشد :

  • ۰٫۰۲۳ W/m.K (insulant thickness 15–۲۴ mm);
  • ۰٫۰۲۱ W/m.K (insulant thickness 25–۴۴ mm); and
  • ۰٫۰۲۰ W/m.K (insulant thickness ≥ ۴۵ mm).

مقاومت حرارتی

مقاومت حرارتی (فاکتور-R) با ضخامت متغیر است و بوسیله تقسیم ضخامت تخته ها بر هدایت حرارتی بدست می آید. نتیجه بدست آمده به سمت ۰٫۰۵ (m2.K/W) گرد می شود.

(mm) (m2.K/W)
۲۰ ۰٫۸۵
۲۵ ۱٫۱۵
۳۰ ۱٫۴۰
۳۵ ۱٫۶۵
۴۰ ۱٫۹۰
۴۵ ۲٫۲۵
۵۰ ۲٫۵۰
۵۵ ۲٫۷۵
۶۰ ۳٫۰۰
۷۰ ۳٫۵۰
۷۵ ۳٫۷۵
۸۰ ۴٫۰۰
۹۰ ۴٫۵۰
۱۰۰ ۵٫۰۰
۱۱۰ ۵٫۵۰
۱۲۰ ۶٫۰۰
۱۲۵ ۶٫۲۵

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

arnisco_com

You can now follow us on telegram channel

JOIN CHANNEL
CLOSE