دوشنبه , ۷ مهر ۱۳۹۹
اعلان

کنترل موثر صدا

کنترل موثر صدا برای یک محیط کار ایمن

کارکنان ارزشمندترین دارایی تسهیلات هستند و ایمنی آنها باید یک اولویت باشد.عایق صوتی از نظر پرسنل اهمیت اساسی دارد .کمپرسور ها ، پمپ ها، سوپاپ ها باعث ایجاد سطح ایجاد قابل توجه سر و صدا می شوند که به لوله های انتقال متصل می شوند. سروصدا اغلب زمانی که مایعات وگازها در زیر فشار بالا یا سرعت جریان می یابند و آشفتگی در مجاورت موانع نظیر سوپاپ ها یا روزنه های صفحات تولید می شوند یا به دلیل تغییر در جهت جریان افزایش می یابد .

از میان مهندسان کنترل موثر صدا ،دیدگاه عمومی این است که صدا از لوله هارا می تواند حدود نیمی از کل صدای خروجی (قدرت صدا) تاسیسات گدازش یک پتروشیمی معمولی یا LNG دانست. براساس یک مقاله منتشر شده توسط انجمن ملی عایق (NIV) ، لوله گذاری می تواند  متشعشع کننده اولیه صدا در کارخانه های صنعتی باشد.

تصویر ۱: اگر اکوستیک اعمال نگیردسطح صدا در کارخانه های گاز مایع طبیعی می تواند خطرات عمده برای کارکنان و محیط اطراف ایجاد کند

سطوح سروصدایی بیش از حد که می توانند از طریق تاسیسات محافظت نشده یا نامناسب ایجاد شوند،فقطبرای کارکنان ناخوشایند نیستند، بلکه می نواند زیمکس برای سلامت آنان نیز باشد.افت شنوایی ناشی از سروصدا یکی از شایع ترین اسیب های شغلی است.خطر حوادث در محل کار نیز به علت سر وصدا افزایش می یابد ،مانند زمانی که سوت هشدار کارخانه یا آژیر هشدار دهنده را نمی شنوند.علاوه بر این،محیط های پر سروصدا اغلب منجر به کاهش عملکرد فردی و از دست دادن تمرکز می شود، ودر نتیجه اشتباهات و خطرات ناشی از آن موجب آسیب می شود.سرو صدای بیش از حد صنعتی موجب اختلال در عموم همسایه های مسکونی می شود و همچنین تاثیری بر رفتار حیوانات محلی (مثلا تاثیر بر عادات زاد ولو و…)دارد.

کنترل موثر صدا ( کاهش صدا ) زمانی آغاز می شود که تجهیزات ،مواد و یک طرح به خوبی طراحی شده مناسب برای ایجاد حداقل تولید انتخاب شود. کاهش مواجهه با انتخاب مناسب تجهیزات ،و یک طرح به خوبی طراحی شده برای ایجاد حداقل تولید نویز آغاز می شود. اندازه گیری های موجود در سایت و تجربه مهندسی گذشته،همراه با تکنیک های مدل سازی کامپیوتری ،اغلب برای ایجاد بهترین شیوه برای طراحی کارخانه آرام انجام می شود. هنگامی که تمام اقدامات مناسب برای کاهش نویز در منبع مورد بررسی قرار گرفته است،لوله های عایق شده موثرترین روش برای کاهش نویز از خطوط فرایند است.جذب صدا یکی از اقدامات کلیدی مورد نیاز برای کاهش صدا است.

عایق صدا سنتی و اکوستیک برای کاربردهای صنعتی اغلب شامل پشم معدنی ، فوم پلاستیکی ،پلی استر یا مواد فیبر دار با روکش(پوسته بیرونی یا پوشش )ساخته شده از ورق های پولادی آلومینیومی ،ضد زنگ ویا ورقه های اهن گالوانیزه ،پوشش های وینیل یا پوشش فلزی می باشد.عملکرد صوتی این سیستم  ها به ضخامت و چگالی مواد بستگی دارد .در فرایند های سرما ویا فریزر ،عایق های سفت وسلول بسته مانند پلی ایزوسیانورانت یا سلولار گلاس اغلب برای تامین حفاظت حرارتی استفاده می شود و دارای لایه ی فوقانی عایق های معدنی پشم برای مقاصد سوتی می باشد.

 

توسعه سیستم های کنترل موثر صدا الستومریک

FEF ها برای سال های زیادی در کنترل موثر صدا ی صنعتی مورد استفاده قرار گرفته است ،به ویژه در مواردی که مواد فیبری مناسب نیستند.زمانی بود که FEF ها برای کنترل صدا در نصب صنعتی مناسب نبودند ،تا زمانی که عملکرد عایق صدا FEF ها در اوایل دهه ۱۹۹۰ مورد بحث  وبررسی قرار گرفت .مطالعات گسترده نشان داده است که لایه های FEF می توانند برای رسین به عملکرد عالی عایق حرارتی ارتعاشی آکوستیک مناسب برای کنترل سروصدا در خط لوله های صنعتی ترکیب شوند.

به منظور بهبود عملکرد صوتی این سیستم ها ،لازم بود که روش های تغییر ساختار مواد برای بهبود خواص جذب صدا مورد بررسی قرار گرفته شود.تحقیقات تکمیل شده در همکاری با دانشگاه براد فورد موفق به ایجاد یک ماده کاملا جدیدFEF با قابلیت جذب صدا شد. این توسط مهندسی مجدد انعطاف پذیری مواد الاستومری سلول بسته به یک ماده سلول باز با میکرو ساختار بهینه به دست امد.

مهم است که توجه داشته باشیم که وقتی FEF از سلول بسته به سلول باز تبدیل می شود،خواص انتقال آب،هم مایع و هم بخارآب همچنین هدایت حرارتی منفی است.

در تصویر ۲ ضریب جذب صدا as به عنوان نسبت انرژی جذب شده به انرژی صوتی ایجاد شده ،تعریف شده است.جایی که مقدار ۰ نشان دهنده بازتاب کامل و ۱ جذب کامل است.در اینجا می توان دید که در ضخامت ۲۵ میلیمتر (۱)مقادیر ضریب جذب صدا بیشتر از ۰٫۸از فرکانس تقریبا ۵۰۰ هرتز است.

تصویر ۲: جذب صدا در ضخامت های مختلف عایق های FEF سلول باز مطابق با ایزو ۳۵۴

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

arnisco_com

You can now follow us on telegram channel

JOIN CHANNEL
CLOSE