سه شنبه , ۱ مهر ۱۳۹۹
اعلان

مجتمع پتروشیمی شازند اراک

مجتمع پتروشیمی شازند یكی از طرحهای زیربنایی و مهم كشور می باشد كه در راستای سیاست های كلی توسعه صنایع پتروشیمی و با اهداف تامین نیاز داخلی كشور و صادرات ایجاد و به بهره برداری رسیده است.
این طرح در سال ۱۳۶۳ به تصویب رسید و پس از طی مراحل طراحی، مهندسی و نصب، فاز اول آن در سال ۱۳۷۲ در مدار تولید قرار گرفت. در ادامه كار به منظور بهبود مستمر و تولید بیشتر و متنوع تر، واحدهای دیگر مجتمع تكمیل و واحد اتوكسیلات بعنوان آخرین واحد مجتمع در سال ۸۲ راه اندازی و در مدار تولید قرار گرفت.
از سال ۱۳۷۹ همزمان با تکمیل واحدها، طرح و توسعه مجتمع با هدف افزایش ظرفیت واحدها به تصویب رسید که فاز اول آن در مهرماه سال ۱۳۸۴ و عملیات اجرایی فاز دوم در تابستان سال ۱۳۸۶ به انجام رسید. ظرفیت کامل تولید این مجتمع پس از انجام طرح توسعه ۱٫۴۶۹٫۰۰۰ تن در سال است.

 

محوطه شرکت پتروشیمی شازند

پتروشیمی شازند

تاریخچه از سایت اصلی :

…در چنین اوضاع و احوالی ، نهایی شدن قرارداد ساخت کارخانه پتروشیمی مرودشت با طرف فرانسوی با مخالفت شدید ابتهاج روبرو شد . بدین ترتیب اختلاف میان سازمان برنامه و وزارت صنایع و معدن به شدت بالا گرفت به نحوی که موضوع در شورای عالی اقتصاد مطرح شد. مهندس شریف امامی وزیر وقت صنایع در دفاع از قرارداد با طرف فرانسوی گفت این معامله از هر لحاظ به سود ایران بوده و مهم این است که کمپانی برنده متعهد شده بازار فروش برای محصول کارخانه در دنیا فراهم کند .
در همان جلسه شورا هنگامی که از ابوالحسن ابتهاج سوال شد مزایای کارخانه اهواز چیست ؟ پاسخ داد کود تولیدی کارخانه برای مصرف داخلی است.
وقتی بار دیگر از او سئوال شد اگر کارخانه مازاد محصول داشت ، چه می شود؟ جواب داد آن را دور می ریزیم و بعد با عصبانیت ادامه داد قرارداد کارخانه کود شیمیائی شیراز ( مرودشت ) خیانت است؛ جنایت است.
بدین ترتیب پای نخست وزیر و جمعی دیگر از مقامات ارشد دولتی به دعوای وزارت صنایع با سازمان برنامه باز شده و در نهایت ابولحسن ابتهاج شکست خورده و مجبور به استعفاء شد اما این آخر کار نبود . با استعفای ابتهاج ، دولت لایحه ای را در خصوص سلب اختیارات ویژه سازمان برنامه به مجلس برد و پس از تصویب لایحه ، آن سازمان زیر نظر نخست وزیری قرار گرفت . در سوئی دیگر، برای بررسی هرچه دقیق تر موضوع کارخانه مرودشت و اساسا فعالیت های مشابه در زمینه پتروشیمی در ایران ، بنگاهی با عنوان بنگاه کود شیمیائی در وزارت اقتصاد تشکیل شد. وظیفه این بنگاه در درجه نخست تعیین تکلیف کارخانه مرودشت بود که انجام این وظیفه به سال های بعد ( ۱۳۳۸ – ۱۳۴۰ ) محول گشت .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

arnisco_com

You can now follow us on telegram channel

JOIN CHANNEL
CLOSE