جمعه , ۱۷ مرداد ۱۳۹۹
اعلان

چند راهنمايی کلی برای نصب عایق‌ها

چند راهنمايی کلی برای نصب عایق‌ها

چند راهنمايی کلی برای نصب عایق‌ها

عایق‌ها در صورتی خوب کار خود را انجام می‌دهند که به طور صحیح نصب شده باشند. موارد زیر به شما کمک می‌کند تا بهترین کارایی از عایق‌هایی که نصب می‌کنید ببینید:

 • هرگز عایق را فشرده نکنید. عایق باید پس از نصب همان ضخامت اولیه خود را داشته باشد، در غیر این صورت مقدار مقاومت حرارتی آن کاهش می‌یابد و نمی‌توان آن طور که انتظار می‌رود جلوی انتقال حرارت را بگیرد.
 • عایق کاری را به طور کامل روی تمام سطح انجام دهید. چرا که اگر تنها ٥% از سطح خالی بماند، ممکن است تا ٥٠% از کارایی عایق کاری کاسته شود.
 • مواد عایق را باید خشک نگه داشت، زیرا به استثنای پلی استایرن که نسبت به آب مقاوم است، بقیه عایق‌ها بر اثر رطوبت کارایی آن‌ها پایین می‌آید. در برخی عایق‌های آزاد مقدار مقاومت حرارتی متناسب با تراکم عایق است نه ضخامت آن. در این عایق‌ها، مقدار مقاومت ممکن است بعد از مدتی تا ٢٠% کاهش یابد. از این رو باید بعد از نصب کننده عایق تضمین گرفت.
 • از عایق‌های آزاد در سقف‌هایی که شیب زیادی دارند استفاده نکنید.
 • در صورت استفاده از عایق‌های بازتابنده باید حتماً پشت آن‌ها یک لایه هوای ساکن به ضخامت ٢٠ میلی متر وجود داشته باشد. تمام سوراخ‌ها و پارگی‌ها و درزها باید با نوارچسب پوشیده شوند.
 • اطراف کابل‌های برق و لوازم الکتریکی را هرگز عایق کاری نکنید، ایمن بودن عایق کاری باید توسط یک فرد متخصص بررسی شود.
 • در فاصله کمتر از ٩٠ میلی متر فن‌های خروجی عایق نصب نکنید.
 • در فاصله کمتر از ٢٥ میلی متر حباب‌های لامپ و سرپیچ آن‌ها عایق کاری نکنید.

 

روش‌های کاهش مصرف انرژي در ساختمان‌ها

اگر از مبحث انرژي مصرفي صنعت ساختمان، که قبل از اجراي بنا و براي مواردي چون توليد، تبديل و حمل و نقل مصالح و نيز اجراي ساختمان بکار می‌رود، بگذريم، الگوي مصرف انرژي در ساختمان و مسکن را می‌توان با ٤ شيوه مختلف اصلاح نمود.

١- شيوه ساختماني (افزايش مقاومت حرارتي پوسته ساختمان، افزايش هوابندي و غيره)

٢- شيوه مرتبط با تکنولوژي (تاسيساتي) (بهينه کردن سیستم‌های حرارتي، برودتي و روشنايي، افزايش سهم منابع انرژی‌های نو در تأمین انرژي ساختمان و غيره)

٣- اصلاح الگوهاي رفتاري مصرف شهروندان

٤- شيوه معماري (استفاده از طراحي معماري متناسب با اقليم جهت کاهش مصرف انرژي ساختمان)

هرچند همه شیوه‌های فوق براي کاهش مصرف انرژي ساختمان‌ها مناسب بوده و بايستي از همه آن‌ها بهره گرفت، ليکن شیوه‌های معماري از جنبه‌های متعدد براي شرايط اقتصادي و اجتماعي ايران مناسب‌تر بوده و قابليت عملي شدنشان بيشتر است. شيوه معماري کاهش مصرف انرژي به اين امر می‌پردازد که چگونه می‌توان تنها با طراحي معماري و با انتخاب مناسب فاکتورهاي معماري براي هر اقليم، ميزان مصرف انرژي ساختمان‌ها را کاهش داد.

کاهش مصرف انرژي ساختمان‌ها با طراحي معماري نسبت به ديگر شیوه‌ها داراي مزاياي زير بوده و به اين دليل براي شرايط ايران از اولويت برخوردار است:

 • اقتصادي بودن
 • مناسب بودن گروه مخاطب طرح
 • ميزان بالاي اثربخشي

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

arnisco_com

You can now follow us on telegram channel

JOIN CHANNEL
CLOSE