چهارشنبه , ۲۲ مرداد ۱۳۹۹
اعلان

مقایسه عایق ها

مقایسه عایق ها

زمانیکه که خانه خود را عایق می کنید می توانید عایق های مختلفی را انتخاب کنید برای انتخاب مناسب ترین عایق موارد زیر را در نظر بگیرید :
– مشخص کردن جاییکه می خواهید یا نیاز دارید عایق نصب یا اضافه کنید
– مناسب ترین فاکتور-R برای ناحیه هایی که می خواهید عایق کنید

نصب عایق

بیشینه ترین عملکرد حرارتی عایق یا فاکتور-R عایق به شدت به نحوه نصب صحیح عایق بستگی دارد. خانه داران می توانند برخی از عایق ها را نصب کنند. (برای نمونه عایق پتویی و مصالحی که در محل ریخته می شود) انواع دیگر نیاز به نصاب حرفه ای دارد.

زمانیکه که یک نصاب معتبر را استخدام می کنید:
– از چندین پیمانکار تخمینی از قیمت فاکتور-R مورد نیاز خود تهیه کنید و اگر مبلغ فاکتور-R مد نظر شما با فاکتور-R دو واحدی بسیار متفاوت باشدتعجب نکنید!.
– از سازنده ها در مورد خدمات آب-بندی و قیمت های آن نیز سوال کنید چون بهترین کار قبل از نصب عایق آب-بندی کردن زیر سطح عایق است.

به منظور ارزیابی نصب عایق پتویی , شما می توانید ضخامت تخته ها را اندازه گیری کنید و انفصالات بین آنها را چک کنید همچنین فاصله بین تخته ها و فرم ها را اندازه گیری کنید . علاوه بر این بررسی کنید تا عایق ها به خوبی در اجزا مختلف ساختمان خوب فیت شده باشند که اگر اینگونه نباشد باعث تخریب عملکرد عایق می شود, برای مثال دور تقسیم های سیم کشی داخل ساختمان. برای ارزیابی عایق های پاششی یا دمیدنی عمق عایق کار شده را اندازه گیری کنید و پوشش شکاف ها را بررسی کنید.

اگر خواستید خودتان عایق را نصب کنید , دستور العمل های کارخانه را دنبال کنید و اقدامات ایمنی و احتیاط های لازم را مبذول فرمایید. همچنین می توانید آموزش های نصب عایق را نیز در سایت دنبال کنید.
گروه تجاری پشم سنگ پیشنهاد می کند برای عایقکاری یک متخصص را استخدام کنید اما در صورتی که در منطقه شما نصاب حرفه ای وجود ندارد می توانید راهنمای نصب عایق را از کارخانه تهیه کنید.

جدول زیر یک مقایسه کلی بین مصالح عایق موجود و روش نصب آنها انجام داده است و مزیت هر یک را به اختصار تشریح کرده است.

مقایسه انواع عایق ها

نوع مصالح عایق موارد استفاده روش نصب عایق مزیت ها
پتویی: تخته ای و رولی •پشم شیشه

•پشم معدنی (سنگ و سرباره)

•الیاف پلاستیک

•الیاف طبیعی

•دیوار های ناتمام , دیوار های فونداسیون

•کف ها و سقف ها

در بین انفصالات و اتصالات و شکاف ها باید فیت شوند. شما خودتان می توانید عایقکاری را انجام دهید.

مناسب برای گلیمخ های استاندارد و فاصله خالی بین تیرچه ها و معمولا ارزان قیمت.

بلوک های سیمانی عایق

و عایق بلاک های بیتونی

فوم برد ها , باید در خارج از دیوار قرار بگیرند (معمولاً در سازه های جدید) یا در داخل دیوار ها (در خانه های موجود):

برخی شرکت ها برای افزایش فاکتور-R محصول نهایی هوا را درون بتن می دمند.

•دیوار های ناتمام یا دیوار فونداسیون

برای سازه های جدید یا پروژه های نوسازی

•دیوار ها

نیاز به مهارت خاص دارد

 

عایق بلوک های بتنی گاهی اوقات بدون ملات روی هم چیده شده ( خشک انباشته) و سطح پیوند می خورند.

عایق هسته باعث افزایش فاکتو-R می شود.

عایق کاری خارج از دیوار بتنی درون فضاهای تعیین شده می تواند باعث کنترل دمای داخل شود.

