دوشنبه , ۷ مهر ۱۳۹۹
اعلان

پشم سنگ راه کار جلوگیری از آلودگی هوا

پشم سنگ راه کار جلوگیری از آلودگی هوا

پشم سنگ راه کار جلوگیری از آلودگی هوا

همیشه در فصل های سرد پاییزی و زمستانی شاهد آلودگی هوا در کلان شهر های کشور هستیم و برای حل این معضل زیست محیطی باید به فکر چاره ایی مناسب باشیم و این معضل تنها با طرح های کلان و برنامه ریزی های بلند مدت حل شدنی است و یکی از عوامل تولید کننده CO2 یا گاز های گلخانه ای در هوا سوخت هایی است که برای گرم نگه داشتن ساختمان در فصل های سرد سال استفاده می شود و اگر اکثر ساختمان های شهر های کلان را بوسیله عایق های موجود از قبیل پشم سنگ عایقکاری کنیم حدود ۳۵ درصد در مصرف سوخت که باعث تولید CO2 است صرفه جویی می شود و همه با هم می توانیم برای مقابله با این چالش زیست محیطی سهیم باشیم و بتوانیم هوایی مطبوع و تازه داشته باشیم.

بر طبق گفته مجری طرح‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی سابا با اجرای راهکارهای جلوگیری از هدررفت انرژی گرمایشی در بخش ساختمان‌های کشور، مصرف انرژی حدود ۳۵ درصد کاهش می‌یابد. احمدرضا توکلی با بیان این مطلب اظهار داشت: با اجرای یک سری راهکارهای ساده برای کاهش مصرف انرژی گرمایشی در بخش ساختمان کشور از جمله عایق کاری سامانه تأسیسات و لوله‌ها، عایق کاری جدارۀ خارجی ساختمان و نصب پنجره‌های دوجدارۀ استاندارد علاوه بر ایجاد فضای مناسب برای زندگی ساکنین و افزایش سطح رفاه می‌توان مصرف انرژی در این بخش را حدود ۳۵ درصد کاهش داد.

در کشور های اروپایی نیز بر اساس مفهوم پایداری به این مهم دست یافته اند و اکثراً محصولات را مقید کرده اند تا کیفیت و پایداری و ملاحظات زیست محیطی را در نظر بگیرند.

اگر در کشور ما استاندارد های ساختمان سازی اصلاح شود به گونه ای که در ساخت ساختمان از مصالح با کیفیت و همچنین از عایق های و پنجره های دوجداره مناسب استفاده شود می توانیم امید داشته باشیم روزی در این کشور مشکل آلودگی هوایی از بین رفته یا کیفیت هوا به میزان قابل ملاحضه ای بهبود یابد.

برآوردها نشان می دهد که ۱۰ سانتیمتر عایق حرارتی پشم سنگ معادل ۳ متر سیمان درکاهش مصرف سوخت وجلوگیری از اتلاف حرارت داخل ساختمان و همچنین کاهش ورود سر و صدا به داخل ساختمان عمل می کند.

با ۲ درصد هزینه اضافی درساختمان سازی برای عایق کاری با پشم سنگ می توان ۳۵ درصد در مصرف انرژی صرفه جویی کرد و همچنین مانع ورود صداهای مزاحم به داخل ساختمان شد.

به عقیده کارشناسان صنعتی و دست اندرکاران ساختمان سازی، هزینه عایق کاری ساختمان ها ۱/۸ درصد هزینه کل ساختمان است، اما مزایای استفاده از عایق کاری مانند کاهش مصرف سوخت وجلوگیری از اتلاف گرما و سرمای داخل ساختمان و همچنین اثرات جلوگیری ازورود آلودگی هوا و آلودگی صوتی به داخل محیط زندگی و کار بسیار بالاتر ازسرمایه گذاری اولیه برای عایق کاری است. خانوارها و ساکنان ساختمان های عایق کاری شده در سال اول سکونت خود، کل هزینه عایق کاری را از محل صرفه جویی درسوخت و برق پرداخت خواهند کرد.

آمارهای صرف جویی در هزینه ها و کاهش مصرف سوخت در اثر عایق کاری صنایع و ساختمان ها درکشورهای مختلف نشان می دهد که ترکیه درسال ۱۹۹۵ با اجباری کردن عایق کاری با ضخامت ۵ سانتی متر در ساختمان ها ۲۰ هزار تن گازسمی co2 را کاهش داد، سایرآلاینده ها نیز به میزان قابل توجهی کاهش یافت.

این کشورها علاوه بر کاهش آلودگی هوا از سایر مزایای عایق کاری مانند کاهش مصرف سوخت و برق، جلوگیری ازورود سروصدا به داخل خودروها و ساختمان ها محیط زندگی و کاهش سروصدا و اتلاف انرژی در کارخانه ها، خیابان ها و ساختمان ها، میلیارد ها دلار صرفه جویی داشته اند و محیط زندگی شهری وخانواده ها با آرامش بیشتری همراه شده است.

کارشناسان محیط زیست، متخصصین انرژی و روان شناسان، امروزه اجباری کردن عایق کاری و استفاده ازعایق های رطوبتی و حرارتی را عاملی درکاهش ناراحتی های روحی، عصبی، اتلاف انرژی، کاهش آلودگی هوا و بیماری های مختلف معرفی کرده اند. درشرایطی که تولید خودرو درکشور به ۷۰۰ هزار دستگاه در سال رسیده وساخت وساز رونق زیادی دارد و به معابر و خیابان های محدود تهران هر روز تعداد زیادی خودرو اضافه می شود، ساختمان های تک واحدی و ۲ واحدی تخریب می شوند و به جای آنها آپارتمان های ۲۰- ۱۰ واحدی ساخته می شود، خانوارهای شهری به صورت متراکم در نقاط مختلف شهر سکونت می کنند،تراکم جمعیت، ترافیک، مصرف سوخت، ایجاد آلودگی هوا، آلاینده سمی co2، صداهای مزاحم و … هر روز رو به افزایش است، باید راهکارهایی نظیر استفاده از عایق های مختلف در صنایع خودرو سازی مورد توجه قرار گیرد تا علاوه برکاهش مصرف سوخت از افزایش آلاینده ها و صدای مزاحم، از ورود آلودگی هوا و آلودگی صوتی به داخل ساختمانها و محیط زندگی خانوارها جلوگیری و محیط زندگی برای خانوارهای شهری با آرامش و رفاه نسبی بیشتری همراه شود.

فرهنگ عمومی استفاده از پشم سنگ و عایق های رطوبتی و حرارتی و عایق های صوتی درکشور ما گسترش نیافته است و متخصصین توجه زیادی به استفاده از عایق های مختلف در صنایع و ساختمان ها ندارند. یکی از دلایل اصلی در این زمینه وجود منابع سرشار نفت و گاز درکشور و ارزانی قیمت نفت، گاز و گازوییل بوده که باعث شده استفاده ازعایق های مختلف درساختمان ها مورد توجه قرار نگیرد. دولت نیز توجهی به کاهش مصرف سوخت درساختمان ها نداشته و خانوارها هم تمایلی به پرداخت هزینه برای عایق کاری ساختمان، درها و پنجره ها نداشته اند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

arnisco_com

You can now follow us on telegram channel

JOIN CHANNEL
CLOSE