جمعه , ۱۷ مرداد ۱۳۹۹
اعلان

نقش پشم سنگ و مقابله با آتش سوزی

مقابله با آتش

مقابله با آتش

آتش سوزی یکی از حوادث زیانبار و جبران ناپذیری است که امروزه بسیاری از سازه ها را تحت الشعاع قرار داده است ساختمان های نسل جدید با ساختمان های کوچک قدیم بسیار متفاوت تر هستند در این ساختمان ها اگر آتش سوزی بوجود آید آتشنشان ها با مصالح جدیدتر و خشن تری مواجه هستند و در اکثر موارد مهار آتش زمانی انجام می شود که ساختمان دچار خسارت ۴۰% شده است و در یک ساختمان تجاری بزرگ چنین خسارتی, هزینه هنگفت و جبران ناپذیری برای صاحبان ساختمان است .

چاره کار چیست ؟

پس از نگاه اجماعی به صورت مسئله متوجه می شویم باید در ساختمان از مصالحی استفاده کنیم که به روند آتش سوزی یا چنین حادثه هایی سرعت نبخشیده و تا حد امکان در مقابل آن مقاومت کند . علاوه بر مصالح می توان با رویکرد صرفه جویی در انرژی از عایق های مثل پشم سنگ , پشم سرامیک , عایق الاستومری استفاده کرد و هم در مقابل آتش ایستاد و هم در مقابل هزینه های رو به رشد انرژی ساختمان, چون به وسیله عایق کاری ساختمان قسمتی که عایق می شود در تابستان خنک تر و در زمستان گرم تر است و در مدت کوتاهی هزینه عایق کاری جبران می شود و هم اینکه اگر آتش سوزی حادث شود عایق باعث جلوگیری از سوختن ساختمان می شود و خاصیت تدافع داخلی مقابل آتش را برای ساختمان به ارمغان می آورد .

fire-safe-europe-logo

همانطور که FSEU در گزارش خود بیان کرده است بسیاری از مرگ ها در حوادث آتش سوزی رخ می دهد و این مجمع از ساختمان سازان در خواست کرده است که بوسیله استفاده از مصالح مقاوم در برابر آتش و همچنین عایق پشم سنگ در مقابل حوادث دلخراش بایستند و تلفات آتش سوزی در ساختمان را تا حدی کاهش دهند . طبق این گزارش آتش جان ۴ هزار اروپایی را در سال می گیرد و نزدیک ۲۰۰ نفر برای حوادث آتش سوزی به بیمارستان مراجعه می کنند.

اگر به تیتر اخبار حوادث در کشور خودمان هم نگاهی بیاندازیم می بینیم که بسیاری از حوادث اتفاق افتاده در ارتباط با آتش و آتش سوزی است و در برخی موارد حتی این آتش سوزی ها عمدی تشخیص داده شده است که شاید از غرض ورزی های شخصی بوجود آمده باشد ولی خسارات جانی و مالی بسیار جبران ناپذیری توسط تصمیم گیری اشتباه فرد بوجود امده است.

علاوه بر اقدامات پیشگیرانه مثل استفاده از عایق پشم سنگ در ساختمان باید لوازم اطفاء حریق تدارک دیده شده باشد تا افرادی که درون ساختمان هستند و در هنگام آغاز آتش سوزی هستند بتوانند به راحتی آتش را با کپسول خاموش کنند یا سیستم اطفاء حریق ضد دود که در بسیاری از ساختمان های استفاده می شود و به شکل خودکاری عمل خاموش کردن آتش را انجام می دهند .

نتیجه گیری

مقوله آتش سوزی در ساختمان یک مبحث بسیار مهم است و برای مقابله با آن باید از راهکار های پیشگیرانه مثل مصالح مناسب و عایق های چون پشم سنگ استفاده کرد تا جلوی حوادث آتش سوزی عمدی و سهوی که در ساختمان اتفاق می افتد را گرفت.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

arnisco_com

You can now follow us on telegram channel

JOIN CHANNEL
CLOSE