پنج شنبه , ۲۸ شهریور ۱۳۹۸
اعلان

کاربرد پشم سنگ در بام سبز

کاربرد پشم سنگ در بام سبز

کاربردپشم سنگ در بام سبز که مقدار یا تمامی آن با پوشش گیاهی و محیط کشت روینده پوشانده شده و لذا جزعیات اجرایی آن می بایست با بام های معمول تفاوت داشته باشد.

کاربرد پشم سنگ در بام سبز

بام سبز

بام های سبز نیازمند عناصری هستند که بتوانند عمل نگهداری، زهکشی رطوبت و نگهداری گیاهان را مطابق استانداردهای ساختمان فراهم آورند. این بامها با تبادل هوا بین مناطق با تراکم ساختمانی زیاد، جریان های هوا را بهبود بخشیده و رطوبت هوای شهر را تعدیل می کنند. از سایر مزایای این بام ها می توان به کاهش بار گرمایش و سرمایش، تصفیه هوا، حفاظت از فاضلاب، کاهش آلودگی صوتی و از همه مه متر کاهش مصرف انرژی نام برد. بام سبز در برگیرنده سه لایه اصلی پوشش گیاهی، محیط کشت و لایه زهکشی است که نوع مصالح مصرفی و ترکیب لایه ها و همچنین نحوه اجرای آن تأثیرات متفاوتی بر عملکرد حرارتی آن دارد. این نوشتار با تأکید بر نقش کارکرد حرارتی بام سبز، به استانداردهای اجرایی و شرح لایه ها و مصالح بام سبز پرداخته و با معرفی جزییات اجرایی مناسب برای کاهش انتقال انرژی در بام، به مقایسه جزییات اجرایی پیشنهادی با جزییات با مهای سبز متداول می پردازد.

لایه های تشکیل دهنده بام سبز

لایه های تشکیل دهنده بام سبز

لایه های تشکیل دهنده بام سبز

 

پشم سنگ در بام سبز از لایه های مختلفی تشکیل شده است که هر یک از آنها دارای عملکرد های خاصی می باشند :

