یکشنبه , ۳ شهریور ۱۳۹۸
اعلان

پشم سنگ راه کار چالش قطبی

عایق پشم سنگ در رصد خانه

عایق پشم سنگ در رصد خانه

عایق پشم سنگ به عنوان بهینه ترین عایق گرمایی در شمالی ترین رصد خانه در سالبرد نوروژ استفاد می شود.

رصد خانه جغرافیایی قطب-شمال , که جزئی از شبکه تحقیقات جهانی است , قرار است در پیش بینی صحیح آب و هوا با دقت بالاتر دخیل باشد و شمالی ترین رصد خانه روی کره زمین است.

این پروژه شامل ۳ ساختمان اصلی است , که با زنجیره ای از پل های شناور به هم مرتبط شده اند که قطعا باید توان تحمل طوفان های قطبی را داشته باشند. طراحی پشت پرده سازه بر روی حل این چالش تمرکز دارد , هر راه حلی باید توانایی تحمل شرایط آب و هوای قطب شمال را داشته باشد و در محیط وحشیگونه سرد آن دوام بیاورد و همچنین باید بنا داری شکلی منحصر به فرد جهت مواجه با شرایط غیر عادی را داشته باشد.

ساختمان با چندین دیوار شیب دار طراحی شده است , زوایای پیچپیده و مفاصل گوناگون که باعث ایجاد موذلی در انتخاب اکثر روش های عایق کاری مرسوم می شود که در نهایت عایق پشم سنگ در حال حاضر انتخاب شده است.  که ابزاری برای پوشش کل دیوار های شیب دار به همان شیوه سقف های شیب دار است.

برج دونالد مدیر ROCKWOOL اسکاندیناوی می گوید :”عایق پشم سنگ تخته ای یک راه کار بسیار انعطاف پذیر است که می تواند برش داده شده و در اشکال مختلف در آید برای مکان هایی که نیاز است کل محفظه را عایق می نماید و خطر ایجاد پل حرارتی را به حداقل می رساند.”

عایق در دیوار های ساختمان که دارای ضخامت ۲۸۰ میلیمتر که ترکیبی از دو لایه ۱۰۰ میلیمتر زیر لایه انرژی به علاوه ۱۸۰ میلیمتر سخت استفاده شده است.
راه کار مشابه نیز برای استفاده در سقف های ساختمان مورد استفاده قرار گرفته است و یک تکنیک خاص برای ثابت کردن ظرفیت حرارتی سازه استفاده شده است, که اطمینان می دهد در شرایط قطبی بتواند به درستی عمل کند .

عایق پشم سنگ به علت عدم انشعال پذیری خاصیت محافظت در برابر آتش در ساختمان ها را بهبود می بخشد که به کارگران و بازدیدکنندگان زمان لازم برای خروج از از سایت در زمان حریق را می دهد.

رصد خانه قطب شمال قرار است در اواخر این سال تکمیل گردد و زمان بهره برداری از آن در سال ۲۰۱۶ برنامه ریزی شده است.

 

منطقه ی شمالگان که در قطب شمال قرار گرفته یک چرخه ی ذوب شدن طبیعی را دنبال می کند که در طی آن تقریباً نیمی از لایه های یخ در طول تابستان ذوب می شوند و در زمستان دوباره یخ می زنند. در زمستان مساحت یخ قطب شمال تقریباً به اندازه ی آمریکا است. با این حال تحقیقات جدیدی وجود دارند که ادعا می کنند لایه ی یخی که به قطر ۳,۵ کیلومتر در گرین لند قرار دارد به سرعت در حال ذوب شدن است به طوری که تا پایان قرن میلادی کنونی چیزی از آن باقی نخواهد ماند. سایر تحقیقات نشان داده اند که تا پایان این قرن ممکن است منطقه ی شمالگان در طول تابستان به کلی بدون یخ باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.