جمعه , ۱۷ مرداد ۱۳۹۹
اعلان

پشم سنگ در هیدروپونیک

هیدروپونیک در پشم سنگ

هیدروپونیک در پشم سنگ

چگونگي کشت “هیدروپونیک” در پشم سنگ

پشم سنگ در هیدروپونیک یا آبکشت شیوهٔ کشت بدون خاک می‌باشد. در این نوع کشت متخصصان نیازهای غذایی گیاه را اندازه‌ گیری کرده و به جای خاک با استفاده از آبی که به گیاه داده می‌شود با افزودن عناصر ماکرو و میکرو و نگهداشتن گیاه توسط مواد نگهدارنده بی اثرمانند پرلیت یا پشم سنگ عملاً نیاز به خاک منتفی می‌شود.

پشم سنگ در هیدروپونیک برای اولین بار در آمریکا استفاده شد و مترادف با کشت بدون خاک است ولی در آلمان و انگلیس کشت آب برای این روش نام گذاری می شود. کشت بدون خاک شامل انواعی از روشهای غیر متعارف کاشت گیاهان مانند کشت آبی و کشت در ماسه و کشت در سنگریزه و کشت هوایی و کشت داخل لوله مي شود.
روش کشت گیاهان بدون خاک از سالها قبل در کشور اسراییل استفاده می شده است. در این منطقه به دلیل کمبود آب و خاک این روش جایگزین مناسبی برای زراعت روشهای متداول است.

 

نکات و پارامتر هاي مهم :

*می توان گفت مهمترین پارامتر مؤثر در این کشت ،استفاده از محلول غذایی مناسب جهت تأمین عناصر ومواد مورد نیاز گیاه میباشد . براي تهیه این محلول میتوان از فرمولهاي مختلف غذایی آزمایش شده استفاده کرد ؛ مانند :فرمول غذایی هوگلند ، کوپر و اشتاینر.
*شما باید خواص و آثار عناصر مختلف را بر رشد گیاه بدانید تا در صورت بروز عوارض کمبود یا ازدیاد یک عنصر بتوانید عنصر مورد نظر را شناسایی کرده و آن را به محلول اضافه کنید و یا از آن حذف کنید.
* در کشت بدون خاك ، اندام مهم گیاهی ریشه آن می باشد که به عنوان مهمترین قسمت در جذب مواد مورد نیاز گیاه نقش دارد. در کشت خاکی براي رشد ریشه محدودیت هایی وجود دارد که در کشت هیدروپونیک این محدودیتها نیست بنابراین ممکن است در این نوع کشت ، ریشه ها بیشتر از حجم شان رشد کنند.
*خصوصیات فیزیکی ریشه نقش مهمی را در جذب عناصر دارند . در سیستمهاي هیدروپونیک رشد و توسعه ریشه در کار گیاه تاثیر گذار است.

مزایا پشم سنگ در هیدروپونیک:

*به طور کلی کشت هیدروپونیکداراي مزایايکاربردي زیادي دارد ؛ مثلا کشتگیاهان علوفه اي به طور متوالی براي واحد هاي کوچک دامداري که این مورد ناشی از قابلیتاین روشدر کشتگیاهان ، با تراکم بالا در واحد سطح است.

معایب پشم سنگ در هیدروپونیک:

*از جمله ي مهمترین معایب این کشت نیز می توان به هزینه ي زیاد سرمایه گذاري در راستاي ایجاد آزمایشگاهها و حوضچه هاي آباشاره کرد .
اهداف ساخت:
*مهمترین هدف ساخت این بستر کشت، تولید سبزیجات خوراکی و اطمینان از مصرف آنها است زیرا توسط خود مصرف کننده بعمل آمده و عاري از هرگونه
سموم نباتیو کودهاي شیمیاییاست.
*این دستگاه جهتایجاد فضاي سبز براي خانواده هاي آپارتمان نشین و یا آنهایی که هیچگونه باغچه یا پاسیویی ندارند مناسباست
*کاشتگیاهان بدون خاكدر منزل وقتناچیزي حتی کمتر از نگهداري گلدانها میگیرد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

arnisco_com

You can now follow us on telegram channel

JOIN CHANNEL
CLOSE