یکشنبه , ۶ مهر ۱۳۹۹
اعلان

پانل های عایق خلأ (VIP)

قیمت پانل های عایق خلأ (VIP)

پانل های عایق خلأ (VIP)

پانل های عایق خلأ (Vacuum insulated panel) با امکان ایجاد لایه های عایقی نازک تر از عایق های معمولی، برای کاربرد ساختمانی بسیار مناسب بوده و از ضخامت عایق و به تبع آن، ضخامت جداره ها به نحو چشمگیری می کاهند. در مقایسه با مصالح عایق کاری سنتی (مانند پلی استایرن)، هدایت حرارتی این پانل ها بیش از ده برابر کمتر است که به این معناست که می توان به کمک این مواد، با ضخامت مشابه عایق های سنتی، مقاومت حرارتی به مراتب بیشتری را پدید آورد. به بیان دیگر، نیازمند لایه نازک تری از عایق برای دستیابی به همان مقاومت حرارتی هستیم. بنابراین عایق های جدید، این امکان را فراهم آورده اند که بتوان با نازک ترین لایه عایق ممکن، به بیشترین مقاومت حرارتی دست یافت. انتقال حرارتی VIPها ناچیز و تنها در حدود ۰۰۵/۰-۰۴/۰ است .
طلیعه پانل های عایق خلأ، با ساخت فلاسک های چای آغاز شد. اصول اولیه کارکرد فلاسک ها، مشابه پانل های عایق است، اصلی که برخلاف سایر روش های عایق کاری که مبتنی بر حبس هوا بود، با میکده شدن و تخلیه کامل هوای بین دو جداره فلاسک انجام می شد.

عایق خلا

عایق خلا

 

تنها مشکلی که در این زمینه وجود داشت، پیاده کردن این ایده برای عایق های ساختمانی بود که به طور معمول مسطح هستند. فرم فلاسک، معمولاً به شکل یک استوانه شیشه ای دوجداره است که هوای بین دو جداره شیشه مکیده شده و شیشه ها توانایی تحمل فشار زیاد ناشی از فشار هوای بیرون داشته  و این مقاومت را به لطف انحنای خود دارند، اما عایق های ساختمانی که مسطحند، توانایی تحمل این فشار را ندارد. راه حل این مشکل نیز به کمک نانوفناوری پیدا شد. راه حل این بود که از مواد پرکننده بسیار ریزی استفاده کنند که دارای تخلخلی در مقیاس نانو و حفره هایی در حدود nm100 باشند. با این حال، دیگر به فشار به نسبت کمی برای مکیدن هوا نیاز است و این امر، ساخت پانل های عایق مورد استفاده در ساختمان را میسر می کند. پانل های عایق خلأ، هم در ساختمان های جدید و هم بازسازی و نوسازی ساختمان های فرسوده، در دیوار و کف قابل کاربرد است.
پانل های یاد شده را به این ترتیب می سازند که ابتدا یک پوسته نازک از ورق پلاستیکی انعطاف پذیر (که معمولاً دارای پوششی از جنس آلومینیوم است) یا ورقی از فولاد ضد زنگ، مصالح میانی که در خلأ هواگیری می شوند را دربر می گیرند. مصالح میانی، شکلی شبیه فوم، پودر یا الیاف شیشه داشته و دارای تخلخل زیادی هستند که در عین حالی که هوای آن ها مکیده می شود، می توانند در برابر فشار نیز مقاومت کنند. برای درزبندی خوب، لبه ها را جوش داده و بخش های انتهایی ورق هاف از انتها به قدری بیرون می زند که معمولاً به سمت عقب تازده شده و به پانل چسبانیده می شوند.
مسایلی چند وجود دارد که باید به هنگام اجرا، مد نظر قرار داد. نخست اینکه، اگرچه علاوه بر اندازه های استاندارد، می توان از ابعاد حکمی و غیر استاندارد هم استفاده کرد، اما نباید فراموش کرد که مشابه هر قطعه پیش ساخته دیگر، سفارش ابعاد پانل عایقی که ابعادی خارج از الگوی استاندارد پیش بینی شده دارد، گران تر و زمان برتر خواهد بود. نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه دشت (والبته در مورد هر نوع عایق دیگری نیز صدق می کند) این است که باید مراقب بود تا به هنگام نصب، پوسته بیرونی پانل سوراخ نشود. این، بدان معناست که نمی توان سر کارگاه به راحتی مبادرت به بریدن قطعات پانل و ایجاد پانل هایی با اندازه دلخواه کرد . برای عایق کاری اطراف بازشوها یا حفره های پیش بینی شده در جداره و کف، یا باید از ترکیبی از ابعاد مختلف پانل استفاده کرد، یا باید از پانل های پیش ساخته کارخانه ای که با پیش بینی ابعاد بازشو، به شکل سفارشی تولید می شوند، استفاده نمود. نکته حائز اهمیت دیگری که باید به آن توجه داشت، پوسته نازک و طبعاً حساس پانل است که باید چه به هنگام حمل و نقل و چه در زمان نصب، مراقب آن بود. از این رو، حمل، نصب و پرداخت طراف پانل های VIP، توجه ویژه ای را در کارگاه های ساختمانی می طلبد. معمولاً کارخانه ها، لایه هایی از فوم را به عنوان محافظ موقف پانل ها پیش بینی می کنند که پس از جاگذاری و نصب اولیه هم در محل باقی می مانند، اما پس از اتمام کار باید برداشته شوند. آخرین نکته ای هم که باید به هنگام نصب به آن توجه داشت، درزبندی مناسب بین پانل هاست، به قسمی که تا حد امکان پانل های مجاور به یکدیگر چسبیده و درز بین آن ها به حداقل ممکن برسد، تا پل حرارتی ایجاد نشود. علاوه بر خود بازشوها، اتلاف حرارت می تواند از طریق رسانش از لبه های پانل های عایق هم اتفاق بیفتد، به ویژه زمانی که به جای ورق پلاستیکی، از ورق با پوشش آلومینیومی استفاده شده باشد.
بازدهی و کیفیت عایق بودن این پانل ها، صرف نظر از ضریب انتقال حرارتی که گفته شد، نه فقط به نحوه نصب و اجرا، بلکه به ابعاد و اندازه پانل نیز بستگی دارد. بدون تردید، هرچه پانل عایق بزرگ تری انتخاب کنیم (و طرح به ما اجازه دهد)، درزهای کمتری وجود خواهد داشت و از مزایای عایق بودن بیشتری بهره مند خواهیم شد.