بتن اوتو کلاود و بتن سلولی اتوکلاو دارای ۱۰ برابر بتن کانویشن می باشد.

فوم های تخته ایی و فوم سخت •پلی استایرن

•پلی ایزوسیونورات

•پلی یورتان

•دیوار های ناتمام یا دیوار فونداسیون

•کف ها و سقف ها

•سقف های بادی با شیب کم

کاربرد های داخلی : باید با پوشش ۱/۲ اینچی از تخته های گچی پوشش داده شود یا مصالح مورد تایید دیگر برای جلوگیری از آتش سوزی.

کاربرد های بیرونی : باید از محافظ های آب و هوایی مناسب استفاده شود.

با ضخامت کم ارزش عایق بسیار بالایی فراهم می کند.

می تواند مدار های کوچک حرارتی را متوقف کرده و به شکل چند لایه نصب شوند.

عایق بتن مصلح (ICFs) •تخته های فومی یا بلوکی •دیوار های ناتمام یا دیوار فونداسیون برای سازه های جدید به عنوان یکی از مراحل ساخت ساختمان نصب می شود. عایق به معنای واقعی کلمه در ساخت سازه قرار می گیرند و مقاومت حرارتی بالایی را فراهم می کند.
پشم خام و پشم هایی که دمیده می شود •سلولر

•پشم شیشه

•پشم معدنی (پشم سنگ , پشم سرباره)

 

•دیوار ها موجود محصور یا دیوار های جدید باز

•کف سقف های شیروانی

•دیگر مکان هایی که دسترسی به آن مشکل است

درون محل مورد نظر با تجهیزات خاص پشم خام دمیده می شود. مناسب برای اضافه کردن عایق به نواحی تمام شده و موجود , نواحی با شکل نامنظم و در اطراف انفصالات.
سیستم های بازتابی •کاغذ کرافت مسلح به فویل , رول های پلاستیکی , حباب های پلی اتیلن , کارتن ها •دیوار ها , سقف ها و کف های ناتمام فویل ها , فیلم ها , کاغذ های که بین قاب های چوبی قرار می گیرد تیر ها و تیرچه ها . توسط خود شخص قابل پیاده سازیست.

مناسب برای فرم ها و شکاف های استاندارد

حباب فرم مناسب اگر فریم نامنظم است و یا اگر موانع وجود دارد

بسیار مناسب برای جلوگیری از جریان رو به پایین و بسته به فاصله می تواند موثر باشد.

لیف های سخت یا الیاف عایق •پشم شیشه

•پشم معدنی (پشم سنگ , پشم سرباره)

•داکت های در شکل های متفاوت

•مکان های دیگر که نیاز به عایق دارد و مقاومت حرارتی بالا نیاز دارد.

کانال های هوای پیش عایق شده که می تواند در فروشگاه ها و این قبیل مصارف استفاده شود. مقاومت حرارتی بالا.
فوم های پاششی و فوم های تزریقی •سیمانی

•فنولیک

•پلی ایزوسیونورات

•پلی یورتان

•محصور بین دیوار های موجود

•ایجاد حفره های جدید در دیوار

•کف شیروانی های ناتمام

با استفاده از قوطی های اسپری کوچک و در مصارف بزرگتر با دستگاه تزریق فوم پلی یورتان قابل استفاده است. برای افزودن عایق به قسمت هایی که ساخت آن تمام شده است , قسمت های با شکل نا منظم , و اطراف موانع مناسب است.
پانل عایق سازه (SIPs)

 

•هسته عایق در تخته های فومی یا فوم های مایع

•عایق هسته نِی مانند

•دیوار های ناتمام , سقف ها , کف ها در سازه های جدید کارگران ساختمانی باید این سازه ها را به دیوار های و سقف خانه فیت کنند. خانه هایی که با عایق های پیش ساخته SIP مثل ساندویچ پنل های عایق می شوند دارای عایق یکنواخت بوده و زمان نصب کمتری صرف انجام آن می شود.

پتویی (بلانکت) : عایق تخته ای و رولی

عایق پتویی (رایج ترین عایق و فراوان ترین عایق در بازار) به شکل تخته ای و رولی است. که شامل الیاف منعطف می شود برای مثال پشم شیشه. شما می تواند همچنین الیاف معدنی (پشم سنگ و سرباره) , الیاف پلاستیکی , الیاف کتانی , پشم حیوانی را به شکل تخته ای و رولی داشته باشید.

