سه شنبه , ۱۷ تیر ۱۳۹۹
اعلان

پوشش ضد حریق

پوشش ضد حریق

حفاظت در مقابل حریق غیر فعال (passive fire protection)به استفاده از عایق ،به منظور به تعویق انداختن انتقال حرارت از آتش به سازه اطلاق می گردد. عایق مورد استفاده معمولا به صورت پوشش می باشد اما استفاده از منسوج ها و تخته های عایق تیز از روش های مرسوم می باشند.فولاد پرمصرف ترین ماده برای ساخت سازه های بلند مرتبه می باشد. از دلایل این امر ساخت ونصب سریع و مقاومت های استاتیکی و دینامیکی مناسب فولاد می باشد. اگرچه فولاد در مقابل حریق صدمه نمی بیند اما تقریبا ۵۰درصد مقاومت فشاری خود را در بازه ۵۰۰ تا ۶۰۰ درجه سانتی گراد از دست می دهد . در آتش سوزی های گسترده این امر باعث از دست رفتن مقاومت سازه و فرو ریزی ساختمان می گردد. بنابراین در سال های اخیر تحقیقات فراوانی در زمینه مواد مقاوم در برابر حریق صورت گرفته است.

رایج ترین مواد مورد استفاده برای محافظت در برابر حریق ضد فعال رنگ های متورم شونده و ملات های پاششی پایه معدنی (fire proof mortar)می باشند.ضخامت پوشش اجرا شده بر روی سازه بسته بسته به نوع المان متفاوت است و وابسته به علائم چون تیر بودن ،ستون بودن ،وزن در  واحد طول ،لانه زنبوری داشتن ،شکل سطح مقطع (H،دایره ،مربع)، کاربری ساختمان ،ارتفاع ساختمان واز همه مهمتر نوع حریق می باشد.

نوع حریق سازه ها به دو دسته اصلی تقسیم می شوند . این تقسیم بندی وابسته به سوختی است که در هنگام آتش سوزی مصرف می شود.در اماکن شهری مانند واحد های مسکونی و تجاری عموما نوع سوخت سلولزی می باشد ودر واحد های صنعتی مانند پتروشیمی ها معمولا سوخت های شیمیایی مانند نفت ،بنزین و …خوراک آتش هستند .براین مبنا حریق به دو دسته اصلی سلولزی و شیمیایی تقسیم بندی می شود. تفاوت این دو نوع حریق در مدت بالا رفتن دما  ومیزان دمای نهایی می باشد.در حریق سلولزی نرخ افزایش دما کند است و پس از دو ساعت به حدود ۱۰۰۰ درجه سانتی گراد می رسد امادر آتش هیدروکربنی پس از ده دقیقه از ۱۰۰۰ درجه سانتی گراد عبور می کندو تا ۱۲۰۰درجه سانتی گراد بالا می رود. نمودار رفتار این حریق در شکل زیر داده شده است . نحوه تغییر دمای آتش در استانداردهای مختلف تفاوت اندکی با همدیگر دارد اما رفتار کلی نسبتا مشابه یکدیگر است.

در آزمون پوشش های ضد حریق المان های فلزی با ابعاد مختلفبا ضخامت های متنوعی از از ماده ضد حریق پوشش داده می شوند، سپس مواد در کوره قرار گرفته و بسته به نوع استاندارد مدت رسیدن دمای المان بهبه دمای پایان تست (که می تواند متغییر )را اندازه گیری میکنند.

۱-کربن دهنده یا شکل دهنده ذغال(carbon donor-char former)
۲-کاتالیست یا دهنده اسید(asid donor)
۳-عامل دمنده (blowing agant)
۴-بایندر(binder)

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

arnisco_com

You can now follow us on telegram channel

JOIN CHANNEL
CLOSE