فروش پانل عایق خلا

پانل عایق خلا

متأسفانه عایق های VIP نسبت به نمونه های سنتی خود بسیار گران بوده و از همین روست که هنوز نتوانسته اند به جایگزین کاملی برای روش های عایق کاری سنتی تبدیل شوند. مواردی که برتری این گونه پانل ها بر نمونه های پیشین خود، نمود پیدا می کند، محل های در ساختمان است که فضا بسیار محدود بوده و باید ضخامت عایق بسیار اندک باشد و به این ترتیب، نتوان از عایق های سنتی استفاده کرد. چنانچه اصرار بر اجرای روش های عایق کاری سنتی داشته باشیم، مجبور خواهیم بود از ضخامت عایق کاری این قسمت ها بکاهیم و این تصمیم خود منجر به انتقال ناهمسان و متغیر حرارت از جداره ساختمان می شود. به علاوه، با توجه به قیمت زمین و ساختمان، با ضخیم تر گرفتن جداره ها، در عمل از فضای مفید ساختمان خود خواهیم کاست و دچار نوعی ضرر عدم نفع خواهیم شد. برای مثال، فرض کنید قصد داریم جداره های فضایی به ابعاد ۱۰ ۱۰ متر را عایق کاری کنیم. به طور معمول ضخامت حداقلی که برای عایق دیوار لحاظ می شود، حدود ۵سانتی متر است، اما چنانچه از عایق های VIP استفاده کنیم، ضخامت عایق را می توان به ۱ سانتی متر کاهش داد. حال با یک مقایسه ساده می توان دریافت که ۴ سانتی متر از ضخامت دیوارهای پیرامونی کاسته شده و اگر این ۴ سانتی متر را در محیط فضا (۴۰متر) ضرب کنیم، خواهیم دید که در حدود ۶/۱ مترمربع زیربنای مفید به دست خواهیم آورد. حال تصور کنید این تغییر کوچک، چه تأثیر بزرگی در ساختمان های بزرگ و برج های مسکونی- تجاری، برجای می گذارد. شاید این مزیت بتواند هزینه بیشتر ناشی از استفاده از عایق های VIP را جبران کند. البته کیفیت حرارتی عالی این نوع پانل ها به همراه ضخامت بسیار کمی که دارند، از گزینه های جذاب برای نوسازی و بهسازی ساختمان های قدیمی به شمار می رود. به عنوان مثالی دیگر، فرض کنیم قصد داریم یک منزل مسکونی با انرژی غیرفعال طراحی کنیم. برای این منظور نیاز به دست کم ۳۰ سانتی متر عایق کاری پیرامونی با استفاده از پانل های عایق سنتی خواهیم داشت که اگر ضخامت اتصالات و دیگر عناصر ملحق به آن را نیز به حساب آوریم، ضخامت عایق کاری جداره ها، به ۵۰ سانتی متر خواهد رسید. حال اگر برای همین منزل مسکونی بخواهیم از پانل های VIP استفاده کنیم، به عایقی با ضخامت ۴ سانتی متر نیاز خواهیم داشت که اگر ملزومات اتصال را نیز به حساب آوریم، ضخامت کلی عایق کاری، حدود ۲۴ سانتی متر خواهد بود.
بی شک، استفاده از پانل های VIP، بازدهی مصرف انرژی در ساختمان ها را افزایش داده و به دنبال آن، از انتشار گاز دی اکسید کربن می کاهد. نخستین نمونه های پانل VIP در دهه ۱۹۵۰ ساخته شد که از آن زمان تاکنون، در زمره روش های عایق کاری گران قیمت و غیراقتصادی به حساب می آمده است. در سال های اخیر، به کمک استفاده از مصالح جدید (مانند آئروژل ها به عنوان مصالح پرکننده) سعی شده تا از هزینه و زمان تولید آن ها کاسته شود.

