یکشنبه , ۳ شهریور ۱۳۹۸
اعلان

پشم سنگ و بهبود عملکرد ساختمان

پشم سنگ و بهبود عملکرد ساختمان

قیمت پشم سنگ و بهبود عملکرد ساختمان

پشم سنگ و بهبود عملکرد ساختمان

طراحی با کیفیت رین اسکرین (لایه مقابله با رطوبت ساختمان) و سیستم سقف می تواند باعث به ارمغان آمدن اثرات پایداری و دوام و حفاظت در مقابل آتش و جذب صوت شود. معماران اکنون زمانیکه می خواهند عایق ساختمان ها را تعیین کنند بازه انتخاب گسترده تری دارند. و  انتخاب صحیح می تواند اثرات موثری در عملکرد حرارتی ساختمان , مقاومت در برابر آب و رطوبت, و تأثیر در بقیه طراحی ساختمان داشته باشد.
انتخاب مناسب با توجه به تمام این ویژگی های مورد نظر و معیار های طراحی , یک نوع عایق به عنوان یک انتخاب مواد ارجح برای بسیاری از انواع ساختمان های در حال ظهور برای هر دو ساختمان های جدید و برنامه های مقاوم سازی نقش دارد عایق پشم سنگ است.

خصوصیات عایق پشم سنگ
پشم سنگ در اوایل قرن ۲۰تم در هاوایی ایسلند کشف شد که بطور طبیعی به عنوان یک محصول جانبی فعالیت های آتشفشانی تولید می شود. سنگ اصلی موجود در آن بازآلت است که از سنگ های آذرین است و در نواحی آتشفشانی و کف اقیانوس ها به وفور یافت می شود.

علاوه بر این سرباره از بازیافت منابع صنعتی مختلف بدست می آید و برای افزودن خواص کلی به پشم سنگ افزوده می شود.

فرآیند تولید
به صفر رسیدن زباله برای دفن
پشم سنگ ترکیبی از صفات سنگ به همراه ویژگی های پشم معمولی است. و در حقیقت از طبیعت تولید شده , سنگ معدنی برای ساخت الیاف طبیعی بدون کاربرد عامل پف دهنده است . فرآیند تولید برای پشم سنگ با ترکیب سنگ های آتشفشانی در دمای ۱۵۰۰ در جه سانتی گراد (۲۷۳۲ فارنهایت) شروع می شود. سنگ های آتشفشانی , و بعد از آن سرباره و کوک بطور خودکار از بالای کوره بلند افزوده می شوند .
مذاب از پایین کوره روی یک ماشین دیگر ریخته می شود که پشم ساز است و این محور ها به سرعت می چرخد. مقدار جزئی از چسب آلی و روغن سپس افزوده می شود. و پشم در تسمه نقاله جمع آوری می شود. ساختار و چگالی پشم متناسب با جدول فرمی است که در مشخصات پروژه آمده است.
در هر صورت الیاف پشم بطور کلی بدون جهت هستند که برای دستیابی به بهترین عملکرد در محصول نهایی حائز اهمیت هستند. این محصول سپس به اجاق پخت منتقل می شود که آخرین خواص تثبیت و ترکیب می شوند.

ثبات ابعادی
خواص و خصوصیات پشم سنگ تولیدی در طول زمان ثابت هستند. واژه ثبات ابعادی بطور کلی تعریف شده به معنای اینکه ماده شکل اصلی خود را زمانیکه در معرض نیرو های خارجی مختلف قرار گیرد حفظ می کند. این نیرو ها می تواند به شکل درجه های مختلف دمایی , فشار اتموسفری , رطوبت , و/یا فشار خارجی قرار گیرد.
ثبات ابعادی در ارتباط با عایق حرارتی است که ویژگی فیزیکی است که گاهی نادیده گرفته می شود زمانیکه طراح یا ناظر تعیین کند چه نوع عایقی برای پروژه استفاده شود . مخصوصاً در پروژه های سقف و بام غفلت از ویژگی های ثبات ابعادی پتانسیل ایجاد نتیجه نامطلوب و کاهش R-values , افزایش هزینه های انرژی , افزایش اثرات زیست محیطی (CO2) و جایگزینی غیر منتظره در مصالح ساختمان به علت فشار و فرسودگی است.

ثبات ابعادی مواد عایق برای عملکرد بی نقص سیستم عایق کاری ضروری است. تغییرات ابعادی در مواد بر حسب خصوصیات فیزیکی آنها متفاوت است. ضریب انبساط حرارتی تعیین کننده سرعتی است که در آن مواد در هنگام سرد یا گرم شدن منبسط یا منقبض می شوند.
عایق پشم سنگ دارای ضریب انبساط حرارتی بسیار کوچکتری نسبت به مواد عایق آلی از قبیل پلاستیک های فومی است.
فقر ثبات ابعادی می تواند باعث کاهش , انبساط و کمانه ایی شدن سیستم عایق کاری شود و منجر به پل زدن حرارتی , نفوذ آب و عملکرد غیر قابل پیش بینی عایق شود.

رایج ترین تغییر ابعادی در مواد(مصالح) ساختمانی بوسیله تغییرات دما ایجاد می شود . در عایق حرارتی , سرعت تغییرات ابعادی به علت تغییرات دما بر پایه ۳ فاکتور است :تفاوت دمایی (∆T) , ضریب انبساط خطی (α) , طول نمونه  (l)  . استفاده از این متغیر ها جدول شکل ۲ نشان دهنده کاهش چشمگیر حرکت عایق پشم سنگ در دمای مختلف ۵۰ درجه برای  تخته های ۱۰ متری مقایسه شده با سایز مشابه تخته های پلاستیکی مواد آلی است .
پشم سنگ همچنین بسیار نزدیک تر به ضریب انبساط استیل است و بهم چسبیده تر از پلاستیک است به این معنی است که حرکت در خط نزدیک تری با آن ماده ها دارد .

تغییر ابعادی دیگر در بسیاری از محصولات عایق به علت پیری آن هاست .ساختار مولکولی عایق های فوم در ابتدا برای یک دوره بعد از تولید ناپایدار است و پتانسیل بالقوه رخدادن انقباض را داراست.

مقایسه سرعت تغییر ساختمان ها و مواد عایق متفاوت

مقایسه سرعت تغییر ساختمان ها و مواد عایق متفاوت

پشم سنگ از سنگ آتشفشنانی بازآلت و سرباره تولید می شود

پشم سنگ از سنگ آتشفشنانی بازآلت و سرباره تولید می شود

یک نظر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.