سه شنبه , ۱۷ تیر ۱۳۹۹
اعلان

متداول ترين مواد عايق

عایق

عایق

متداول ترين مواد عايق فهرست كلی مشخصات و خواص فیزیكی متداول ترین مواد عایق مورد استفاده در صنایع و تأسیسات به شرح زیر می باشد :
كلسیم – سیلیكات یك نوع عایق دانه ای ساخته شده از آهک و تقویت شده توسط ذرات سیلیكا با ساختار یكپارچه و صلب به همراه مواد معدنی آلی. محدوده ی دمایی این نوع عایق ها بین ۹۸۲ °C تا ۳۸°C است این نوع عایق ضمن اینكه مقاومت مناسبی در مقابل هر نوع تغییر شكل داشته و جاذب آب می باشد، به سرعت نیز خشك می شود و در نتیجه فاسد نمی شود. این ماده قابل اشتعال نبوده و اساساً برای سطوح و لوله های داغ مورد استفاده قرار می گیرد.
الاستومری – سلولزی عایقی است با ساختار متشكل از الاستومرهای طبیعی، مصنوعی و یا هر دو، كه به شكل های انعطاف پذیر، نیمه صلب و یا فوم یكپارچه صلب با ساختار سلول بسته قابل تهیه می باشد این نوع عایق برای محدوده های دمایی بالای ۱۰۴°C قابل استفاده است.
شیشه ای – سلولزی این نوع عایق به شكل تخته ای و پوشش روی لوله و سایر اشكال ساخته می شود. ( مانند پلی استایرن و پلی اورتان )محدوده دمایی آن بین -۴۰ تا ۴۸۲ درجه سلسیوس می باشد دماهای پائین هدایت حرارتی كمی داشته. مقاومت سایش آن كم و درمقابل خوردگی نیز مقاوم است. قابلیت جذب صوت از مشخصات ویژه این نوع عایق می باشد.
الیاف شیشه ( پشم شیشه ) – در شك لهای متنوع و مختلفی ساخته شده است. از آن جمله به شكل عایق پتویی قابل انعطاف، صفحات نیمه صلب و یكپارچه صلب و پوشش های پتویی و لوله ای قابل تهیه می باشد.  بوده كه بستگی به ۵۳۸  تا -۷۳ درجه سلسیوس محدوده دمایی آن بین ساختار فیزیكی این نوع عایق دارد.
الیاف این نوع مواد با حرارت به یكدیگر دوخته و متصل شده اند، ضریب هدایت حرارتی آن پائین بوده و براحتی قابل برش می باشد، خاصیت ارتجاعی الیاف شیشه ای بالا بوده، در حالیكه در مقابل ضربه مقاومت كمی دارد. هزینه های نصب و اجرای آن كم می باشد. قابلیت خوب جذب صوت از مشخصات ویژه این نوع عایق می باشد.

فوم یا اسفنج پلاستیكی ( پلاستوفوم ) – این نوع عایق از مواد یكپارچه به شكل سلول بسته ساخته شده است. میزان هدایت حرارتی این عایق ها ممكن است در مدت زمان بهره برداری ( افزایش طول عمر ) به علت نفوذ هوا در بین سلولهای آنها، افزایش پیدا كند. فوم های پلاستیكی سبك بوده و به راحتی بریده می شود. مواد تشكیل دهنده این نوع عایق قابل اشتعال بوده، اما در صورت اشتعال، شعله در خود عایق خاموش شده و توسعه نمی یابد. این نوع عایق به شكل های پیش ساخته و تخته ای قابل دسترس می باشد. اسفنج های پلاستیكی عموماً در محدوده دمای پائین و متوسط مورد استفاده قرار می گیرند.
عایق های سیمانی – این نوع عایق از مخلوط الیاف فیبری و مواد مختلف عایق با آب و همچنین نوع خاصی از سیمان (انواع سیمان با توجه به خواص فیزیكی مختلف به ۵ نوع تقسیم بندی می شوند، البته سیمان نیز وجود دارد. در اینجا منظور نوع خاصی از سیمان است كه خاصیت عایقی Porcelain نوع حرارتی بالایی دارد) ساخته شده است. این نوع عایق به شكل اجسام پلاستیكی نرم برای استفاده در سطوح نامنظم كاربرد دارد. هزینه نصب و اجرای این نوع عایق ها زیاد بوده و معمولاً به شكل كالای نمایشی تولید می شود. بكارگیری عایق های سیمانی برای سطوح دما بالا مناسب می باشد.
الیاف معدنی یا پشمهای معدنی – این نوع عایق از به هم دوختن الیاف سنگ یا سرباره به یكدیگر بوسیله حرارت تهیه می گردد. حداكثر دمای قابل استفاده از این
بوده و مواد آن غیر قابل اشتعال می باشد.  ۹۸۲°C عایق ها و پشم سرباره از این نوع عایق می باشد. عایق نوع الیاف معدنی به شكل پیش ساخته و پتویی انعطاف پذیر، قابل دسترس می باشد و عمدتاً در محدوده های دمایی بالا و متوسط قابل استفاده است.
عایق الیاف نسوز – این نوع عایق از مواد معدنی و الیاف سرامیكی همراه با ذرات سیلیكا و اكسید آلومینیوم كه در دمای بالا به هم دوخته شد هاند، ساخته شده است. این نوع عایق به شكل پتویی و یا به شكل آجری یكپارچه ساخته می شود. این نوع عایق در مقابل شوكهای حرارتی مقاوم بوده و تحمل دماهای بسیار بالا را دارد. و همچنین غیر قابل اشتعال می باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

arnisco_com

You can now follow us on telegram channel

JOIN CHANNEL
CLOSE