عایق های تخته ای و رولی به شکل گسترده ای در اندازه های استاندارد فاصله گلمیخ دیوار ها , زیر شیروانی ها و بست های کف استفاده شده است. رول های بلند می تواند به شکل دستی برش دادن شده و در فضا های نصب و فیت گردد. عایق های پتویی به شکل مسلح با توری گالوانیزه و کاغذ کرافت و بدون آن موجود است که این لایه باعث جلوگیری از نفوذ بخار به عایق می شود. همچنین عایق های یک طرف محافظ آتش سخت نیز موجود است که می تواند در مصارف عایق دیوار های زیر زمین مورد استفاده قرار گیرد. این لایه همچنین می تواند کار نصب عایق را سرعت بخشد و این در حالی است که عایق های ساده و غیر مسلح برای مصارف افزودن عایق روی عایق موجود مناسب تر است.

پشم شیشه پتویی استاندارد, دارای مقاومت حرارتی یا فاکتور-R بین R-2.9 و R-3.8 در هر اینچ از ضخامتش می باشد.پشم شیشه پتویی با عملکرد بالا (دانسیته-متوسط و دانسیته-بالا) دارای فاکتور-R بین R-3.7 و R-4.3 در هر اینچ از ضخامتش می باشد.

جدول زیر را برای داشتن دید کلی از این ویژگی ها ببنید:

ویژگی های عایق تخته ای پشم شیشه

این جدول تنها برای مقایسه عایق های تخته ای  پشم شیشه بوده و قیمت , فاکتور-R و ضخامت دقیق را از کاخانه مورد نظر تهیه کنید.

ضخامت (inches) R-فاکتو قیمت (cents/sq. ft.)
۳ ۱/۲ ۱۱ ۱۲-۱۶
۳ ۵/۸ ۱۳ ۱۵-۲۰
۳ ۱/۲ (high density) ۱۵ ۳۴-۴۰
۶ to 6 1/4 ۱۹ ۲۷-۳۴
۵ ۱/۴ (high density) ۲۱ ۳۳-۳۹
۸ to 8 1/2 ۲۵ ۳۷-۴۵
۸ (high density) ۳۰ ۴۵-۴۹
۹ ۱/۲ (standard) ۳۰ ۳۹-۴۳
۱۲ ۳۸ ۵۵-۶۰

عایق بلاک های سیمانی

بلاک های عایق سیمانی
بلاک های سیمانی برای ساخت فونداسیون و دیوارها سازه استفاده می شوند و راه های مختلفی برای عایق آنها وجود دارد. اگر هسته ها به دلایلی با بتن و فولاد پر نشود می تواند عایق شود و باعث افزایش فاکتور-R دیوار های شود. مطالعات میدانی و شبیه سازی های کامپیوتری نشان داده اند هرچند , هسته با هر نوع عایقی که پر شود صرفه جویی انرژی کمی به ارمغان می آورد زیرا گرما به آسانی از قسمت های جامد موجود دیوار از قبیل بلاک ها و ملات ها عبور می کند.

و راه کار بهتر نصب عایق روی سطح بلاک ها دیوار های فونداسیون داخلی و خارجی است. افزودن عایق به دیوار های خارجی ویژگی جرم حرارتی مناسب در فضاهای تهویه مطوبع فراهم می کند که می تواند دمای داخلی را تنظیم کند.
برخی کارخانه ها از ترکیب پلی استایرن درون بلاک های سیمانی استفاده می کنند و چنین ترکیبات سطحی که برای دیوار فاکتور-R حدود R-1 در اینچ فراهم می کند. برخی شرکت های دیگر نیز بلاک های را با فوم های سخت ترکیب کرده اند به فاکتور-R حدود R-2 دست یافته اند.

 

تخته های فومی یا فوم های سخت

تخته های فومی (پانل های عایق سخت) می تواند برای عایق اکثر مکان های خانه شما استفاده شود از سقف گرفته تا فونداسیون خانه و مقاومت حرارتی خوبی فراهم می کنند و جریان حرارتی درون اجزاء سازه را می کاهد. رایج ترین نوع مصالح که برای تولید فوم های سخت استفاده می شود شامل , پلی ایزوسیونورات (پلی ایزو), پلی استایرن و پلی یورتان می شود.

