دوشنبه , ۱۶ تیر ۱۳۹۹
اعلان

پلی یورتان در معرض اب و رطوبت

رفتار فوم پلی یورتان(PUR/PIR) در معرض اب و رطوبت

بازده کارکرد اجزای سازنده از نظر مقاومت در برابر رطوبت تا حد زیادی وابسته به رفتار مواد عایق در برابر ساختمان و رطوبت خاک ،بارش در هنگام حمل و نقل ،ذخیره سازی و مونتاژ است. چگالش رطوبت بر سطح اجزای ساختمان  و در قسمت مقطع اجزای سازنده به علت انتشار بخار نقش مهمی دارد.

مواد عایق ساخته شده از فوم پلی یورتان سخت  رطوبت را از هوا جذب نمی کنند . با توجه به ساختار سلول بسته ان ،آنها آب لجذب یا حمل نمی کنند ،یعنی هیچ اثر مویرگی وجود ندارد. به همین علت رطوبت طبیعی در ساختمان هامنجر به افزایش هدایت حرارتی نمی شود . انتشار بخار نمی تواند سطوح رطوبت را عایق پلی یورتان سخت تخته ای افزایش دهد،مگر اینکه از یک دیدگاه ساختاری مثلا اگر موانع بخار نشتی داشته باشند ،یا به دلیل جابجایی هوا یا مهر وموم نامطلوب سقف تخت به درستی نصب نشده باشند.

۱- جذب آب بعداز ۲۸ روز غوطه وری در آب

در آزمایشگاه های تست که در  ان تخته های عایق فوم پلی یورتان سخت به  طور دائم با آب  احاطه شده اند،جذب اب می تواند مجب به ریزش  و تراکم (چگالش) شود.در ازمون غوطه وری ۲۸ روزه مطابق با استاندارد EN12087 سطح جذب در PUR/PIR با ضخامت ۶۰ میلیمتر (با پودر معدنی روکش دار و تراکم ۳۵ کیلوگرم بر متر مترمکعب)اندازه گیری می شود که معمولا حدود ۱/۳در صد حجم است.

تصویر ۱- جذب اب فوم پلی یورتان سخت پس از غوطه وری در اب ۲۸ روزه

هنگامی که صفحات پلی یورتان سخت به عنوان عایق برای فضای بیرونی استفاده می شوند ممکن است بطور مداوم مورد خیس شدن قرار گیرند.

۲- رفتار رطوبت تحت تاثیر ریزش و چگالش و در شرایط متناوب یخ زدگی

هنگامی که فوم پلی یورتان سخت به عنوان عایق محیطی استفاده می شود،عایق های تخته ای به طور مداوم در تماس با زمین قرار دارند که باعث افزایش اثرات رطوبت و یخ زدگی می شود.

حداقل جذب رطوبت صفحات عایق پلی یورتان سخت به علت ریزش و چگالش اندازه گیری شده براساسEN12088 به حدود ۶ در صد حج م می رسد.

آزمایشات انجام شده در Forschungsinstitut für Wärmeschutz e.V مونیخ به رفتار فوم پلی یورتان سخت در معرض شرایط متناوب یخ زدگی،مقادیر بین ۲ درصد حجم و ۷ درصد حجمی – در صفحات عایق بدون روکش نشان داده است.

۳-فاکتور مقاومت در برابر انتشار بخارآبµ

پارامتر مقاومت در برابر انتشار بخار اب (µ) یک پارامتر اصلی در تعیین رفتار مربوط به  رطوبت اجزای ساختمان است . مقدار (µ) مشخص میکند که چقدر مقاومت در برابر انتشار اب یک لایه از جزء ساختمان بیشتر مقاومت هوا در همان ضخامت است (µ=۱).

مقاومت فشاری بخار اب پلی یورتان سخت مطابق با EN12086 تعیین می شود.این بستگی به چگالش و روش تولید دارد.اگر مواد دارای روکش یا پوشش باشند،سطح اعلام شده برای مقاومت دربرابر مقاومت بخار آّب(Z) باید مشخص باشد.

برای محاسبات مربوط به اجزای سازنده در کاربردهای خاص ،مقادیر کمتر مطلوب فرض می شود.

۴-ضریب انتشار ضخامتی از لایه هوای sd

ضریب انتشار ضخامتی ازلایه هوا(sd) محصول ضخامت لایه در متر و فاکتور مقاومت انتشار (µ) است.

مثال:      sd=µ.s

بسته به کاربرد آنها در ساخت و ساز ،ورق های عایق پلی یورتان سخت با روکش های معدنی دارای مقدار sd بین

۴۰*.۱۲=۴٫۸ متر و ۲۰۰*.۱۲=۲۴متر می باشد.

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

arnisco_com

You can now follow us on telegram channel

JOIN CHANNEL
CLOSE