جمعه , ۱۷ مرداد ۱۳۹۹
اعلان

کاهنده بخار و هوا

کاهنده بخار و هوا

کاهنده بخار و هوا

کاهنده بخار

کاهنده بخار مصالحی هستند برای محدود کردن یا اضافه کردن نرخ و حجم انتشار بخار آبی که از طریق سقف , دیوار و کف منتشر می شود . که در مصالح مختلف موجود است و بطور معمول از پلی یورتان و ساخته می شود .
از لحاظ تاریخی , آنها مانع بخار نامیده می شوند ولی اکنون کاهنده انتشار بخار یا به سادگی کاهنده بخار نامیده می شوند . اگرچه واژه مانع بخار به معنای این است که مصالح متوقف کننده انتقال رطوبت باشد که این صحیح نیست .
کاهنده بخار در واقع تنها کاهش دهنده نرخ انتقال رطوبت است , و جریان رطوبت را متوقف نمی کند . چیزی که شما در این فصل کشف می کنید , دلیل اصلی برای تاخیر در انتقال بخار آب به شکل گاز از میان ساختمان های بسته, جلوگیری از متراکم شدن به آب مایع درون ساخت یا عایق ها است .
عایق های حرارتی در ۵۰ سال گذشته در ساخت و ساز مسکونی شایع بوده اند. به عنوان اصل طراحی، سازه های قدیمی تر نیازی به محدود کردن جریان رطوبت موجود در هوا ندارند زیرا حفره های تاثیر گذار درونی برای نگه داشتن آن کم است . خانه های قدیمی تر , بیشتر تمایل دارند از عایق کمتر و فاصله های با هوا بیشتر در ساختار حرارتی خود استفاده کنند . حفره های دیوار , اگر مرطوب شوند به سرعت خشک می شوند به دلیل ساخت و ساز نشت کننده استفاده شده است . پنجره ها و در هایی که خوب درز بندی نشده اند و بیشتر مصالح ساختمانی  مهارگر-بخار نیستند .به عبارت دیگر , بخار آب قابلیت گذار از میان ساختمان بسته بدون مانع را دارد , که به این دلیل درون ساختار سازه به دام نخواهند افتاد.
در طراحی مسکونی در نیمه دوم قرن بیستم آگاهی در مورد انرژی بیشتر شد , و خانه های بیشتر درز بندی شدند . پنجره دوجداره (پنجره طوفان)، درزبندی، ساخت بر پایه موقعیت آب و هوایی , عایق حرارتی موانع انتقال بخار آب هستند.به زودی آشکار شد که انتقال رطوبت نگرانی اصلی بود اگر عایق موثر مانده بود و ساختار ها باید صدا را نگه دارد .

بخار آب / انتقال رطوبت

آب موجود در جو به سه شکل می باشد : شکل نامرئی که بخار گازی , شکل قطرات مایع و بلور های یخ جامد . یکی از مهمترین و نسبتاً منحصر به فرد ترین ویژگی آب موجود بودن در هوا به شکل بخار گازی است بخار نباید با مه اشتباه گرفته شود. مه آبی است که در بالا دمای بیش از نقطه جوش (۲۱۲°F یا ۱۰۰°C) است در حالی که بخار آب حالت گازی است که کمتر از نقطه جوش است .
آب به شکل بخار در هوای محیط داخلی و خارجی و رطوبت جذب شده در بیشتر مصالح ساختمانی موجود است . رطوبت آب بطور مداوم بوسیله فعالیت ها و بدن ساکنان خانه تولید می شود . یک خانواده از سه ایجاد £ ۱۶ در روز است. فعالیت ها افزون تر شامل پاک کردن , پخت و پز , دوش گرفتن و حتی گلخانه , تولید £ ۱ از رطوبت در روز . میزان رطوبت در خانه پس از کامل شدن ساخت و ساز بالاست . برای مثال , مقدار قابل توجهی  آب درون بتن مخلوط شده, ملات و حتی گچ در زمان اجرا استفاده می شود. در یک خانه جدید با اندازه متوسط ممکن است به تنهایی نیاز به ۳۰۰ گالن آب برای مخلوط کردن بتن داشته باشد .  مشکلات مربوط به رطوبت ممکن است از تغییرات در رطوبت بوجود آیند , در حضور بیش از حد رطوبت یا از تأثیر تغییر موقعیت , از قبیل انجماد , درون دیوار یا خرابی مصالح به علت فساد یا خوردگی شود. حرکت رطوبت به ۴ طریق است : حرکت رطوبت توده ای , عمل مویرگی , نشت هوا , انتشار بخار . منبع اصلی رطوبت توده ایی آب باران است , درز بندی نامناسب اجازه ورود توده ایی رطوبت به داخل ساختمان را می دهد. عمل مویرگی زمانی اتفاق می افتد که رطوبت از میان مصالح متخلخل از قبیل بتون یا ترک درون مواد حرکت کند . توجه به جزئیات ساخت و ضد آب کردن آن می تواند مانع از عمل مویرگی شود . هر دو نشت هوا و انتشار بخار , بخار را در حالت گاز منتقل می کند و امکان از بین بردن آن وجود ندارد زیرا هر فرد بطور متوسط ۱ گالن بخار آب را در روز تنفس می کند.