 

بتن مسلح شده با عایق (ICFs)

بتن مسلح عایق (ICFs) بطور کلی به عنوان بخشی از ساخت دیوار های استفاده می شوند. این سیستم باعث افزایش مقاومت حرارتی دیوار با فاکتور-R حدود R-20 می شود و خانه هایی که با استفاده از این سیستم ساخته می شوند مانند خانه های کاهگل قدیمی به نظر می رسند.

سیستم های ICF شامل تخته های فومی است که به شکل داخلی به هم متصل شده اند مثل بلاک های تو خالی . تخته های فومی بوسیله کابل های پلاستیکی به هم بسته می شوند. و در میان آن از میلگرد ها برای تقویت بتن ها استفاده کرد .
فضاهای خالی درون این سیستم ها می تواند مکان مناسبی برای رشد حشرات باشد برای جلوگیری از رشد این حشرات بعضی از شرکت ها بلاک های را به حشره کش آغشته می کنند.

 

عایق پشم خام و عایق های دمیدنی

عایق پشم خام شامل الیاف پراکنده , فوم , یا دیگر مصالح است. این ذرات می توانند هر فضایی را بدون تغییر شکل دادن و تخریب آن مکان پُر کند این قابلیت این عایق ها سبب شده برای مصارف مقاوم سازی و مکان هایی که دسترسی به آن مشکل است این عایق کاندید باشد.

رایج ترین نوع مصالح که برای پشم خام استفاده می شود شامل , سلولز , پشم شیشه , پشم معدنی (پشم سنگ و پشم سرباره) باشد. تمام این مواد با استفاده از مصالح بازیافتی تولید می شوند. سلولوز بطور کلی با استفاده از روزنامه های بازیافتی تولید می شود. بیشتر پشم شیشه ها شامل ۲۰% تا ۳۰% شیشه های بازیافتی است . پشم سرباره معمولاً از ۷۵% مواد پسا صنعتی بازیافتی تولید می شود. جدول زیر این سه نوع را با هم مقایسه می کند:

مشخصاتی که عایق پشم خام فراهم می کند

سلولز پشم شیشه
پشم سنگ
R-فاکتو/اینچ ۳٫۲–۳٫۸ ۲٫۲–۲٫۷ ۳٫۰–۳٫۳
Inches (cm) needed for R-38 ۱۰–۱۲ (۲۵–۳۰) ۱۴–۱۷ (۳۵–۴۳) ۱۱٫۵–۱۳ (۲۹–۳۳)
دانسیتهin lb/ft3 (kg/m3) ۱٫۵–۲٫۰ (۲۴–۳۶) ۰٫۵–۱٫۰ (۱۰–۱۴) ۱٫۷ (۲۷)
وزن at R-38 in lb/ft2 (kg/m2) ۱٫۲۵–۲٫۰ (۶–۱۰) ۰٫۵–۱٫۲ (۳–۶) ۱٫۶–۱٫۸ (۸–۹)
OK for 1/2″ drywall, 24″ on center? No Yes No
OK for 1/2″ drywall, 16″ on center? Yes Yes Yes
OK for 5/8″ drywall, 24″ on center? Yes Yes Yes

برخی انواع غیر رایج مصالح عایق پشم خام شامل خزده های پلی استایرن و ورمیکولیت و پرلیت می شود. عایق پشم خام می تواند برای عایق کردن محافظ بسته از قبیل دیوار ها یا محافظ غیر بسته مثل زیر شیر وانی مورد استفاده قرار گیرد. سلولز , پشم شیشه و پشم سنگ معمولاً بوسیله نصاب و دستگاه خاص در مکان دمیده می شود در حالیکه پلی استایرن و ورمیکولیت و پرلیت معمولاً ریخته می شوند.

 

سیستم های عایق انعکاسی و موانع تابشی

بر خلاف سیستم های رایج موجود که معمولاً مقاومت حرارتی و برخی مواقع جریان همرفتی را کنترل می کنند موانع تابشی و عایق های انعکاسی گرما را از مکان دور می کنند. موانع تابشی در خانه های نصب می شود (معمولاً پشت بام) بطور کلی برای کاهش گرمای تابستان و کاهش هزینه های سیستم های خنک کننده. عایق های انعکاسی معمولاً شامل فویل های آلمینیومی است که در زیر آن از انواع عایق های مثل پلی یورتان , کاغذ کرافت , فیلم پلاستیک , کارتن به عنوان مصالح عایق استفاده می شود.

