چهارشنبه , ۲۰ آذر ۱۳۹۸
اعلان

پشم معدنی

 

پشم معدنی تخته ای

پشم معدنی تخته ای

از لحاظ تاریخی  منظور از پشم معدنی شامل پشم سنگ و یا پشم سرباره می شود. (عایق پشم شیشه در بعضی موارد نیز در نظر گرفته شده). پشم سنگ و پشم سرباره در گروهی قرار می گیرند که از لحاظ تاریخی به الیاف ساخت دست بشر  (MMMFs) یا الیاف شیشه مصنوعی (SVFs) گفته می شود. هر چند نام مناسب تر الیاف شیشه انسان ساز است (MMVFs), بهتر است و منعکس کننده شیشه ای , طبیعت غیر شیشه ای این ماده است .
پشم معدنی شکلی از MMVFs که در اواخر ۱۸۰۰ توسط ذوب سرباره و ریسیدن آن برای مصارف عایق خانگی و صنعتی تولید شد . در طول قرن گذشته , کارخانه های تولید پشم معدنی تکامل یافتند و محصولات متنوعی را تولید کردند .

در تولید هر یک از عایق های پشم سنگ و پشم سرباره مواد مختلفی استفاده می شود. پشم سنگ از مواد طبیعی تولید می شود , در درجه اول از سنگ های طبیعی از قبیل بازآلت یا دیاباز ساخته می شود . پشم سرباره در درجه اول از آهن یا سرباره کوره بلند ذوب آهن ساخته شده است . پشم سرباره تقریباً ۸۰% از صنعت پشم های معدنی , در مقایسه با ۲۰% برای پشم سنگ در ایالات متحده است این نسبت ها در کشور های اروپایی معکوس شده است .

در حالیکه پشم معدنی در یک مقطع زمانی رایج ترین نوع عایق بود , سهم بازار خود را تا حد زیادی به پشم شیشه در سال ۱۹۷۰ تا ۱۹۶۰ واگذار کرد هر چند در سال های اخیر دوباره به روز های اوج خود نزدیک شده است. در حال حاضر چندین کارخانه تولید پشم معدنی در ایالات متحده وجود دارد و حدود ۸ تا از آنها تولید کننده هستند .
عایق پشم سنگ و عایق پشم سرباره در یک فرآیند حلقه گریز از مرکز تولید می شوند . سنگ های طبیعی یا آهن یا سرباره کوره بلند در حال ذوب , و داغ , مواد چسبناک  بوسیله ریختن جریانی مواد مذاب درون چرخ های در حال گردش ,به شکل الیاف پیچیده می شوند . زمانیکه قطرات مذاب از چرخ به بیرون پرتاب می شوند الیاف تولید می شوند .  زمانیکه مواد به الیاف تبدیل شدند سطح آن بطور کامل با یک چسب پوشیده می شود . و/یا عامل گرد زدا (برای مثال روغن معدنی) برای جدا سازی گرد و غبار و حفظ شکل . فیبر حاصل سپس به شکل لحافی , تخته ایی یا پالت یا دیگر مصارف استفاده می شود از قبیل  سقف های اکوستیک و کاربرد هایی مثل اسپری برای ضد آتش شدن , عایق و مواد ضد صوت استفاده می شود .
از آنجا که فرآیند تولید متفاوت ویژگی های عملکرد عایق از محصولات خاص , مواد سنگ و یا پشم سرباره عایق از طیف گسترده ایی از الیاف ضخامت های مختلف یا قطر تشکیل شده است. بطور معمول , الیاف طیف وسیعی از الیاف یا ضخامت های مختلف و یا قطر بطور معمول , قطر الیاف منفرد بازه ایی بین ۱ و ۱۵ میلیمتر است و با قطر متوسط ۳ تا ۷ میلیمتر . (یک میکرون حدود ۱٫۱ متر یا ۱٫۲۵ اینچ ) یک مقایسه یک انسان حدود ۷۰ میلمتر است در قطر ۱۹ زمانیکه زیر میکروسکوپ دیده شود , سنگ و سرباره الیاف شبیه یک تکه میله است زیرا در طبیعت اصلی اش کریستال نیست . این الیاف در طول محور مختصات می شکنند و باعث ایجاد الیاف کوتاه تر با قطر همسان می شود .

تشریح محصول

پشم معدنی در بافت و ظاهر شبیه پشم شیشه است, پشم معدنی یک فیبر معدنی است که رطوبت را جذب نمی کند . الیاف پشم سنگ و سرباره با ابعاد پایدار دارای استحکام کششی هستند و مشتعل نمی شوند . و در صورت نصب صحیح عایق پشم سنگ و سرباره نشت(نشست) قابل توجهی رخ نمی دهد . در پشم معدنی کپک و باکتری و قارچ رشد نمی کند طبق نتایج آزمایشات  ASTM (ASTM C665).

فاکتور-R

مصالح دمیده شده دارای فاکتور-R حدود ۲٫۷ در اینچ روی چگالی نصب شده هستند . مصالح ریخته شده داری خواص مشابه مصالح دمیده شده هستند اما با فاکتور-R کمی بالاتر از ۳ در هر اینچ. مقادیر کم رطوبت تاثیر کمی روی فاکتور-R دارد .

محدودیت ها

پشم معدنی (و به میزان کمتر پشم شیشه ) تمایل به “قطع”(هنگ آپ) در بیرونزدگی . ناخنک در حفره دیوار دارد همچنین می تواند در طول زمان حل و فصل اگر به درستی دمیده نشود , بنابراین باید توصیه کارخانه سازنده را دنبال کرد .

وزن

عایق فله ایی پشم سنگ ,مصالح را سنگین تر می کند و می تواند موجب خمیدگی سقف شود اگر فاکتور-R  ارزش ۳۸ روی در تخته های گچ سقفی ۱/۲ اینچ با فاصله فرم ۲۴ اینچ در مرکز استفاده شود . سویچ کردن به تخته های گچ سقفی ۵/۸اینچ یا در صورت امکان تغییر تیر اهن سقف به ۱۶ اینچ در مرکز بهتر است .

ملاحضات بهداشتی

پژوهش بهداشت و ایمنی روی عایق پشم سنگ و سرباره بیش از ۵۰ سال در حال انجام بوده است . شرکت های عضو NAIMA  در سه حوزه پژوهشی شامل پشم سنگ و سرباره هزینه کرده اند . که این شامل ارزیابی قرار گرفتن در معرض جریان کارگران تولید و کاربران نهایی، بوده و هیچ گونه ضرری در این عایق وجود ندارد .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

arnisco_com

You can now follow us on telegram channel

JOIN CHANNEL
CLOSE