جمعه , ۱۷ مرداد ۱۳۹۹
اعلان

پشم سنگ و پتانسیل بکر صنایع در پژوهش های جدید

پشم سنگ ,پتانسیل بکر صنایع در پژوهش های جدید

پشم سنگ ,پتانسیل بکر صنایع در پژوهش های جدید

گزارش جدید منتشر شده توسط “موسسه فرانهوفر برای سیستم ها و بنیاد تحقیقات” در کارلسو و شریک تجاری آن ROCKWOOL به بررسی چگونگی بهبود بهره وری انرژی در صنایع می پردازد و با بیان چند توصیه دقیق اقدام به بهره وری از این پتانسیل بکر می نماید.

این گزارش نشانگر نیاز به افزایش توجه به بهره وری انرژی در صنابع است در سال جاری که ۹۰% از قوانین انرژی مورد بازنگری قرار گرفته است.
فرانک اون مدیر فروش پشم سنگ می گوید :

قوانین انرژی اروپا باید روی بهره وری انرژی تمرکز کند و جایگزین کردن سوخت های فسیلی با منابع انرژی تجدید پذیر و چون بسیار بعید است که اتحادیه اروپا بتواند بدون افزایش بهره وری انرژی و صرفه جویی ,تمام نیاز های انرژی خود را با نوع تجدید پذیر آن جایگزین کند نیازمند تجدید نظر در قوانین هستیم.

میزان انرژی مورد نیاز صنابع به تنهایی ۴۰% از کل انرژی های مصرفی در اروپا را شامل می شود.  که از این میزان در صنایع حدود ۸۰% آن توسط صنابع غدایی مصرف می شود.
بسیاری از تحقیقات نشانگر پتانسیل بالقوه صرفه جویی انرژی در صنایع است به شکلی که هزینه صرف شده برای آن در مدت کوتاه به شرکت باز می گردد و همه متفق القول هستند که اثرات بهره وری انرژی بسیار بیشتر از صرفه جویی انرژی است بر حسب مطالعات بین المللی بهره وری انرژی مزیت های فراوانی دارد که از نظر پولی می تواند تا ۲۵۰% برای سازمان منفعت ایجاد کند.
این گزارش به بررسی چگونگی آن می پردازد با وجود اینکه اقدامات بهره وری انرژی اغلب تعلیق یا توسط موانع غیر اقتصادی مسدود می شوند و به آن بهای چندانی داده نمی شود. با اینکه بخشنامه بهره وری انرژی اروپا شرکت های بزرگ را ملزم به ایجاد ممیزی انرژی اجباری کرده است, بسیاری از شرکت ها این کار را نکرده و همچنین آنرا پیگیری نمی کنند.
با توجه به اینکه شرکت هایی با بیش از ۲۵۰ پرسنل به عنوان شرکت های بزرگ در نظر گرفته می شوند گزارش فرانهوفر موارد زیر را برای آنها توصیه می کند:

  • شرکت های بزرگ موظف به پیاده سازی ممیزی پیشنهاد شده با دوره باز گشت هزینه ۳ ساله هستند اما این گزارش همچنین بعضی روش های جایگزین را نیز ارائه می دهد.
  • جریمه باید متناسب با وضعیت اقتصادی شرکت متخلف باشد و بیشتر از حداقل دو برابر هزینه های معمولی از یک ممیزی انرژی .
  • یک سیستم گزارش دهی باید ایجاد گردد که در آن شرکت و یا حسابرسان فعالانه داده های را جمع آوری و ارائه دهند.
  • کشورهای عضو باید مکانیزم نظارتی لازم  برای نظارت کافی در طول ممیزی انرژی پیشنهاد دهند.
  • به شرکت های بزرگ که قصد پیاده سازی یک سیستم مدیریت زیست محیطی دارند باید یک فرجه طولانی برای پیاده سازی و راه اندازی سیستمشان داده شود.

فرانک اون می گوید :

امروزه هیچ قانونی برای تقاضای انرژی در چرخه صنایع وجود ندارد و تنها قوانینی در مورد الزامات ایمنی در مورد حداکثر دمای سطحی لوله ها یا کنترل دمای به شکل خود روند وجود دارد که به افزایش مصرف انرژی ما باید این وضعیت را اصلاح کنیم. دولت از یک طرف ملزم به فراهم آوردن انرژی با قیمت مناسب برای صنایع است و از طرف دیگه اقدام به گرفتن مالیات میکی کند ولی راه بهتر ملزم کردن صنایع به بهره ورژی مصرف انرژی است.

به عنوان یک راه حل کم ساده و بدون استفاده از فناوری های نوین می توان از عایق های صنعتی (پشم سنگ) استفاده کرد که می تواند مصرف انرژی در اتحادیه اروپا را حدود ۴% کاهش دهد و زمان برگشت هزینه آن کمتر از یکسال است. اما متاسفانه کسی به ان عمل نمی کند و به همین خاطر ما به شدت از توصیه هایی  که در گزارش فرانهوفر آمده است حمایت می کنیم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

arnisco_com

You can now follow us on telegram channel

JOIN CHANNEL
CLOSE