انرژی تابشی در خط مستقیم سیر می کند و تمام اجسام جامد می توانند انرژی آنرا جذب کنند زمانیکه خورشید پشت بام را گرم می کند و باعث انقال انرژی تابشی به خانه می شود. با نصب سیستم های عایق انعکاسی می تواند از گرم شدن بی رویه جلوگیری کرده و حدود ۵% به ۱۰% هزینه های سیستم های خنک کننده را کم می کند.

 

عایق تخته ای فیبر سخت

فیبر سخت یا تخته های عایق فیبری شامل پشم سنگ یا پشم شیشه بشکل وسیعی برای عایق داکت های هوا استفاده می شود. همچنین زمانیکه نیاز به عایق با تحمل بالای حرارتی وجود دارد استفاده می شود. این محصولات دربازه با ضخامت ۱ تا ۲٫۵ اینچ آمده و یک فاکتور-R حدود R-4 در هر اینچ فراهم می کند.
نصب این عایق های معمولاً قبلاً انجام شده و راه های هوای پیش عایق شده در بازار موجود است. در سطح خارجی داکت ها این عایق ها بوسیله میخ پرچ ها نصب شده می شود.

 

عایق فوم پاششی و فوم تزریقی

فوم مایع عایق می تواند اسپری, تزریق یا در حل ریخته شود. در بعضی موارد فاکتور-R بدست آمده از این عایق دوبرابر عایق هایی سنتی است و می تواند تمام حفره های کوچک را پر کند و یک سد هوای مناسب ایجاد کند.

 

انواع فوم عایق مایع

امروزه , اکثر مصالح فومی با استفاده از عامل فوم کننده و بدون استفاده از فلئورسنس ها یا هیدروکلروفلئورسنس ها که که برای لایه اوزون مضر هستند تولید می شند.

مصالح عایق فومی موجود :
– سیمانی
– فنولیک
– پلی ایزوسیونورات (پلی ایزو)
– پلی یورتان

برخی انواع کمتر رایج شامل فوم آیسینن ( Icynene) و فوم تریپلیمر (Tripolymer) هستند. آیسینن فوم می تواند اسپری یا تزریق شود که باعث تنوع آن می وشد. همچنین دارای مقاومت مناسب برای نفوذ هوا و آب باشد. فوم تریپلیمر (فوم محلول در آب) درون محافظ دیوارها تزریق می شود . و دارای مقاومت بسیار مناسب در برابر آتش و نفوذ هواست.

 

پانل های عایق سازه

پانل های عایق سازه (SIPs) اجزای از پیش ساخته و عایق شده برای ساخت دیوار ها , سقف ها , کف ها ی ساختمان است. این سازه ها نسبت به اکثر نمونه های دیگر یک عایق یکنواخت و بهتری را فراهم می کند و زمانیکه به شکل صحیح نصب شود حدود ۱۲% تا ۱۴% صرفه جویی انرژی را برای ساختمان به ارمغان می آورد آسایش حرارتی مناسب و راحت تری را فراهم می آورد.

SIP ها علاوه بر فاکتور-R بالا , نسبت قدرت-به-وزن بالایی دارد SIPs معمولاً شامل عایق با ضخامت ۴ تا ۸ اینچ در بین ساندویچ پنل ها هستند و برای مصارف دیوار های داخلی و خارجی بسته به نیاز مصرف کننده استفاده می شوند.
SIP ها در شکل و اندازه های مختلف تولید می شوند. برخی شرکت ها پانل هایی به بزرگی ۸*۲۴ پا تولید می کنند که برای نصب نیاز به جرثقیل دارد.

کیفیت SIP ها برای طول عمر و عملکرد محصول بسیار مهم است. پانل های باید به شکل صحیح چسب آغشته شده و پرس شوند تا از ورق ورق نشوند. پانل ها همچنین باید دارای سطوح نرم و گوشه های نرم برای ایجاد شکاف در بین دیوار ها باشند و قبل از خرید SIP ها با کارخانه سازنده در مورد کیفیت و سیستم کنترل کیفیت صحبت کنید. SIP ها معمولاً با مصالح عایق متفاوت از قبیل پلی استایرن , پلی ایزو سیونورات و پشم سنگ ساخته می شوند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

arnisco_com

You can now follow us on telegram channel

JOIN CHANNEL
CLOSE