رطوبت نسبی

واژه رطوبت نسبی میزان مقدار بخار آب موجود در حجم داده شده از هوا در مقایسه با بیشترین مقدار رطوبت که می توان در همان دما و حجم ذخیره شود  است .  این نسبت معمولاً به عنوان درصد رطوبت نسبی نشان داده می شود . بنابراین ۵۰ درصد رطوبت نسبی به معنای این است که این حجم هوا در آن درجه بطور نصف رطوبت را نگهداری می کند و در ۱۰۰ درصد رطوبت نسبی , هوا شامل بیشترین مقدار بخار است که می تواند نگهدارد , و چنین هوایی اشباع شده نامیده می شود. دمایی که در آن اشباع اتفاق می افتد نقطه-شبنم نامیده می شود.
از آنجا که سایکرومتری (سنجش بخار) شاخه ایی از فیزیک است که مربوط به اندازه گیری یا تعیین شرایط جوی , به ویژه با توجه به رطوبت مخلوط با هواست , رطوبت با استفاده از ابزاری به نام رطوبت سنج اندازه گیری می شود .که شامل اندازه گیری دمای حباب-خشک و دمای حباب-مرطوب می شود .
دمای حباب-خشک ساده به سادگی دمای هوا و گاهی دمای محیط یا محسوس نامیده می شود که معمولاً بوسیله دما سنج اندازه گیری می شود . دمای حباب-مرطوب دمای نشان داده شده توسط یک مبدل حباب مرطوب (گرماسنج ) که در آن آب مایع یا جامد بوسیله تبخیر هوا می تواند هوا را در همان درجه به اشباع برساند. نتایج روی نمودار سایکرومتری ترسیم می شود , نمودار رسم شده برای نمایش خواص ترمودینامیکی هوای مرطوب است . یک نمودار سایکومتری  اطلاعاتی در زمینه تحلیل تعامل میان دمای حباب-خشک و رطوبت نسبی است. و این به متخصصان اجازه تخمین احتمال اتفاق افتادن کاندنس (چگالش) رطوبت,رطوبت نسبی , و دمای سطح خاص در دمای هوای داده شده (حباب-خشک)بپردازند. دانستن درجه حرارت و رطوبت نسبی , قابلیت پیش بینی دمای چگالش ضروری برای تبدیل بخار آب به آب مایع فراهم می کند .
دو واقعیت ساده وجود دارد که باید به خاطر بسپارید:
۱٫ هر چه هوا گرمتر می شود، توانایی آن برای نگهداشتن مقدار بیشتر از بخار آب افزایش می یابد.
۲٫ هر چه هوا سردتر می شود، ظرفیتش برای نگهداشتن رطوبت کاهش می یابد.

به عنوان مثال، هوا در ۶۸°F (20°C) با ۰٫۲۱۶ oz از آب (H2O) در هر پوند از هوا (۱۴٫۸ g H2O/kg air) دارای ۱۰۰ درصد رطوبت نسبی است . همان هوا در ۵۹°F (15°C)  به ۱۰۰ درصد رطوبت نسبی می رسد با تنها ۰٫۱۵۶ oz از آب در هر پوند از هوا (۱۰٫۷ g H2O/kg air) . هوای سرد ظرفیت رطوبت موجود در هوا را حدود ۲۸ درصد از دمای قبلی کاهش می دهد . این رطوبت در اولین سطح سرد متراکم می شود . اگر این سطح در داخل حفره دیوار بیرونی باشد, به عنوان مثال , عایق مرطوب ,ساخت ممکن است جز  اولیه نتایج باشد.