  1. مواد ضد آب : اگر آب روی سقف بام بماند به ساختمان صدمه نمی زند . لایه  ساخته شده  از مواد ضد آب تا قبل از آنکه از نظر فیزیکی تخریب شوند می تواند محافظ ساختمان باشد .خاک  و پوشش گیاهی  از پوسته بام  درمقابل  تاثیرات  اشعه فوق بنفش محافظت  می کند .  البته  پوسته بام  باید در وضعیت خوبی قبل از نصب بام سبز  باشد.استفاده از  یک لایه پوشش قیری از نشت آب جلو گیری خواهد نمود.
  2. تثبیت کننده های ریشه : کشورهای مختلف شیوه هاو قواعد مختلفی برای ساختن بام سبز دارند و بعضی از کشورها هم قاعده ای ندارند . درآلمان یک لایه تثبیت کننده زیر بام کار گذاشته می شود.به این دلیل که ریشه نتواند به لایه آب بندی صدمه زند . تثبیت کننده ریشه به لایه زهکشی نیز کمک میکند . این لایه ممکن است دارای منشا شیمیایی باشد و برای گیاهان مسموم کننده بوده  یا  از یک لایه نازک مس ساخته شده باشد یا از  لاستیکی  مصنوعی  که درز نداشته باشد.اگر انگیزه شما از داشتن بام سبزملاحظات اکولوژیکی و معماری پایدار است حتما با پیمانکار مربوطه مشاوره کنید. در سوئد ۵ – ۲ cm خاک در پوشش گیاهی بامهای گسترده که فقط سدوم و خزه در آن رشد می کنند  مناسب تشخیص داده شده و دیگر به  تثبیت کننده ریشه نیازی  نیست .از آنجا که سدوم ریشه ضعیفی دارد و خزه ریشه ندارد. اگر لایه ضخیم تر باشد آب بیشتری را در خود نگه می دارد که به رشد علف هرز کمک می کند . تجربه سوئد  استفاده از  حصیر لاستیکی برای حفاظت از  لایه های قیری  بام  هنگام نصب  بام  با لایه ضخیم خاک است  و از رشد  علف هرز جلوگیری می  کند.
  3. مواد زهکشی : دلیل اصلی استفاده از لایه زهکشی در زیر لایة خاک جلوگیری از فرسایش است, ۲٫در رابطه با بام های هموار ، شکل دهی گودال است . پوشش گیاهی سدوم با شرایط خشک سازگارند و در آب  شناور خواهند شدو صدمه خواهند دید. ۳٫ذخیره مقداری آب است . این اثر زمانی خیلی مهم می شود که خشک بودن بام باتوجه به اقلیم و شیب بام را هم در نظر داشته باشیم. مطلقا لازم نیست  عمل زهکشی با یک لایه مجزا انجام پذیرد . استفاده از یک لایه خاک که به اندازه کافی  زهکشی شده باشد  تا آب اضافی بتواند  از طریق آن بطور موثری زهکشی شود . این نوع بام سبز، بام سبز یک لایه ای  خوانده می شود  .مواد زهکشی که در بام سبز بکار می رود شامل:مواد طبیعی، مواد بازیافتی و حصیر های زهکشی مصنوعی می باشد. ساده ترین مواد طبیعی زهکشی ریگ – سنگریزه  هستند که منشا  طبیعی دارند و خوب کار می کنند. ارزان بودن  و در صورت استفاده از مواد و مصالح  بومی با  هماهنگی  با  زمین  سایت   هم  موجب  فایده  اقتصادی و هم  با بازگرداندن  مسکن  بی مهرگانی  که پیش از این ساکن آنجا بوده اند در  تنوع زیستی مداخله  می کند .  ازمواد مناسب زهکشی دیگر، در بام سبز می توان به خرده های آجر  گدازه های آتشفشانی (لاوا )  و ماده مصنوعی  (لکا(    LAVA     &  LECA اشاره نمود. گدازه های آتشفشانی  منشا طبیعی دارند اما  لکا  و  آجر  مصنوعی  می باشند.  و در این  روش  بعنوان  مواد بازیافتی  مورد  استفاده قرار می گیرند. این مواد با آنکه منشا مختلفی دارندشباهتهای زیادی نیز دارند .  آنها متخلخل و توانایی نگهداری آب و مواد مغذی را بیشتر از سنگریزه ها  دارند .  موادی که بتوانند  میزان بیشتری  مواد مغذی را نگهدارندکمترین تراوشات منجر به آلودگی  را به آبراه ها ی بام سبز دارند. تجارب لندن  نشان می دهد تنوع زیستی   بی مهرگان آن (حشرات و عنکبوتیان) در مقایسه با پوشش حصیری پشم سنگ  بیشتر  است.
