یکشنبه , ۱۹ مرداد ۱۳۹۹
اعلان

فوم پلیمری چیست

فوم پلیمری جسمی است که از دوفاز مختلف گاز و جامد تشکیل شده است. در مورد فوم های پلیمری فاز جامد از پلیمر ساخته شده است. در یک توده فومی دو نوع فضای خالی در بخش پلیمری می تواند وجود داشته باشد که آنها را سلول می نامند. از این رو دو نوع سلول شامل باز و بسته در فوم ها وجود دارند . در مورد فوم های سلول باز فاز گاز موجود نیز پیوسته است در حالی که در فوم های سلول بسته فاز گاز ناپیوسته است . نوع سلول شدیداً خواص مکانیکی و حرارتی فوم های پلیمری را تغییر می دهد.

 1-polymeric-foam

تکنولوژی تولید این مواد را نیز می توان اساساً به فوم سازی محلولی و فوم سازی واکنشی یا فوم سازی فیزیکی و فوم سازی شیمیایی طبقه بندی کرد. همچنین فوم را می توان همانند مواد پلیمری به فوم ترموست و ترمو پلاستیک گروه بندی کرد .

فوم در زبان انگلیسی به معنای کف است و در دانش پلیمر به کامپوزیت هایی اطلاق می شود که از یک ماده پلیمری به عنوان بستر و حباب های گاز به عنوان جزء دوم کامپوزیت تشکیل شده است. به طور کلی می توان فوم ها یا اسفنج ها را موادی با ساختار سلولی نامید که دانسیته آن از دانسیته دیگر مواد پایین تر است. به عبارت دیگر یک فوم یا اسفنج پلیمری است که دانسیته آن به دلیل حضور یک گاز کاهش یافته است لذا می توان گفت یک فوم پلیمری کامپوزیتی است که حباب های گاز درون بستر پخش شده اند. حباب های فاز گاز معمولا کروی هستند و سلول نامیده می شوند.

در حقیقت فوم به عنوان یک ماده و فوم شدن به عنوان یک پدیده ای مطرح است که در آن یک فاز غلیظ کروی (عموما) یک فاز گازی را در بر گرفته است.در زمانی که گازی در یک محیط تراکم گنجانده می شود یک ماده و یا یک پدیده جالب رخ میدهد. در طبیعت چوب پنبه و چوب و سنگ های متخلخل مصداق های مناسبی از این نوع محصولات هستند . در درختان فضای خالی با تاثیر مویینگی آب را از ریشه به طرف بالا می کشند که این پدیده به وضوح در فوم های خانگی (ابرها) دیده می شود. فوم در هر ناحیه ای از زندگی بشر تاثیر می گذارد . به عنوان مثال اسفنج طبیعی , با ساختار سلولی باز , یک محصول مفید برای جذب و دفع مواد مایع می باشد. بنابراین, فوم شامل ساختارهای حفره ای (حفرات گازی احاطه شده با یک فاز غلیظ یا یک کامپوزیت گاز – جامد ) است. تفاوت های اساسی بین جامدات و گازها در طبیعت باعث می شوند که فوم ها ترکیباتی منحصر به فرد با خواص ویژه برای کاربردهای گونان باشند.

industrial_foam

با به کارگیری قوانین شیمی و مهندسی , فوم سازی در طول جنگ جهانی دوم در اروپا و آمریکا گسترش یافت. امروزه اکستروژن , قالب گیری تزریقی , قالب گیری معمولی , شبکه ای کردن , فوم سازی واکنشی و ژلاسین روش های مختلف ساخت فوم های پلیمری هستند و تولید فوم های پلیمری به یک شاخه رونق یافته در صنعت پلیمری تبدیل شده است. پلیمر ها و خصوصاً پلیمرهای ترموپلاستیک با طبیعت ویسکولاستیک خود متمایز می شوند در حقیقت فوم ها را مواد چند منظوره می نامند زیرا می توان از آنها در صنایع گوناگون استفاده کرد. فوم ها می توانند بسیار نرم باشند که کاربرد آنها در صنایع پوشاک , مهندسی اتومبیل , لرزه گیرها و . . . است. فوم های سختی نیز وجود دارند که در بسته بندی و صنایع نظامی کاربرد دارند .

همچنین از فوم ها می توان به عنوان عایق گرمایی و صوتی ( فوم های الاستومریک ) نیز استفاده کرد. عوامل رشد تجاری فوم ها عبارتند از : سبکی , ارزانی, هدایت حرارتی کم , محدوده وسیع فورمولاسیون از فوم سخت تا فوم قابل ارتجاع , انواع فرایند , تولید راحت قطعات بزرگ , عدم استفاده از فشار در بعضی از روش های تولید , بالاتر بودن نسبت استحکام به جرم در مقایسه با بقیه خانواده پلیمرها و ضربه گیری عالی .

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

arnisco_com

You can now follow us on telegram channel

JOIN CHANNEL
CLOSE