هنگامی که رطوبت نسبی هوا در حدود ۹۲ تا ۹۸ درصد برسد ، یک قطره در دمای به عنوان کمی به عنوان یک درجه، یا علاوه بر این از مقدار کمی از بخار آب روش، باعث خواهد شد بخار متراکم و رسوب از هوا شود. در طبیعت، این پدیده به شکل باران، برف و شناخته شده می شود .

هنگامی در خانه ما اتفاق می افتد، ما آن را به عنوان بخار و یا عرق کردن در پنجره ها و سطوح دیگر رویت می کنیم. عرق کردن می تواند به راحتی به عنوان یک پدیده تشکیل شبنم بر روی یک سطح مانند یک لیوان سرد, مایع سرد و یا بر روی سطوح داخلی از پنجره های رویت شود. عرق کردن و یا تراکم همچنین می توانید در دیوارها، سقف، و طبقه از ساختمان رخ می دهد. هنگامی که آن را انجام می دهد، عایق ناکارآمد باعث پوسیدگی و یا کپک زدن بر روی چهار چوب و حتی در درز مصالح ساختمانی منجر شود. مسائل بدتر، این نوع از آسیب در داخل حفره دیوار، است  که  از دید پنهان می ماند و می تواند برای مدت زمان طولانی باعث مشکلات دیگر شود .

نقطه شبنم

درجه حرارتی در هر رطوبت نسبی مشخص که در آن بخار آب هوا متراکم می شود نقطه شبنم نامیده می شود . همانطور که قبلاً اشاره کردیم , بخار آب موجود بطور معمول تنها توسط حالت گازی غیر قابل رویت نمایش داده می شود .با این حال، هنگامی که بخار-اشباع در مجاورت با سطح سرد قرار می گیرد , در یا زیر نقطه شبنم همانند شیشه پنجره در زمستان یا یک چیز از یخچال خارج می شود , بی درنگ قطرات آب (شبنم) شکل می گیرد. اگر سطح تماس آن زیر ۳۲°F (0°C) باشد , بخار تبدیل به کریستال یخ می شود (چگالش). هوا با رطوبت نسبی بالا همیشه دارای نقطه شبنم بالا تر نسبت به هوای خشک دارد . در دمای داده شده و رطوبت نسبی نقطه شبنم را مشخص می کند .

تفاوت دما بین محیط داخلی و خارجی شرایطی را ایجاد می کند که منجر به ترویج چگالش شود . تفاوت بین دمای بیرونی و دمای درونی است و برای آن دمای ترموستات ها معمولاً در زمستان بیشتر از تابستان است . و به احتمال بیشتر منجر به رخ دادن چگالش در فصل زمستان می شود .
در طراحی و ساخت بخش های گرمایی ساختمان ها (شامل درجه حرارت و رطوبت مورد نظر) باید رطوبت به ویژه تغییر حالت بخار به مایع (چگالش) باید در نظر گرفته شود . مشکلات وقتی که رطوبت در تماس با سطح نسبتاً سرد (دمای زیر نقطه شبنم) مانند یک پنجره یا درون دیوار خارجی یا زیر بام شیروانی باشد افزایش می یابد. تراکم بیش از حد در و دیوار های داخلی که فضاهای سرد محصور نیز باید در نظر گرفته شود.

مشکلات رطوبت

مشکلات رطوبتی در ساختمان بطور کلی در تمام فصول اتفاق می افتد وقتی که دمای بیرونی و فشار بخار کم هستند و منابع تولید بخار داخلی زیاد است . همانطور که قبلاً اشاره کردیم  شامل پخت و پز , استحمام , تنفس , تعریق بدن افراد , همینطور ماشین های خودکار شوینده و خشک کننده , ظرف شور و .. باشد . تمام این منابع ترکیب می شوند و موجب افزایش فشار داخل خانه نسبت به بیرون می شود بنابراین بخار سعی می کند از خانه خارج شود .

4 نظر

  1. با عرض سلام و ادب و احترام مطلب مفید و قابل استفاده ای بود

  2. با سلام چگونه می توان از تعریق داخل کمد دیواری جلوگیری کرد ؟ با تشکر

    • با سلام , علت تعریق داخل کمد دیواری سرد بودن داخل کمد و ورود بخار آب به داخل کمد می باشد.
      می توان از ماستیک ها جهت درزبندی و یا پلی یورتان استفاده کرد.
      در مورد کسب اطلاعات بیشتر با واحد فنی تماس بگیرید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

arnisco_com

You can now follow us on telegram channel

JOIN CHANNEL
CLOSE