  4. کاربرد پشم سنگ در بام سبز :این ماده از سنگ های معدنی ساخته می شود و اغلب جهت عایق بندی بکار می رود و یا واسطه رویشی جهت علف تازه است .  ریشه های  پوشش گیاهی بام می تواند در آن نفوذ کند  و اصطکاک بین پشم سنگ و لایه قیری بام موجب می شود که درجا در محل نصب گردد.پشم  سنگ می تواند میزان زیادی آب را در خود نگهدارد و در دوره زمانی طولانی تری برای گیاه آزاد سازد .  اما هر آب اضافی دیگری زهکشی خواهد شد.بعنوان راه حلی در رابطه با وزن، سبک وزنی پشم سنگ می تواند آنرا جانشین لایه خاک کند.و گیاهان مستقیما روی آن رشد خواهند کرد و سنگریزه در بالای آن جهت جلوگیری از کنده شدن و ور آمدن حصیر پاشیده می شود. این راه حل در دراز مدت مدت مواد مغذی را برای گیاه نگهداری نمی کند لذا گیاهان باید کود داده شوند. به دلایل  محیطی  و  با توجه به  مصرف  انرژی  لازم است که سنگ تبدیل به پشم سنگ شود .
  5. مواد  فوم : این مواد می تواند از بازیافت  صندلی  ماشین  و مشابه  آن ساخته شود .  این  مواد  آب  را   زهکشی  می کند   اما میزان زیادی  آب  و مواد مغذی  را  نمی تواند   نگهداری کند .
  6. ورقه پلاستیکی  با فنجان  ( گودال ریز):  انواع  و اقسام  ورقه های زهکشی  برای بام سبز  و جود  دارد   بعضی ها برای بام سبز  گسترده  که فقط چند سانتیمتر  ضخامت دارند   و بعضی ها  برای بام سبز  متمرکز که دارای لایه ضخیم خاک  می باشند.  ایده  این که  آب  در این  فنجان ها  پس از سرریز  شدن   در سطح  بام  پخش  می گردد  ( با پشم  سنگ   مقایسه  شود  که  در  جایی  که  جاذبه   آب  را  به پایین ترین  لبه های بام  می کشاند  و  تاج  بام   خشکتر خواهد  بود . )   به محض آنکه  فنجان های  پلاستیکی  پر شوندهر آب اضافی  دیگری از  طریق  سوراخ هایی  زهکشی  می  شود .   این مواد  زهکشی   حتی از نظر  اجرایی نیز  طراحی  شده   و از  نظر  جابجایی  و نصب  بسیار ساده اند. در  رابطه  با   مضرات آن  می توان گفت  که آنها خیلی خشکند  مواد متخلخل   آهسته تر  خشک  خواهند شد.  گیاهان  را گرم کرده  و شانس  تنظیم  مصرف  آب  متناسب   با دسترسی   به آب   کمتر است و راه  حل  گرانتری  هستند  بویژه  اگر  مصرف   انرژی  تولیدی  آن  نیز  محاسبه  گردد.  از مضرات  دیگر آن   که پلاستیک   از منابع  تجدید ناپذیر   است  .  علاوه  بر   خصوصیات  مشخص   مواد  زهکشی ،  قیمت  ، دسترسی  ،  وزن  ،  هزینه  نصب   و غیره   پس  از  انتخاب  می تواند  متفاوت  باشد.
  7. لایه جلوگیری از فرسایش و لایه صافی : بالای لایه زهکشی یک لایه فیلتر  به شکل روکش الیاف به منظور تثبیت عملکرد زهکشی نصب میشود وقتی حصیر سدوم آماده می خرید این  لایه فیلتر موجود میباشد و بوسیله شبکه نایلونی سه بعدی به کنترل فرسایش خاک کمک میکند و لایه زیر را در محل نگه میدارد . استفاده از لایه جلوگیری از فرسایش به جهت شیب بام بستگی دارد . در مورد  بام های صاف  ممکن است این لایه کنده  شود   .
  8. مواد مقاوم در برابر آتش : از هر خاکی نمی توان به عنوان پوشش بام استفاده کرد . خاک شامل زغال سنگ ( تورب ) یا دارای موجودات ارگانیکی میکروبی قابلیت انقباض را کاهش می دهند و از نظر آتش سوزی  هم خطرناکند.
  9. گونه های گیاهی  و تثبیت  :  لازم است که گیاهان مناسب  هراقلیمی انتخاب  شود ، خواه  شرایط آن بصورت   دوره ای  خیلی  خشک ، خیلی  گرم،  خیلی  سرد  یاخیلی  متغیر  باشد .  مهمترین  مسئله  در  بام گسترده  دامنه  مقاومتی  پوشش گیاهی  آن است .چرا که شرایط خشک در بیشتر اقلیم ها حاکم براین نوع بام ها است .گیاهان شاداب گیاهانی هستند که دربافت های خود به مدت طولانی  آب را ذخیره  می کنند از جمله این گیاهان  سدوم و تعداد کمی  از گیاهان  خانواده  کراکسولاسیا   می باشند.  تعداد کمی از گونه های سدوم  مناسب  برای بام سبز وجود داردکه دارای رنگ های مختلف و الگوهای رشدمتفاوتند. در ترکیب با خزه رایج ترین جمعیت گیاهی بکار رفته دربام های گسترده می باشند.در نقاطی از جهان که سدوم به طور طبیعی وجود نداردتوسعه بازار بام سبز به مبارزه ای بین گونه های مقاوم   متناسب با اقلیم محلی و رستنی های بومی بدل شده است .تکنولوژی بام سبز بخش مهمی ازجامعه پایدار است تولید گونه های خارجی که همان نقش راز نظرزیستی برای زندگی وحشی بومی به عنوان  یک  گیاه  بومی بازی کند مجاز نیست.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.