عایق نانو

عایق نانو

عمر مفید پانل های عایق VIP را در پاره ای موارد، متوسط بین ۲۰ تا ۳۸ سال و در مواردی دیگر متوسط بین ۳۰ تا ۵۰ سال برآورد کرده اند که عواملی چند مانند یکپارچگی پوسته پانل، میزان خلأ ایجاد شده، کیفیت درزبندی و نصب، بر آن تأثیرگذارند. البته رطوبت نسبی محیط نیز می تواند از عمر این عایق ها بکاهد. در حقیقت، یکی از بزرگ ترین مشکلاتی که در زمینه استفاده از این عایق ها وجود دارد، پیشگیری از نفوذ گازها (به ویژه بخار آب) به کالبد پانل است، چرا که در این صورت به شکل چشمگیری از مقاومت حرارتی آن کاسته می شود. این مشکل، به ویژه با گذشت زمان و کهنه شدن این پانل ها، بستگی به رطوبت نسبی، نوع پوشش بدنه ساختمان و نوع ماده ای که به عنوان هسته پانل استفاده می شود نیز دارد. بی تردید، لایه بیرونی پانل است که نقش بسیار مهمی در پیشگیری از نفوذ گازها به درون پانل عایق دارد و از این رو، پوشش نهایی آن باید از کیفیت عالی (برای مثال لایه های آلومینیومی یا لایه های پلیمری با روکش فلزی) ساخته شود. عمر مفید این گونه پانل های عایق را می توان به کمک افزودن مواد خشک کننده ای که از جذب رطوبت ناشی از بخار آب موجود در هوا پیشگیری می کنند، تا چند سال بیشتر افزایش داد. لازم به ذکر است که می توان به کمک فناوری نانو برای این مشکل هم چاره اندیشی کرد. استفاده از ماده نانو متخلخل اسپن آئروژل، که ماده ای آب گریز است، می تواند دیواره نازکی در اطراف عایق ایجاد کند که قطرات آب را پس زده و مانع از نفوذ آن ها به کالبد عایق شود.
ماده ای که معمولاً نقش پرکننده بین این نوع پانل ها را ایفا می کند، آئروژل یا سیلیکای گازی است. مواد یادشده، رسانایی حرارتی بسیار کمی داشته، نمی سوزند، و از ویژگی های آکوستیکی عالی برخودارند.

در آخر نیز باید اشاره کرد که حوزه کاربرد پانل های VIP، محدود به عایق کاری ساختمان نیست، بلکه برای عایق کاری لوله کشی، صنایع الکترونیک و زنجیره انتقال سرد داروها هم کاربرد دارد.

2 نظر

  1. سلام من نمونه برای عایق بندی یخچال می خواهم از چه شرکتی تهیه کنم؟

    • با سلام,
      خودمان تولید کننده و تامین کننده انواع عایق می باشیم .
      بفرمایید چه نوع عایقی لازم دارید یا اینکه با واحد فروش شرکت تماس بگیرید : ۰۳۱۴۲۴۱۴۷۵۹ الی ۶۰ تماس بگیرید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

arnisco_com

You can now follow us on telegram channel

JOIN CHANNEL
CLOSE